Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MARYNIA

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1983
  • Premiera:
    1984. 10. 08
  • Gatunek:
    Film obyczajowy
  • Barwny, 2582 m, 100 min

    Film zmontowano z materiałów serialu tv "Rodzina Połanieckich".

Stanisław Połaniecki - krewny pierwszej żony Pławickiego - przyjeżdża do Krzemienia, majątku Pławickich, z żądaniem zwrotu pieniędzy pożyczonych pod zastaw hipoteki przed 20 laty. Na wsi poznaje córkę Pławickiego - Marynię, do małżeństwa z którą usilnie namawia Stacha zaprzyjaźniona z obojgiem Emilia. Pierwszy dzień wizyty upływa w rodzinnej atmosferze - Połaniecki ulega urokowi Maryni, ona także nie pozostaje obojętna. Jednak sprawy finansowe nie zostają załatwione pozytywnie: Pławicki nie ma pieniędzy na spłatę długu i odprawia krewniaka z kwitkiem. Stach, rozdrażniony i zły, wyjeżdża bez pożegnania postanawiając odstąpić sumę na hipotece Krzemienia. Chęć odkupienia zgłasza jego przyjaciel - adwokat Maszko, który - po deklaracji Stacha o braku jakichkolwiek zamiarów wobec panny Pławickiej, snuje plany ewentualnego małżeństwa z Marynią.
Połaniecki wyjeżdża w góry, gdzie bawi Emilia z ciężko chorą na serce, uwielbiającą Stacha, córeczką Litką. Emilia poznaje przyjaciela z treścią kolejnych listów od Maryni, które mówią o jej uczuciu i głębokim rozczarowaniu, jakie przeżyła. Tymczasem Maszko wykupuje Krzemień. Pławicki z córką przenoszą się do Warszawy. Wraca Stach, którego wspólnik informuje o obecnej sytuacji krewnych. Czując się winny, Połaniecki chce nawiązać kontakt i zaoferować pomoc. Pławicki przyjmuje go z wdzięcznością, zaś Marynia jest oburzona. Dumna panna ukrywa swoje uczucie, przyjmuje zaloty Maszki, ale odrzuca jego oświadczyny.
Do Warszawy wraca Emilia z córką. Stan zdrowia Litki pogarsza się. Zaniepokojeni tym przyjaciele i znajomi Emilii czuwają u łóżka dziewczynki. Tuż przed śmiercią Litka prosi Marynię, by została żoną Stacha. Obecny przy tym Połaniecki jest świadkiem przyrzeczenia złożonego umierającej.
Stojący u progu bankructwa Maszko postanawia sprzedać las w Krzemieniu, by zyskać pieniądze na pokrycie naglących płatności. Parcelacji majątku sprzeciwia się krzemieniecki sąsiad Pławickich - Gątowski, skrycie marzący o Maryni. Dochodzi do pojedynku Maszki z Gątowskim, mecenas zostaje ranny. Wzbudza to współczucie panny Krasławskiej, która gotowa jest ofiarować mu swą rękę i posag. W tej sytuacji krzemieniecki las zostaje uratowany.
Połaniecki oświadcza się Maryni, wkrótce biorą ślub i wyjeżdżają w podróż do Wenecji. Rodzi się im syn. Natomiast Maszko bankrutuje - posag okazał się fikcją. Krzemień zostaje wystawiony na licytację. Połaniecki wykupuje posiadłość i ofiarowuje ją Maryni, chcąc wynagrodzić jej wyrządzoną kiedyś krzywdę.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
RODZINA POŁANIECKICH
Powieść
AutorHenryk Sienkiewicz

Patrz także:
schowaj

2024.07.01 00:33:09
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.