Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

POLSCY SZPIEDZY

  • Serial dokumentalny - fabularyzowany
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2016
  • Barwny, 8 odcinków x ok. 45 min

Ośmioodcinkowa seria dokumentalna ukazująca sylwetki najciekawszych agentów polskiego wywiadu.
W czasie II wojny światowej polski wywiad należał do najlepszych na świecie. Polscy szpiedzy działali aktywnie także w czasach PRL. Sensacyjna seria dokumentalna "Polscy szpiedzy" przedstawi sylwetki najbardziej znanych z nich.
Opowieść o fascynującej historii polskiego szpiegostwa rozpocznie barwna opowieść o Jerzym Sosnowskim – arystokracie, człowieku uzależnionym od adrenaliny i życia w luksusie, dla którego szpiegostwo było prawdziwą pasją. Sosnowski słynął z organizowania niezwykle wystawnych przyjęć, a wykonywane przez siebie misje często finansował z własnych pieniędzy. Przeznaczył na ten cel równowartość ponad 10 milionów dzisiejszych euro! Udało mu się wykraść jeden z najpilniej strzeżonych dokumentów armii niemieckiej – cały plan ewentualnego ataku na Polskę. Stworzył też unikatową na skalę światową siatkę wywiadowczą złożoną… ze swoich kochanek.
Życie pełne adrenaliny prowadził też kapitan Roman Czerniawski, który jako młody pilot, dla zapewnienia sobie rozrywki lub dla też dla zakładu, przelatywał swoim samolotem pod warszawskimi mostami, co w tamtych czasach było śmiertelnie niebezpieczne. Nieprawdopodobne ryzyko towarzyszyło mu również podczas jego późniejszych misji, kiedy jako potrójny szpieg wykradał tajemnice niemieckiego wojska. To dzięki jego odwadze powodzeniem zakończyła się akcja "Fortitude" mająca na celu zmylenie Niemców co do planów aliantów dotyczących D-Day, a dzień lądowania w Normandii stał się początkiem końca III Rzeszy.
Na ekranie nie zabraknie również historii wykradającego technologiczne tajemnice USA Mariana Zacharskiego, "ulubionej agentki Churchilla" Krystyny Skarbek, czy jednego z najsłynniejszych polskich szpiegów – Ryszarda Kuklińskiego.
Każda z tych historii jest inna. Każda z tych historii pokazuje inny wymiar szpiegostwa. Oprócz odkrycia faktów z życia poszczególnych agentów, próbujemy także spojrzeć na nich jak na ludzi z krwi i kości i odpowiedzieć na pytanie, co tkwiło w ich osobowości, że zostali szpiegami? – mówi o serii prowadzący Marek Zając.
Wszystkie te opowieści możliwe były do odtworzenia dzięki unikalnym dokumentom Instytutu Pamięci Narodowej. Widzowie będą mieli okazję zapoznać się z niepublikowanymi nigdy wcześniej materiałami wideo pokazującymi powroty szpiegów do kraju, czy też słynne wymiany agentów na moście Glienicke.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Patrz także:
schowaj

2024.06.06 04:44:55
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.