MARYNIA
- Film fabularny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:1983
- Premiera:1984. 10. 08
- Gatunek:Film obyczajowy
Stanisław Połaniecki - krewny pierwszej żony Pławickiego - przyjeżdża do Krzemienia, majątku Pławickich, z żądaniem zwrotu pieniędzy pożyczonych pod zastaw hipoteki przed 20 laty. Na wsi poznaje córkę Pławickiego - Marynię, do małżeństwa z którą usilnie namawia Stacha zaprzyjaźniona z obojgiem Emilia. Pierwszy dzień wizyty upływa w rodzinnej atmosferze - Połaniecki ulega urokowi Maryni, ona także nie pozostaje obojętna. Jednak sprawy finansowe nie zostają załatwione pozytywnie: Pławicki nie ma pieniędzy na spłatę długu i odprawia krewniaka z kwitkiem. Stach, rozdrażniony i zły, wyjeżdża bez pożegnania postanawiając odstąpić sumę na hipotece Krzemienia. Chęć odkupienia zgłasza jego przyjaciel - adwokat Maszko, który - po deklaracji Stacha o braku jakichkolwiek zamiarów wobec panny Pławickiej, snuje plany ewentualnego małżeństwa z Marynią.
Połaniecki wyjeżdża w góry, gdzie bawi Emilia z ciężko chorą na serce, uwielbiającą Stacha, córeczką Litką. Emilia poznaje przyjaciela z treścią kolejnych listów od Maryni, które mówią o jej uczuciu i głębokim rozczarowaniu, jakie przeżyła. Tymczasem Maszko wykupuje Krzemień. Pławicki z córką przenoszą się do Warszawy. Wraca Stach, którego wspólnik informuje o obecnej sytuacji krewnych. Czując się winny, Połaniecki chce nawiązać kontakt i zaoferować pomoc. Pławicki przyjmuje go z wdzięcznością, zaś Marynia jest oburzona. Dumna panna ukrywa swoje uczucie, przyjmuje zaloty Maszki, ale odrzuca jego oświadczyny.
Do Warszawy wraca Emilia z córką. Stan zdrowia Litki pogarsza się. Zaniepokojeni tym przyjaciele i znajomi Emilii czuwają u łóżka dziewczynki. Tuż przed śmiercią Litka prosi Marynię, by została żoną Stacha. Obecny przy tym Połaniecki jest świadkiem przyrzeczenia złożonego umierającej.
Stojący u progu bankructwa Maszko postanawia sprzedać las w Krzemieniu, by zyskać pieniądze na pokrycie naglących płatności. Parcelacji majątku sprzeciwia się krzemieniecki sąsiad Pławickich - Gątowski, skrycie marzący o Maryni. Dochodzi do pojedynku Maszki z Gątowskim, mecenas zostaje ranny. Wzbudza to współczucie panny Krasławskiej, która gotowa jest ofiarować mu swą rękę i posag. W tej sytuacji krzemieniecki las zostaje uratowany.
Połaniecki oświadcza się Maryni, wkrótce biorą ślub i wyjeżdżają w podróż do Wenecji. Rodzi się im syn. Natomiast Maszko bankrutuje - posag okazał się fikcją. Krzemień zostaje wystawiony na licytację. Połaniecki wykupuje posiadłość i ofiarowuje ją Maryni, chcąc wynagrodzić jej wyrządzoną kiedyś krzywdę.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Reżyser II
- Współpraca reżyserskaprzy serialuprzy serialuprzy serialu
- Opracowanie dramaturgiczne
- Scenariuszprzy serialuprzy serialu
- Dialogiprzy serialuprzy serialu
- Zdjęcia
- Operator kameryprzy serialu
- Współpraca operatorskaprzy serialuprzy serialu
- Laboratorium
- Scenografia
- Współpraca scenograficznaprzy serialuprzy serialuprzy serialu
- Dekoracja wnętrzprzy serialuprzy serialuprzy serialu
- Kostiumyprzy serialuprzy serialu
- Współpraca kostiumograficznaprzy serialuprzy serialu
- Muzyka
- Wykonanie muzykifortepian, przy serialuorkiestra; przy serialu
- Dyrygentprzy serialu
- Konsultacja muzyczna
- Dźwięk
- Współpraca dźwiękowa
- Imitator dźwięku
- Montaż
- Współpraca montażowa
- Charakteryzacjaprzy serialuprzy serialu
- Kierownictwo produkcjiprzy serialu
- Organizacja produkcjiprzy serialuprzy serialuprzy serialuprzy serialuprzy serialu
- Script (Sekretariat planu)przy serialu
- Produkcja
- Obsada aktorskaMarynia Pławicka-PołanieckaStanisław PołanieckiEmilia Chwastowska, matka LitkiLitka ChwastowskaHipolit Apolinary MaszkoPławicki, ojciec MaryniBigiel, wspólnik PołanieckiegoAntoni Gątowski, kuzyn Pławickichprofesor WaskowskiEdward BukackiKresowskiJulian Abdulski, urzędnik w firmie PołanieckiegoJan, woźny w firmie PołanieckiegoTeresa Krasławska, żona MaszkiKrasińskaBigielowakierownik sali "U Francois'a"JaniszKrasławska, matka TeresyHelena, córka Zawiłowskiego; w napisach inicjał imienia: W.lekarzFilipek, służący Połanieckiegomalarz Świrskilekarz w kurorcieZawiłowskiRatkowska; nie występuje w napisachrecepcjonista w hotelu; nie występuje w napisachWilkowski, sekundant przy pojedynku Maszki i Gątowskiego; nie występuje w napisachJaniszowa; nie występuje w napisachinteresant; nie występuje w napisachsłużąca Chwastowskiej; nie występuje w napisachWoźniakowski, urzędnik w firmie Połanieckiego; nie występuje w napisachdependent Maszki; nie występuje w napisachurzędnik w firmie Połanieckiego; nie występuje w napisachurzędnik w firmie Połanieckiego; nie występuje w napisachlekarz przy pojedynku Maszki i Gątowskiego; nie występuje w napisachsłużący w Krzemieniu; nie występuje w napisach
Pierwowzoryschowaj
Pierwowzór | |
RODZINA POŁANIECKICH | |
Powieść | |
Autor | Henryk Sienkiewicz |
Patrz także:schowaj
- 1978Serial fabularny / Jan Rybkowski