Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Z JEROZOLIMY DO MIECHOWA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2006
  • Barwny, 23 min

Przejeżdżając drogą Kraków - Kielce, rzadko kiedy skręcamy z obwodnicy do Miechowa, a przecież to właśnie tam, tuż obok rynku, w bazylice, jest najstarsza w Europie kaplica Grobu Bożego i stąd Miechów zwany jest polską Jerozolimą.
Książę Jaksa z rodu Gryfitów wracając w 1163 roku z pielgrzymki do Ziemi Świętej, przywiózł ze sobą stróżów Grobu Bożego i kilka worków ziemi. To na niej zbudowano kościół i klasztor dla bożogrobców, którzy zwani później miechowitami mieli tu swoją siedzibę na Europę. Przez kilka wieków szerzyli kult męki Pańskiej, wydali wielu uczonych, hierarchów Kościoła, mieli bogaty księgozbiór i piśmiennictwo. Działali aż do czasu kasaty przez władze carskie w 1819 r.
24 kwietnia 1995 roku zwierzchnik zakonu przybył z Watykanu i postanowiono wskrzesić zakon bożogrobców, co nastąpiło w rok później. Od tego czasu w każdy piątek jest tu odprawiane nabożeństwo drogi krzyżowej, uroczyście obchodzony jest Wielki Piątek, a w dwa tygodnie po Wielkanocy odpust pustego grobu.
Z racji historycznych zasług kościół miechowski został wyniesiony do godności bazyliki mniejszej przez papieża Jana Pawła II. Do Grobu Pańskiego w miechowskiej bazylice przybywają pielgrzymi, by zdobywać tu te same odpusty co w Jerozolimie. Program przedstawia ich refleksje: z czym przybywają do Miechowa, a z czym do Jerozolimy, jak odbywają się uroczystości męki Pańskiej w Miechowie, a jak w Ziemi Świętej, a także jakie tajemnice kryją w sobie Bazylika Bożego Grobu w Jerozolimie i Bazylika Mniejsza w Miechowie.
W programie wykorzystano materiały archiwalne z obchodów Wielkiego Tygodnia w Ziemi Świętej zrealizowane przez autorkę. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 04:41:24
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.