Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WIERSZYKI DOMOWE

  • Serial animowany
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2016-2023
  • Barwny, 52 odcinki (4 serie x 13 odcinków) x ok. 2'30''

    Istnieje także wersja festiwalowa (2 x ok. 6 min) oraz 4-częściowa wersja kinowa o czasach: 10'16'', 11'52'', 11 min i 13 min.

SERIA 1:
Serial oprowadza młodego widza po pospolitych przedmiotach i miejscach, związanych z domem i życiem codziennym czteroosobowej rodziny (Chłopczyk, Dziewczynka, Mama, Tata wraz z ich Psem). Przygodową akcję każdego odcinka opowiada nam, bawiąc się często różnym znaczeniem słów, Lektor. Dodatkowo, towarzyszy mu komentarz wypowiadany przez postać Poety.
Portrety: Chłopiec - niejadek, męczy się nad talerzem zupy w salonie z portretami powieszonymi na ścianach. Znudzone sytuacją postaci z portretów ożywają i wciągają dziecięcy posiłek. Bohater zaczyna obserwację portretów w celu wykrycia "Podjadacza". "Najtrudniej jest pod portretami jeść obiadek, gdy patrzy na nas na przykład pradziadek".
Zamek: Chłopiec poznaje różne zamki: budowane z piasku, budowane z kamieni, zamki w ubraniach i wreszcie zamek w drzwiach domu, który Mama zamyka na klucz, zabezpieczając dom przed Włamywaczem. "Zamki są w kurtkach i płaszczach - te błyskawiczne zwłaszcza".
Prysznic: Chłopiec bawi się słuchawką prysznicową podczas kąpieli. "Dzwoni" do Taty, Tata "dzwoni" do Mamy. Mama przychodzi do łazienki, ale nie może spłukać synka... Ratunkiem pozostaje konewka. "Prysznic to nie jest zabawka. Prysznic to taka słuchawka".
Lodówka: Domowa lodówka jako "Przejście na biegun południowy". Dziewczynka podjada lody z lodówki. W czasie jedzenia zasypia. W marzeniu sennym widzi Polarnika, który przez jej lodówkę zmierza na biegun. Eskapada kończy się przesunięciem termoregulatora w wyniku czego produkty w lodówce ulegają zamrożeniu. Następnego ranka Dziewczynka, znajduje w lodówce zamrożone części garderoby ... brata? Polarnika?
Pralka: Cała Rodzina obserwuje pranie niczym program telewizyjny. Wirowanie na najwyższych obrotach stwarza atmosferę dreszczowca. Do wybudzenia Rodziny z transu po praniu Piesek musi użyć... pilota telewizyjnego. "A kiedy pralka kończyła prać - cała rodzina chodziła spać".
Kafelki: Chłopiec opukuje kafelki w łazience w poszukiwaniu ukrytych skarbów. Kilka prób kończy się refleksją: do czego mogą prowadzić takie poszukiwania. "Opukaj wszystkie kafelki - tak na wypadek wszelki".
Wycieraczka: Cała Rodzina korzysta z wycieraczki. To bardzo użyteczny przedmiot. Oprócz wycierania obuwia zdarza się, że wycieraczka .. przechowa nam klucz do domu. "Przed każdym domem jak szczeniaczki warują dzielne wycieraczki".
Piwnica: Tajemnica ciemnej piwnicy, w której przechowuje się słoiki z ogórkami i konfiturami, ale także wiele rzadko używanych przedmiotów, jak np. ozdoby choinkowe oraz "Pająka, który się błąka". Dziewczynka z Chłopcem przychodzą zabrać ozdoby choinkowe do domu. Dziewczynka zaplątuje się w sieć pajęczą, co buduje nastrój delikatnego strachu w pomieszczeniu piwnicznym. "Do piwnicy schodzi się po schodkach. I nigdy nie wiadomo, kogo się tam spotka".
Próg: Próg "podkłada nogę" domownikom, wyprowadzając od czasu do czasu ich z równowagi. Ale próg spełnia jedną bardzo ważną funkcję w konstrukcji futryny... a do tego gdy do domu przyjdzie Złodziej - próg potrafi mu bardzo uprzykrzyć życie. "Podłożył ci nogę próg? Jak on mógł?!".
Narty: "Co robią narty w piwnicy, powiem wam w tajemnicy" . Chłopiec z Tatą wyjeżdża na letnią wycieczkę rowerową, gdy tymczasem w piwnicy nudzą się dwie narty. Jedna rozpamiętuje wspaniałe zimowe szusy, druga śni o leniwym życiu poza miastem... w roli beztroskiej sztachety w wiejskim płocie. Tak się składa, że nasi bohaterowie przyjeżdżają w pobliżu...
Szafa: Stara szafa dębowa, jako uporządkowany magazyn odzieży Taty i Chłopca. Przygotowując się do szkoły, do pracy i innych codziennych zajęć trudno utrzymać w niej porządek, a niepoukładane rzeczy różnie "mówią" o swoich Użytkownikach. Co się stanie z zawartością szafy gdy nasi bohaterowie muszą się szybko ubrać, żeby odebrać z lotniska Mamę i Dziewczynkę. "Głośno powiedzieć nie potrafię, co tak naprawdę mieszka w szafie".
Karmnik: Chłopiec z Dziewczynką obserwują ptaki przy karmnikach. Towarzyszy im - ale w mniej pokojowych zamiarach - Kot, który... "Czeka tam, aż skuszone okruszkiem pod daszkiem przylecą jakieś ptaszki".
Wanna: Chłopiec idzie kąpać się w wannie. Nurkując wyławia: tratwę, łódkę, łódź podwodną z peryskopem, gumową kaczkę: "Wanna plus woda to się równa - przygoda". Spotyka także rybę, która okazuje się gąbką, którą Mama myje swojego synka. Taka chwila relaksu w wannie prowadzi nieraz do głębszej zadumy.


