Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KRÓLOWA PSZCZÓŁ

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1977
  • Premiera:
    1977. 05. 06
  • Gatunek:
    Film dla dzieci (młodzieży)
  • Barwny, 2399 mm, 79 min
    Lokacje: Frombork.

"Królowa pszczół", podobnie jak większość filmów Janusza Nasfetera, rozgrywa się wśród bohaterów, którzy już przestali być dziećmi, ale jeszcze nie można ich zaliczyć do młodzieży. Mają po 11 - 13 lat, znajdują się w okresie intensywnego dojrzewania, głównie zresztą fizycznego. Ich charaktery są jeszcze nie ukształtowane. Sposób interpretacji i oceny rzeczywistości nie odbiega od wpojonego przez dorosłych. Mimo to "małolaty" w tym wieku miewają już dość skomplikowane wnętrze, doznają pierwszych uczuciowych fascynacji i rozczarowań. Dojrzewanie życiowe dwunastolatka, jego obserwacje i postawy stanowią przyczynek do dyskusji na temat modelu wychowania, w którym kryterium oceny bliżnich jest stopień ich zamożnosci.
Dwunastoletni Tomek, którego ojciec pracuje na stacji benzynowej we Fromborku, każdego dnia przynosi ojcu obiad, pomaga w nalewaniu benzyny oraz przeciera szyby samochodów. Skrycie marzy by tata kupił choćby małego fiata. Tata tymczasem już drugi rok usiłuje zmontować starą SHL-kę - bez skutku. Pewnego dnia do stacji podjeżdża żółty "maluch". Na przednim siedzeniu dumnie rozparty spoczywa rówieśnik Tomka - Robert, z uczuciem wyższości lustrujący otoczenie. Następnego dnia zaglądając przez okno do modnej kawiarni Tomek spostrzega Roberta zajadającego lody z Mariolą, dziewczynką z Warszawy. Uprosiwszy ojca o 15 złotych Tomek postanawia zaimponować Marioli i zwrócić na siebie uwagę pysznego Roberta. Mariola pozwala łaskawie odprowadzić swój rower do domu, jest jednak nadal skryta i niedostępna. I ona bowiem przeżywa swój dramat - matka posprzeczała się ze swym przyjacielem, ojcem 16-letniego Wojtka, w którym dziewczynka podkochuje się skrycie. Jest taki "dorosły", a jego tata ma imponującego białego mercedesa, willę i pieniądze. Mariola mimowolnie staje się świadkiem dramatycznej sceny między swą matką i ojcem Wojtka. Zapłakaną dziewczynkę odnajduje Tomek, próbuje pocieszać... W kilka dni później do stacji benzynowej podjeżdża mercedes prowadzony przez Wojtka, obok niego siedzi Mariola. Upokorzony Tomek kryje wzrok. Zazdrośnie patrzy na bezszelestnie ruszający samochód. Po kilkunastu sekundach z oddali dobiega odgłos zderzenia i eksplozji. Wrak mercedesa błyskawicznie obejmują płomienie. Interwencja pogotowia i straży pożarnej jest już zbyteczna. Przerażony i osłupiały Tomek wraca samotnie do domu. Sezon turystyczny dobiega końca, Frombork pustoszeje, życie Tomka potoczy się dawnym nurtem. Nadal przynosić będzie ojcu obiad w menażkach i obserwować ludzi w samochodach...
Nasfeter zrywa więc ze schematem: "źli, przesiąknięci materializmem dorośli - nierozumiane, zaniedbane dzieci". W "Królowej pszczół" akcenty rozkładają się inaczej. Młodociani bohaterowie doskonale wiedzą, jak zadawać cierpienie innym. Reżyser ukazał ich jak pełnowartościowych ludzi, zdolnych zarówno do dobra, jak i zła, skrywających głęboko w duszy autentyczne tragedie i dramaty.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

  • 1977
    Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!")-Nagroda Specjalna
    za zdjęcia; 5 Ogólnopolski Festiwal Filmów dla Dzieci i Młodzieży (16-19.04)
  • 1977
    Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!")-Poznańskie Koziołki dla najlepszego odtwórcy roli dziecięcej
    Dyplom Honorowy; 5 Ogólnopolski Festiwal Filmów dla Dzieci i Młodzieży (16-19.04)
  • 1977
    Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!")-Nagroda Jury Dziecięcego "Marcinek"
    "Marcinek"; 5 Ogólnopolski Festiwal Filmów dla Dzieci i Młodzieży (16-19.04)
2024.06.06 02:17:58
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.