Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ZNAKÓW SZCZEGÓLNYCH BRAK

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska, ZSRR
  • Rok produkcji:
    1978
  • Premiera:
    1980. 04. 18
  • Gatunek:
    Film historyczny, Film biograficzny
  • Język:
    rosyjski, polski, niemiecki
  • Barwny, 3726 m, 137 min

    Lokacje: m.in. Łódź (ZOO, dzisiejsza ul. Legionów przy Cmentarnej, pałac Poznańskiego przy ul. Ogrodowej, budynek administracyjny Łódzkiego Zakładu Energetycznego przy ul. Tuwima 58), Kraków, Warszawa (Filharmonia Narodowa).

Feliks Dzierżyński zesłany za działalność rewolucyjną wszczyna w wilujskiej guberni bunt, w wyniku którego, udaje mu się zbiec wraz z Miszą Sładkopiewcowem. Trasę z Irkucka do Warszawy przemierzają pociągiem, sprytnie chroniąc się przed policyjną kontrolą w przedziale, zajmowanym przez bogatego przemysłowca rosyjskiego Nikołajewa, sprzyjającego socjaldemokracji.
Po przyjeździe do Warszawy Dzierżyński zastaje rozbitą organizację partyjną. Szybko włącza się w nurt działalności rewolucyjnej, osłabionej brakiem aresztowanych i zesłanych towarzyszy. Bierze udział w posiedzeniu warszawskiego komitetu partyjnego.
Przy pomocy narzeczonej Julii Goldman i towarzyszy rosyjskich przedostaje się przez granicę zaboru rosyjskiego i austriackiego. Dociera do Krakowa, gdzie wraz z drukarzem Norowskim - powstańcem z 1863 roku zaczyna wydawać rewolucyjną gazetę "Czerwony Sztandar". Organ socjaldemokratów szybko zdobywa wśród robotników popularność. Na zebraniu partyjnego Komitetu w Zagłębiu Dąbrowskim przekonuje towarzyszy do idei jednoczenia się w walce politycznej ze wspólnym wrogiem klasy robotniczej, organizuje zbiórkę pieniężną na druk gazety.
Orientując się w jego działalności władze carskie - uważając zresztą Dzierżyńskiego za jednego z najniebezpieczniejszych przeciwników politycznych - dążą do ponownego ujęcia go. W tym celu za pośrednictwem agenta Hartinga podejmują współpracę z policją polityczną Prus i Austrii.
Wyżsi oficerowie warszawskiej ochrany - Szewikow i jego podwładny Głazów, marząc o kolejnych orderach i awansach, przygotowują misterną sieć prowokacji. Wykorzystując trudną sytuację materialną młodej działaczki ruchu robotniczego Heleny Górowskiej oraz jej przyjaciela, pisarza Nottena wciągają ich do współpracy, a następnie uniemożliwiają prowadzenie nielegalnej drukarni w Warszawie. Głównie za sprawą Górowskiej - próba wydawania ,,Czerwonego Sztandaru" w jej drukarni kończy się fiaskiem. Umożliwiając Dzierżyńskiemu i jego kolegom ucieczkę z zastawionej pułapki ginie w walce z carską policją Grybas. Zawczasu zawiadomiona przez Górowską ochrana uniemożliwia kurierowi przewiezienie do Warszawy pieniędzy, przeznaczonych na rewolucyjną działalność.
Przełożeni Szewiakowa i Głazowa niecierpliwią się zbyt opieszałymi działaniami ochrany warszawskiej. Dzierżyński jest ciągle nieuchwytny. Głazow zaczyna działać samodzielnie. Ujawnia Nottenowi fakt współpracy Heleny z Szewiakowem. W tym czasie zdemaskowana przez organizację partyjną Górowska przystępuje wspólnie ze swym przyjacielem do desperackiego działania, w wyniku którego wkrótce ginie cała trójka.
Głazow pozbywszy się niewygodnych świadków prowokacji awansuje na miejsce Szewiakowa. Wykorzystuje nadarzającą się okazję aresztując głównego organizatora demonstracji 1-majowej 1905 roku w Warszawie. Ujęty Dzierżyński jest natychmiast przesłuchiwany. Energiczne śledztwo nie daje jednak oczekiwanego rezultatu.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

Patrz także:
schowaj

2024.06.06 02:17:50
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.