SIAROŻA
- Film dokumentalny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:2015
- Barwny, 47 min
Bohaterem filmu jest Sergiusz Niczyporuk - podlaski Białorusin, mieszkaniec wsi Buda w Puszczy Białowieskiej.
Jego życie naznaczyła trauma – pochodzi ze wsi, która po wojnie padła ofiarą pogromu dokonanego przez żołnierzy antykomunistycznego podziemia. Zdaniem reżysera, życie głównego bohatera dokumentu dobrze oddaje losy białoruskiej mniejszości w Polsce.
Przodkowie Sergiusza od stuleci uprawiali rolę i klepali biedę. Chodzili do cerkwi i z obawą przyjmowali nastanie każdej kolejnej władzy. Reakcją była najczęściej próba przystosowania się i ułożenia się z przedstawicielami nowej władzy. Właśnie za tą lojalność przyszło im zapłacić. Po zakończeniu II wojny światowej w 1946 r. żołnierze polskiego antykomunistycznego podziemia spacyfikowali kilka białoruskich wsi – w wyniku czego zginęło 79 osób. Przez długi czas miejscowi Białorusini wypierali z pamięci te tragiczne wydarzenia obawiając się zemsty. Wśród ofiar znajdowało się 17 mieszkańców wsi Zaleszany, z której pochodzi bohater filmu. Wielu zabitych było bezpośrednimi krewnymi Niczyporuka. Bohater dokumentu, podobnie jak wielu polskich Białorusinów, uwierzył w komunizm i wstąpił do PZPR. Potem jednak z niej wystąpił, by rozpocząć naukę w seminarium duchownym w Warszawie. W latach 1980-81 Niczyporuk zaangażował się w budowę struktur „Solidarności Rolników Indywidualnych”. Dubicze były zresztą jedyną gminą zamieszkałą przez prawosławnych, w której działał ten niezależny związek zawodowy. Po upadku komunizmu Sergiusz zaczął prowadzić własny biznes. Zajmuje się budową drewnianych domów, zajazdów, budynków gospodarczych i cerkwi. Oprócz tego razem z rodziną prowadzi gospodarstwo agroturystyczne w wsi Budy.
Sergiusz Niczyporuk pomógł również wybudować w Zaleszanach dom zakonny św. Katarzyny, w którym przebywa jego córka – Lizawieta. Jest to miejsce modlitw za spokój dusz mieszkańców wsi zamordowanych w 1946 r.
Zwiastunpokaż
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Scenariusz
- Zdjęcia
- Zdjęcia lotnicze
- Oświetlenie
- Krany kamerowe
- Muzyka
- Dźwięk
- Montaż
- Opracowanie graficzne
- Producent
- Produkcja
Nagrodyschowaj
- 2016Obnińsk (Międzynarodowy Prawosławny Festiwal Filmowy)-Nagroda Jury
za "wierność tradycji i wkład w rozwój współczesnej kultury prawosławnej" - 2016Kijów (Międzynarodowy Festiwal Kina Prawosławnego "Pokrow")-III Nagroda w konkursie filmów dokumentalnych
- 2016Nagroda im. Macieja Łukasiewicza (przyznawana przez SDP)
Wyróżnienie