SERIA 2:
Nowe odcinki serialu. Perypetie Dziewczynki, Chłopca, Mamy i Taty z najbliższym otoczeniem ich domu, przedmiotami codziennego użytku czy zwierzętami, opisanym przez Michała Rusinka w jego książce "Wierszyki domowe".
Balkon: Dziewczynka z Chłopcem bawią się na balkonie. Zbudowali balkonolot i podróżują po najbliższej okolicy, która okazuje się pełna różnych pojazdów latających, wśród nich jest nawet statek kosmiczny należący do Marsjan.
Fotel: Fotel jest nie tylko meblem do wygodnego siedzenia i odpoczynku z książką, czasami z nudów może nam podkradać różne części odzieży, najczęściej skarpetki. Nigdy byśmy tego nie odkryli, gdyby nie to, że Tata zaczął szukać pilota od telewizora.
Lampa: Lampa w zasadzie pomaga nam przy czytaniu ale długie czytanie potrafi nas znużyć. Tak samo jest z lampą. Nasza lampa z nudów udaje się do Afryki, żeby poznać życie swoich kuzynów lampartów.
Łopata do śniegu: Dobra łopata bywa niezastąpiona gdy śnieg nas zasypie. Problem dla Chłopca i jego Taty polega na tym, że bez treningu odśnieżanie może zakończyć się niespodzianką.
Okno: Okno może być naszym pięknym widokiem na świat, ale zimą gdy nadejdzie prawdziwy mróz pozwala nam np. malować palcem na szybie Ludzika. Chłopiec bawi się, rysując przygody własnego Ludzika na szkle, które mogą być wesołe a czasem nawet trochę straszne.
Plama: Plama w garażu to zagadka. Tata musi sprawdzić, skąd się wzięła? Rozebrał już prawie całe auto i nic. Na szczęście Chłopiec dochodzi innym tropem do rozwiązania sprawy.
Wąż: Wąż ogrodowy czasami wygląda jak prawdziwy wąż, możemy się nieźle przestraszyć, ale jego prawdziwym przeznaczeniem jest polewanie. Zdarza się, że wąż może oblać Mamę, Dziewczynkę, Tatę a nawet Psa. Wszyscy sprawdzają: co się stało?
Wieszaki: Czy wieszaki służą tylko do wieszania kurtki, płaszcza czy czapki? Nie. Wieszaki potrafią rozrabiać, gdy tylko nas przez chwilę nie ma, mogą tańczyć i skakać. Mama z Chłopcem u Dentysty, a wieszak szaleje tak bardzo, że nawet nie zdążymy zauważyć, kiedy ząb jest już wyrwany.
Czajnik: Ciotka gotuje zupę pomidorową, do której dolewa trochę wrzątku z czajnika. Niestety ale to jest także sygnał dla... głodnych Marsjan. Czy zostanie choć trochę zupy dla naszej rodziny?
Klucz: Podczas zabawy z psem Chłopiec gubi klucz. Wraca do domu i Mama wysyła go do warsztatu ślusarskiego, żeby dorobił nowy klucz.
Kura: Chłopiec z Dziewczynką obserwują przez lornetkę sąsiada, Pana Jurka, który hoduje na swoim balkonie kurę. Kura znosi jajka. Do akcji wkraczają Marsjanie. Pan Jurek ma problem.
Pająk: Mały mieszkaniec garażu wykonuje najprzeróżniejsze sztuczki, żeby złapać muchę w swoją pajęczynę. Czasami zdarza się, że wpada w nią mucha ale spalinowa.
Wrzeciono: Zwiedzanie strychu przez Dziewczynkę i Chłopca bywa fascynujące. Trudno się tam nudzić: stare meble, dużo kurzu, czasem latające mole i co krok coś tajemniczego, na przykład stare wrzeciono. Co wybrać, w co się bawić?


