Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TUTAJ MOŻECIE SOBIE MIESZKAĆ

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2013
  • Barwny, 56 min

Film przedstawia losy ludzi, którzy urodzili się na Kresach Wschodnich II Rzeczpospolitej. Osiem osób opowiada o dzieciństwie spędzonym na Kresach, o losach swoich rodzin, którym szczęśliwe życie przerwała II wojna światowa. Doświadczyli dwóch okupacji; bolszewickiej i niemieckiej, część z nich przeżyła rzeź wołyńską. Ostatecznie ich świat skończył się wraz z decyzją podjętą w Jałcie i Poczdamie o przesunięciu granic i przesiedleniu na tak zwane ziemie zachodnie. Bohaterowie filmu opowiadają o tym, jak wyglądała akcja przesiedleńcza i początki nowego życia na Śląsku Opolskim. Tu zderzyły się dwie odrębne kultury, kultura Ślązaków i Kresowiaków. Jak wyglądały te początki, co ocalało ze wspomnień, sposobu życia tam, na Kresach? Jak mieszkańcy Śląska Opolskiego przyjęli przybyszów i co dla nich oznaczała ta zmiana? Takie pytania postawili autorzy filmu swoim rozmówcom, wśród których obok Kresowiaków znaleźli się także Ślązacy.
Film powstał z potrzeby utrwalenia odchodzącego na naszych oczach świata kultury kresowej, zarejestrowania świadectw ostatnich świadków trudnego doświadczenia przesiedlenia. Bohaterowie filmu żyją w dwóch światach, tym, który przetrwał w obrazach pamięci i tym, którego trzeba się było nauczyć. Koegzystencja dwóch odrębnych, bardzo różnych kultur, śląskiej i kresowej, nie była i nie jest łatwa. A jednak trzeba było uczynić ją możliwą. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 04:41:44
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.