Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

JULIUS MADRITSCH. EIN GERECHTER UNTER DEN VÖLKERN

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Austria, Polska
  • Rok produkcji:
    2018
  • Język:
    niemiecki
  • Barwny, 73 min

Jest to opowieść o Wiedeńczyku, który podczas II. Wojny Światowej posiadał w Krakowie i w Tarnowie fabryki tekstylne. W jego zakładach, obok austriackiego i polskiego personelu, zatrudnionych było około 2000 Żydów. Liczba Polaków i Żydów, które bezpośrednio lub pośrednio zawdzięczają życie Juliusowi Madritschowi, sięga prawie 1000 osób. Udawało mu się dać zatrudnienie, ukrywać i znajdować bezpieczne miejsca w polskich domach, osobom będącym w potrzebie zaopatrywać je w środki żywnościowe i w odzież produkowaną we własnej fabryce, a także organizować transporty pokarmu dla niemowląt ukrywanych w klasztornych żłobkach. Świadomy ciągłego niebezpieczeństwa, był Madritsch w kontakcie z Armią Krajową, gminą żydowską, z przedstawicielami polskiego kościoła i z polskimi zakonnicami. W fazach, w których nasiliły się transporty z obozu w Plaszowie – Madritschowi udawał się często przerzut zatrudnionych u niego osob do innych miast – na przykład - do Tarnowa. To pomagało skutecznie zmylić władze SS, a w konsekwencji uratować życie wielu ludziom. Działania Juliusa Madritscha były by nie możliwe bez aktywnego udziału współpracującego z nim austriackiego i polskiego personelu, czyli grupy Wiedeńczyków, którzy stale, z narażeniem życia, uczestniczyli w akcjach ratowania ludzi. Należeli do nich: Raimund Titsch, Polak – Roman Zbroja oraz policjant Oswald Bouska. Ten ostatni za aktywną pomoc udzielaną uwięzionym, został w dniu 16.09.1944 roku zamordowany przez gestapo. W dniu 27.12.1945 od Polsko-Żydowskiego Komitetu Pomocy w Wiedniu otrzymał Julius Madritsch następujący list: „Jesteśmy w posiadaniu oświadczenia napisanego przez uratowanych Żydów Wynika z niego, że Pan, jak również pański współpracownik Pan Raimund Titsch, z narażeniem własnego życia, uratowaliście życie kilkuset osobom.”. Julius Madritsch, Raimund Titsch, Oswald Bouska (pośmiertnie) oraz Roman Zbroja, przez Instytut Yad Vashem.odznaczeni zostali jako „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata” Szczegóły działalności Juliusa Madritscha przedstawione zostaną poprzez wypowiedzi żyjących jeszcze świadków, ich potomków historyków , (Polska, Austria, Izrael), mlodzież liceum zTarnowa oraz poprzez prezentację wielu unikalnych, dotąd nie publikowanych, dokumentów i fotografii..

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 00:42:49
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.