SERIA 3:
Łazienka: Poranek w domu. Mama, Tata, Dziewczynka i Chłopiec budzą się do życia, które dla każdego z nich z osobna, musi zacząć się od chwili spędzonej w łazience.
Mydelniczka: Chłopiec dochodzi do wniosku, że mycie rąk jest bardzo ważne a przy okazji można się pobawić oraz nawet pofantazjować.
Gąbka: Podczas kąpieli w wannie Chłopiec zaczyna postrzegać gąbkę jako porowaty przedmiot, kryjący wiele tajemnic.
Kuchnia: Tata podejmuje się zadania przygotowania posiłku dla całej rodziny. Jego kuchenna przygoda może wydać się nam zabawna ale niekoniecznie udana dla niego samego.
Salon: Dziewczynka i Chłopiec obserwują dziwnych Gości odwiedzających ich Rodziców w salonie.
Sofa: Tata kupił sofę do domu i teraz próbuje ją wyjąć z fabrycznego opakowania? Do pomocy przychodzą Sąsiad, Ekspert a nawet Kot.
Stolik: Stolik do kawy, stolik do zabawy? Przekonamy się do czego stolik może służyć Mieszkańcom naszego domu.
Sypialnia: Co może się nam przyśnić w nocy? Co innego Tacie, co innego Chłopcu ale najczęściej są to rzeczy, które rzadko zdarzają się w rzeczywistości.
Łóżko: Tata czyta Dziewczynce i Chłopcu opowieść o Hrabim Rzeżuszko, któremu dawno, dawno temu skradziono łóżko.
Miś: Uwielbiany przez wszystkich Domowników Miś, dopiero w nocy ma trochę spokoju i może przyjrzeć się nim śpiącym.
Budzik: Jest taka chwila po każdej nocy, kiedy musimy się w końcu obudzić. Nie zawsze jest to łatwe. Jednemu Domownikowi przychodzi to łatwiej, innemu trudniej.
Wędka: Bohaterem odcinka jest Kot, który w nocy, kiedy wszyscy już śpią schodzi do piwnicy i przy pomocy wędki próbuje złowić sobie myszkę.
Coś: W każdym domu znajdziemy jakieś dziwne, najczęściej nikomu niepotrzebne rzeczy. Zdarza się, że powstaje z tego domowe muzeum bezużytecznych przedmiotów.


SERIA 4:
Strych: Włamywacz dostaje się na strych naszego domu. Nie może zejść na dół, bo tam czuwa Pies, więc szuka czegoś cennego na górze, ale tam też może być coś co go wystraszy.
Pianino: Na strychu stoi stare pianino. Poznajemy jego historię i kilka rodzinnych prób gry na tym instrumencie.
Płyty: Tata pokazuje Chłopcu różne urządzenia służące kiedyś do słuchania muzyki.
Albumy: Dziewczynka i Chłopiec oglądają stare, rodzinne albumy z fotografiami i na ich podstawie tworzą historię miłości swoich prapradziadków.
Szabla: Chłopiec znajduje na strychu szablę, której z pomocą Taty chce przywrócić dawną świetność.
Samochód: Rodzinny wyjazd w góry własnym autem przerywa awaria, na szczęście Górale przychodzą z pomocą.
Narzędzia: Tata kupuje sobie kolejny zestaw narzędzi tylko nigdy nie ma okazji, żeby trochę pomajsterkować. Na szczęście z pomocą przychodzi Sąsiad.
Ogród: Dziewczynka i Chłopiec bawią się w ogrodzie. Ona puszcza latawca a On obserwuje Żabkę, która ucieka w daleką podróż, przysyłając z niej Dzieciom fotki.
Huśtawka: Dziewczynka z Chłopcem huśtają się w ogrodzie. Ta zabawa przemienia się w lot na księżyc, z którego Dzieci przywożą sobie pamiątkę.
Kret: Niespokojny sen Taty kończy się odkryciem, że w ogrodzie zadomowił się Kret. Tata próbuje go złapać, ale nie jest to takie łatwe.
Skrzynki na kwiaty: Mama sieje kwiaty na balkonie. Niestety Tata odpowiedzialny za ich podlewanie zawodzi. Trzeba znaleźć jakieś wyjście z tej sytuacji.
Wazon i Kot: Kot dla zabawy ściąga z ekranu telewizora Lamparta a biedny Pies próbuje utrzymać porządek w takim szalonym towarzystwie.
Biblioteka: Chłopiec i Dziewczynka odkrywają magiczną moc czytania książek, przenoszących ich w świat fantazji.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
WIERSZYKI DOMOWE
AutorMichał Rusinek
IlustracjeJoanna Rusinek

Varia
pokaż

Patrz także:
schowaj

2024.06.06 02:00:24
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.