Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

THE SON WHO NEVER WAS

  • Podtytuł: A FAMILY STORY IN THE COLD WAR
  • Tytuł polski: W IMIĘ SYNA. HISTORIA RODZINNA ZZA ŻELAZNEJ KURTYNY
  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Niemcy
  • Rok produkcji:
    2013
  • Barwny, 58 min

Polsko - niemiecka historia szpiegowska z okresu zimnej wojny. Po wielu latach śledztwa dziennikarskiego Róża Romaniec odtwarza historię kradzieży tożsamości jej wuja, urodzonego na Mazurach, w czasie wojny, Heinza Arnolda. Arnold został porzucony przez matkę, która przesiedliła się do Niemiec. Trafił do sierocińca w Lęborku. Po kilku latach został zaadoptowany, znalazł nową rodzinę i żył spokojnie do czasu, gdy w latach 70. złożył pierwsze podanie o paszport. Wniosek został natychmiast odrzucony z adnotacją, że jakikolwiek kontakt z zagranicą jest w jego przypadku kategorycznie zakazany.
W 1977 roku przyjeżdża do RFN młody mężczyzna, który kontaktuje się z panią Arnold, podając się za jej syna. Pani Arnold umiera tej samej nocy, tuż po spotkaniu, a on opłakuje ją wspólnie z członkami jej licznej, niemieckiej rodziny. Rodzina pomaga mu w osiedleniu się na stałe w Bremie i przez kolejne prawie 10 lat Heinz Arnold pracuje w Urzędzie Migracyjnym, zyskując dostęp do 150 tys. akt niemieckich przesiedleńców.
Taktyka kradzieży tożsamości była w latach powojennych często stosowana przez polski wywiad, osadzający oficerów w newralgicznych dla pozyskiwania danych miejscach. Miało to tragiczne skutki dla osób, których tożsamości wykorzystywano, co potwierdza historia rodziny reżyserki. Film uchyla rąbka tajemnicy, dotyczącej taktyk służb specjalnych zarówno polskich, jak i innych państw. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 02:04:25
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.