Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

LEON ZDZISŁAW STROIŃSKI PS. CHMURA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2010
  • Barwny, 51 min

    Film powstał w cyklu "Ślady".

Leon Zdzisław Stroiński, poeta i powstaniec, serdeczny przyjaciel Tadeusza Gajcego, urodził się w Warszawie, ale dzieciństwo i młodość spędził w Zamościu i Zwierzyńcu. Jego ojciec, adwokat Józef Stroiński, był radcą prawnym ordynata Maurycego Zamoyskiego. Wychowany w atmosferze patriotyzmu i umiłowania tradycji brał czynny udział w ruchu harcerskim, Ochotniczych Hufcach Pracy. Pisać zaczął jeszcze w gimnazjum. Po wybuchu wojny, w 1940 roku, uprawiając swoje hobby, fotografię, na strychu w Zamościu "produkował" lewe dokumenty dla konspiracji. W Warszawie studiował prawo i polonistykę, związał się z pismem "Sztuka i Naród". Uprawia prozę poetycką, w której z czasem dochodzi do perfekcji.
Kończy też tajną podchorążówkę. Po słynnej akcji "Pod Kopernikiem", w maju 1943 roku Leon Zdzisław Stroiński zostaje aresztowany i trafia na Pawiak. Wykupiony przez rodzinę staje się innym człowiekiem. Wyjeżdża do Zwierzyńca, gdzie pisze jedyny tom, wydrukowany przez SiN - "Okno" /okno więzienne/. Po powrocie do Warszawy przygotowuje drugi zbiorek, ktory spłonął podczas Powstania Warszawskiego. Dostaje zgodę, by wraz z Tadeuszem Gajcym walczyć na pierwszej linii. Zginął na placówce powstańczej, tam, gdzie jest dzisiaj kino "Muranów", jako podchorąży Armii Krajowej.
Dorobek Leona Zdzisława Stroińskiego jest niewielki, ale świadczy o wielkim talencie, głębokiej wrażliwości i gorącym patriotyźmie. Może powinien dołączyć do Gajcego i Baczyńskiego - trzech powstańczych wieszczów. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:42:46
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.