Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

POWSTANIE WIELKOPOLSKIE. CZARNKÓW ODZYSKANY

  • Film dokumentalny - fabularyzowany
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2017
  • Barwny, 52 min

I Wojna Światowa zbliżała się do końca. Armia niemiecka, w ciągu 4 lat walk, została poważnie osłabiona. Społeczeństwo było już bardzo zmęczone przedłużającą się wojną. W wielu miejscach budził się ruch oporu. W Czarnkowie, wielkopolskim miasteczku, jednym z organizatorów przyszłego powstania jest Włodzimierz Raczyński, który organizuje broń, szuka ochotników, lecz wie, że to nie wystarczy - potrzebny jest mu doświadczony dowódca, który będzie w stanie od strony wojskowej zapanować nad sytuacją. Wybór padł na służącego w armii pruskiej, tak jak wielu Polaków w owym czasie, Zdzisława Orłowskiego.
Czarnków - to niewielkie wielkopolskie miasteczko, o ponad 800 letniej historii sięgającej jeszcze czasów pierwszych Piastów, położone na skraju Puszczy Noteckiej, na wzgórzach morenowych tworzących malowniczą dolinę rzeki Noteć. Po pierwszym rozbiorze Polski w 1772 roku Czarnków znalazł się pod panowaniem Prus na terenach tzw. zaboru pruskiego.
Film przedstawia historię dwóch kuzynów, których zaangażowanie i walka miały włączyć Czarnków w granice tworzącej się II Rzeczpospolitej. Opowiada o ludziach, którzy podjęli walkę o wolną Polskę, aby po 120 latach niewoli ich miasto i powiat znalazło się w granicach powstającego państwa polskiego. Trud jaki włożyli powstańcy w odzyskanie niepodległości Wielkopolski jest nie do oszacowania. Wątki fabularyzowanego dokumentu opartego o historię działań ppłk. Zdzisława Ostrowskiego i jego kuzyna Włodzimierza Raczyńskiego zostaną też wzbogacone o materiały i archiwalia powstańcze. Zwycięskie Powstanie Wielkopolskie przywróciło Wielkopolskę Polsce. W dolinie Noteci została przeprowadzona granica polsko-niemiecka a sam Czarnków finalnie znalazł się w granicach II Rzeczpospolitej.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 04:42:55
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.