Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WSZYSTKO POWIEM LILCE!

  • Film fabularny - telewizyjny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1984
  • Premiera:
    1984. 11. 01
  • Gatunek:
    Film dla dzieci (młodzieży), Film obyczajowy
  • Barwny, 64 min

Wzruszający, ale i zabawny, a przede wszystkim bardzo prawdziwy film o tragicznych i trudnych doświadczeniach dzieci w pierwszych dniach i tygodniach wolności, nagrodziło młodzieżowe jury na festiwali w Gijon w 1984 r., uznając go za najciekawszy film telewizyjny. "Wszystko powiem Lilce" uhonorowano też Srebrnymi Koziołkami na Ogólnopolskim Festiwalu Filmów dla Dzieci w Poznaniu. Reżyser Wiktor Skrzynecki, który zadebiutował pięknym filmem telewizyjnym "Mysz" (Prix Jeunesse International Monachium '80; Brązowe Koziołki, Poznań '81), zauważył: "Nie jestem pewien, czy "Lilka..." jest filmem wyłącznie dla dzieci. Może to raczej wspomnienie dorosłych o czasach dzieciństwa? Książka Henryka Lothamera jest ciepło odbierana właśnie przez dorosłych, o których dzieciństwie opowiada. Natomiast sama anegdota powieści jest prosta, bliska odbiorowi dziecka".
Jest wiosna 1945 roku. Do Warszawy nieprzerwanie powracają jej dawni mieszkańcy. Wśród ruin zburzonego miasta, w cudem ocalałych resztkach zabudowań, zaczyna się nowe życie. Na bramach wypalonych kamienic ludzie zostawiają kartki z wiadomością, że przeżyli, gdzie można ich teraz znaleźć - dla swoich bliskich, którzy być może także powrócą z tułaczki. Taką nadzieję mają również Lilka i jej młodsze rodzeństwo. Dzieci wiedzą, że ich ojciec został rozstrzelany w czasie wojny, ale matka, wywieziona po upadku powstania z Warszawy, może wkrótce wróci. Mocno w to wierzą. Czekają i chcą mamę powitać. Dlatego ukrywają się przed opieką społeczną, w obawie, że odeśle całą trójkę do sierocińca, jeśli wyjdzie na jaw, że dzieci mieszkają same, tylko pod opieką 15-letniej dziewczynki. Lilka nieźle sobie radzi, praniem zarabia na życie, ale nie może zbyt wiele czasu poświęcać bratu i siostrze. 10-letni Antolek przysparza jej szczególnych trosk. Pozbawiony rodzicielskiej opieki chłopak zbyt szybko się usamodzielnia, znika gdzieś na całe dnie z wałęsającymi się samopas rówieśnikami. A zabawy w ruinach mogą być niebezpieczne, chłopiec o przezwisku Padaczka ginie od niewypału. Lilka patrzy na brata z rosnącym niepokojem. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
WSZYSTKO POWIEM LILCE !
Powieść
AutorHenryk Lothamer

Nagrody
schowaj

  • 1984
    Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!")-Poznańskie Koziołki dla najlepszego filmu aktorskiego
    Srebrne; 8 Ogólnopolski Festiwal Filmów dla Dzieci i Młodzieży (5-8.08)
  • 1984
    Gijon (MFF dla Dzieci i Młodzieży)-Nagroda Jury Młodzieżowego w kategorii filmu telewizyjnego
2024.06.06 02:34:39
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.