Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TO NIE NA DARMO

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2009
  • Barwny, 25 min

Przed laty Krystyna Janda przejmująco wykrzyczała "Balladę o Janku Wiśniewskim", kończącą się słowami: "Nie płaczcie matki, to nie na darmo/Nad stocznią sztandar z czarną kokardą/Za chleb i wolność i nową Polskę/Janek Wiśniewski padł".
Grudzień '70 rzeczywiście był nie na darmo i rację miał autor piosenki o Janku Wiśniewskim, ale dowiedzieliśmy się o tym bez mała 20 lat później. Film Ewy Żmigrodzkiej opowiada o tragicznych wydarzeniach z grudnia 1970 roku. W pobliżu stacji Gdynia - Stocznia doszło do masakry robotników, tłumnie przybywających kolejnymi pociągami do pracy. Droga od Przystanku do Stoczni była zablokowana przez wojsko i funkcjonariuszy MO. W pobliżu stacji w gotowości stały czołgi i transportery opancerzone. Robotnicy posłuchali apelu telewizyjnego Stanisława Kociołka, I sekretarza KW PZPR w Gdańsku, który nawoływał do pójścia do pracy. Stoczniowcy poszli prosto pod lufy. Ranni i pomordowani leżeli na ulicach, skąd w miarę możliwości zabierały ich ambulanse. Ludzi ogarnęła panika i przerażenie.
Tamtą tragedię wspominają ranni i ci, którzy nieśli im pomoc - lekarze, pielęgniarki, kierowcy karetek, ale także duchowni. To ich oczami i oczami rodzin ofiar, jeszcze raz spojrzymy na pamiętny Grudzień'70. Przed kamerami o tamtych dramatycznych chwilach opowiadają m. in.: stoczniowcy Adam Gotner i Kazimierz Szołoch, prof. Janina Suchorzewska - anestezjolog, prof. Jerzy Lipiński - chirurg, dr Adam Kunert, Marian Dąbrowy i Paweł Pionka - kierowcy pogotowia, o. Florian - franciszkanin.
Całość jest bogato ilustrowana archiwalnymi materiałami filmowymi i zdjęciami z tamtego okresu. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 04:44:06
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.