DOM MOICH SYNÓW
- Film fabularny - telewizyjny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:1975
- Premiera:1975. 09. 05
- Barwny, 55 min
Lokacje: Błonie (stacja kolejowa).
Debiut reżyserski Gerarda Zalewskiego, autora m.in. "Zielonego - minionego" (1976) i "Mokrego szmalu" (1986). "Dom moich synów" to subtelny dramat psychologiczny, podejmujący problem rozpadu rodziny jako konsekwencji nieuchronnego postępu cywilizacyjnego.
Główna bohaterka filmu, Jadwiga Górecka, wdowa po prowincjonalnym naczelniku stacji kolejowej, żyje samotnie w starym domu z ogrodem. Jej trzej synowie - Jerzy, Wiktor i Tadeusz - urządzili się w Warszawie. Pochłonięci bez reszty własnymi karierami od dawna nie odwiedzają matki. A tymczasem sąsiedzi Góreckiej chcą odkupić jej dom i ogród. Niezdecydowana kobieta postanawia jechać do stolicy i poradzić się synów. Podróż ta okazuje się jednak pasmem bolesnych rozczarowań. "Dom moich synów" w ciągu niespełna godziny daje nie tylko poruszające studium ludzkiej samotności, lecz także bezlitośnie demaskuje etyczną degrengoladę spowodowaną ślepym pędem do awansu. W pogoni za wysokim poziomem życia bohaterowie Zalewskiego gubią osobistą godność, autentyzm, prawdziwe aspiracje ideowe i intelektualne. Tracą też więź z najbliższymi, stają się pośmiewiskiem dla własnych dzieci, przez co przyczyniają się do ich wykolejenia.
Ozdobą filmu jest występ Zofii Jaroszewskiej w roli Góreckiej. Ta znakomita aktorka teatralna debiutowała na ekranie na początku lat dwudziestych w "Zazdrości" Wiktora Biegańskiego. Rola w "Domu moich synów" jest jej powrotem do pracy na planie po wieloletniej przerwie. Pisał krytyk: "Refleksyjnemu aktorstwu Jaroszewskiej, nie pozbawionemu akcentów głębokiego dramatyzmu, film zawdzięcza swój szczególny nastrój. W filmowej relacji, która jest właściwie monologiem wewnętrznym bohaterki, mądra wyrozumiałość starej kobiety łagodzi drastyczność zjawisk, z jakimi się styka. Świadomość złożonej komplikacji współczesnego świata, cudzych dramatów, tonuje ostrość jej własnej klęski, a tym samym oskarżycielską tonację całego filmu".
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Współpraca reżyserska
- Scenariusz
- Dialogi
- Zdjęcia
- Operator kamery
- Współpraca operatorska
- Laboratorium
- Scenografia
- Scenograf II
- Współpraca scenograficzna
- Atelier
- Kostiumy
- Muzyka
- Dyrygent
- Dźwięk
- Współpraca dźwiękowa
- Montaż
- Współpraca montażowa
- Charakteryzacja
- Kierownictwo produkcji
- Kierownictwo produkcji II
- Współpraca produkcyjna
- Script (Sekretariat planu)
- Produkcja
- Obsada aktorskaJadwiga GóreckaWiktor Górecki, syn JadwigiKrystyna, żona WiktoraTadeusz Górecki, syn JadwigiAlina, żona TadeuszaJerzy Górecki, syn JadwigiBarbara, kochanka JerzegoBożenka, była sympatia JerzegoMałgosia, dziewczyna JerzegoGermaine, ciotka AlinyGralczakowa, sąsiadka Góreckiejgość na przyjęciu u Tadeusza GóreckiegoEwa, córka Krystyny i Wiktorasekretarka Wiktora GóreckiegoGralczak, sąsiad GóreckiejMarek, syn Krystyny i Wiktoragość na przyjęciu u Tadeusza Góreckiego; nie występuje w napisachgość na przyjęciu u Tadeusza Góreckiego; nie występuje w napisachgość na przyjęciu u Tadeusza Góreckiego; nie występuje w napisach
Nagrodyschowaj
- 1975Gdańsk (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda Specjalna Jury
w kategorii filmu telewizyjnego - 1975Gdańsk (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda za rolę kobiecą
w kategorii filmu telewizyjnego - 1976Monte Carlo (Międzynarodowy Festiwal Filmów Telewizyjnych)-Wyróżnienie jury AMADE (Światowe Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci)
- 1976Monte Carlo (Międzynarodowy Festiwal Filmów Telewizyjnych)-Wyróżnienie OCIC (Międzynarodowe Katolickie Biuro Filmowe)
- 1976Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film")-Nagroda za film telewizyjny