KOCHAJ ALBO RZUĆ
- Film fabularny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:1977
- Premiera:1977. 06. 13
- Gatunek:Komedia
- Barwny, 3050 m, 116 min
Lokacje: Dobrzykowice Wrocławskie (zagrody Kargula i Pawlaka), "Stefan Batory", Chicago (budynek przy 3511 Wolfram Street - dom Johna Pawlaka, róg State Street i Randolph Street - parada na Columbus Day).
W filmie wystąpili także przedstawiciele: Polonii Amerykańskiej w Chicago, Copernicus Society of America w Filadelfii, Polskich Linii Oceanicznych, Załogi TSS "Stefan Batory", Polskich Linii Lotniczych LOT, Zarządu Portu Lotniczego "Okęcie" i Pan American Airlines.
Trzecia część komediowej opowieści o rodzinach Pawlaków i Karguli. Seniorowie obu rodów oraz ich wnuczka Ania otrzymują od Johna Pawlaka zaproszenie do Chicago. Kiedy przyjeżdżają na miejsce okazuje się, że John zmarł. W trakcie pogrzebowej ceremonii pojawia się nowy członek rodziny - córka Johna. Pawlak doznaje podwójnego szoku - nie dość, że owa Shirley jest dzieckiem nieślubnym, to na dodatek jest Mulatką. A przecież już na statku o mało nie zemdlał, kiedy zobaczył czarnoskórego księdza. Po pogrzebie bohaterowie rozpoczynają poznawanie Chicago. Z zetknięcia tych dwóch przybyszów z polskiej prowincji z obcą kulturą nowoczesnej metropolii, z innym, nie znanym im zupełnie życiem wynika wiele zabawnych konfliktów i komicznych scen. Ale nawet za oceanem ci wiecznie skłóceni sąsiedzi pozostają sobą. Jak zwykle krytycznie odnoszą się do wszystkiego co nowe, nie dają sobie tak łatwo zaimponować technicznymi nowinkami i udogodnieniami codziennego życia. Z zadziwiającą swobodą poruszają się w tym nowym świecie, by jednak na koniec szczerze stwierdzić, że w Krużewnikach i tak jest najlepiej.
"Kochaj albo rzuć" zostało bardzo ciepło, wręcz spontanicznie przyjęte przez widownię. Krytycy podkreślali, że Sylwestrowi Chęcińskiemu udało się uniknąć wtórności wobec poprzednich utworów cyklu - "Samych swoich" i "Nie ma mocnych", że dostarczył kolejnej porcji znakomitej rozrywki.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Reżyser II
- Współpraca reżyserska
- Scenariusz
- Zdjęcia
- Operator kamery
- Współpraca operatorska
- Laboratorium
- Scenografia
- Współpraca scenograficzna
- Dekoracja wnętrz
- Współpraca dekoratorska
- Atelier
- Kostiumy
- Współpraca kostiumograficzna
- Muzyka
- Dyrygent
- Dźwięk
- Współpraca dźwiękowa
- Montaż
- Współpraca montażowa
- Charakteryzacja
- Współpraca charakteryzatorska
- Kierownictwo produkcji
- Kierownictwo produkcji II
- Współpraca produkcyjna
- Organizacja zdjęćw USA; nie występuje w napisach; informacja pochodzi z biogramu Straszewskiego w 44. tomie Polskiego Słownika Biograficznego
- Produkcja
- Obsada aktorskaWładysław KargulKazimierz PawlakDuchyll Martin SmithShirley Gladys Wright, nieślubna córka Johna Pawlakaprawnik Robert SeptemberStanley Rogińskigóral Stevestroiciel, przyjaciel Johna PawlakaAnia Pawlakówna-Adamiec, wnuczka Pawlaka i Kargulanarzeczona Steve'aMania Pawlak, żona KazimierzaAniela Kargul, żona Władysławawłaścicielka "Continental Travel Office"Zenek Adamiec, mąż Aniproboszcz parafii Polskiego Kościoła Narodowego w ChicagoSeptember jrsołtysradiowiec polonijny JoePolonus na pogrzebie Johna Pawlakavice-president firmy asekuracyjnej przemawiający na uroczystości otwarcia Domu Kultury Polskiejorganizator pogrzebu Johna PawlakaPaweł Pawlak, młodszy syn Kazimierza; nie występuje w napisachpasażerka samolotu; nie występuje w napisachWitia Pawlak, syn Kazimierza; nie występuje w napisachlistonosz; nie występuje w napisachuczestnik pogrzebu Johna Pawlaka, nie występuje w napisachoficer na "Batorym"; nie występuje w napisachJadźka Pawlakowa, córka Kargula; nie występuje w napisachPolonus na stypie; nie występuje w napisachWanda, żona Pawła Pawlaka; nie występuje w napisachhipis na lotnisku; nie występuje w napisachMarek, syn Pawła Pawlaka; nie występuje w napisachPolonus na stypie; nie występuje w napisach
Nagrodyschowaj
- 1977Gdańsk (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda Główna "Srebrne Lwy Gdańskie"
- 1978Złota Kamera (przyznawana przez pismo "Film")
w kategorii: najlepszy film o tematyce współczesnej; za trylogię: "Sami swoi", "Nie ma mocnych", "Kochaj albo rzuć"; przyznana za rok 1977; nazwa nagrody: Nagroda "Filmu"
Patrz także:schowaj
- 1973RYSOPIS UWODZICIELA (5) w DROGASerial fabularny / Sylwester Chęciński
- 1967Film fabularny / Sylwester Chęciński
- 1974Film fabularny / Sylwester Chęciński
- 2024Film fabularny / Artur Żmijewski