TAJEMNICE PAŃSTWA PODZIEMNEGO
- Serial dokumentalny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:2016
- Barwny + czarno-biały, odcinki x 29 min
"Tajemnice Państwa Podziemnego" to dokumentalny serial historyczny wyprodukowany przez Polska Press Grupę we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego. Patronem medialnym jest miesięcznik "Nasza Historia".
To nie mit, że powstańcy ruszyli z pistoletami na czołgi. 1 sierpnia mieli do dyspozycji zaledwie 3,5 tysiąca sztuk broni i około 36 tysięcy zmobilizowanych żołnierzy, więc tylko co dziesiąty powstaniec mógł uzbrojony ruszyć do walki. Prawdziwe są relacje o zdeterminowanych dowódcach, którzy kazali żołnierzom, dla których nie było broni, wyposażyć się doraźnie w siekiery, kilofy i łomy.
Pierwsza seria „Tajemnic Państwa Podziemnego” składa się z czterech części.
Część 1. "Piekło kanałów". Żołnierze Powstania Warszawskiego w labiryncie podziemnego miasta. Odległość jednego kilometra przebywano tam nawet przez pięć godzin, po pas w fekaliach. Rekonstruujemy koszmarny świat warszawskich kanałów, badamy techniki, których używali powstańcy, by przetrwać pod ziemią.
Część 2. "Powstanie Warszawskie. Broń cenna jak życie". Tylko co dziesiąty powstaniec ruszał w godzinie "W" do walki mając w ręku pistolet lub karabin. Jak powstańcy zdobywali i konstruowali uzbrojenie w płonącym oblężonym mieście? Sprawdzamy jak działały Błyskawice, Piaty, powstańcze katapulty, granatniki i miotacze płomieni.
Część 3. "Skrytki Państwa Podziemnego". Wielu z nich nadal nie odnaleziono, niektóre zostały otwarte dopiero w ostatnich latach. W niejednej warszawskiej kamienicy do dziś pod podłogami lub parapetami wciąż kryją się prawdziwe historyczne skarby. Jak ich szukać? Co może znajdować się w konspiracyjnych skrytkach? Po obejrzeniu tego odcinka będą to Państwo wiedzieć.
Część 4. "Niemcy w okupowanej Polsce". Zbrodniczy plan nazistów zakładał, że w miejscu milionowej Warszawy powstanie stutysięczne niemieckie miasto. Już w pierwszych miesiącach okupacji stworzono tam dwie dzielnice tylko dla Niemców. Jak żyli ich specyficzni mieszkańcy? Czego dowiadujemy się z albumów ze zdjęciami i wspomnień niemieckich żołnierzy, urzędników i zbrodniarzy?
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Scenariusz
- Narratorw napisach określenie funkcji: Prowadzenie
- Lektor
- Zdjęcia
- Oświetlenie
- Dźwięk
- Montaż
- Współpraca montażowa
- Charakteryzacja
- Inscenizacjew napisach określenie funkcji: Rekonstrukcjew napisach określenie funkcji: Rekonstrukcjew napisach określenie funkcji: Rekonstrukcje
- Broń
- Kierownictwo produkcji
- Współpraca produkcyjna
- Koordynacja projektu
- Producent wykonawczy
- Producent
- Produkcja wykonawcza
- Produkcja
- Wystąpili (-ił, -iła)wygłasza wstępy przed odcinkami