Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

BOHATER

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1996
  • Barwny + czarno-biały, 46 min

Jerzy Andrzejewski, pisząc "Popiół i diament", posłużył się autentyczną biografią Stanisława Kosickiego, który - jako dziewiętnastoletni żołnierz Armii Krajowej - wykonał wyrok na przedstawicielu nowej władzy, wojewodzie Foremiaku. Realizator filmu odnalazł człowieka, który był literackim pierwowzorem głównego bohatera powieści. Portret filmowy wykreowany przez Zbyszka Cybulskiego przeciwstawia autor audycji spokojnej relacji Stanisława Kosickiego o jego wojennych losach, wierności ideałom, wykonaniu rozkazu, zasądzonego wyroku (kara śmierci), warunkach w celi śmierci, reakcji otoczenia, życiu z piętnem zabójcy. Realizatorzy audycji dokonują konfrontacji realnego człowieka z postacią literacką i filmową. Poznanie okoliczności tworzenia mitu Maćka Chełmickiego pozwala zrozumieć mechanizmy tworzące najnowszą historię Polski. Zarejestrowano refleksje na ten temat pisarzy, dziennikarzy i historyków literatury. Całość jest ilustrowana fragmentami Polskiej Kroniki Filmowej i scenami z filmu "Popiół i diament" w reżyserii Andrzeja Wajdy. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 04:41:34
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.