GŁOWY PEŁNE GWIAZD
- Film fabularny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:1974
- Premiera:1983. 12. 26
- Gatunek:Film wojenny
- Barwny, 1833 m, 64 min
Lokacje: Czerwińsk nad Wisłą.
W filmie wykorzystano materiały archiwalne ze zbiorów Filmoteki Polskiej. Wykopiowania: "Techfilm".
Miasteczko na kresach, wiosna 1944 r. Jury, słuchacz seminarium duchownego, widząc na szosie kolumny wojska ucieka z klasztoru. Śpiącego nad rzeką dostrzega Włodek, który kradnie kury. Razem zjawiają się w sennym, opuszczonym miasteczku, którego centralnym punktem jest drewniana, niezwykle kolorowo wymalowana szopa, gdzie mieści się kino "Świt". Chłopcy rozglądają się po opuszczonym wnętrzu, w którym Włodek niedawno jeszcze pracował. Właścicielka kina, pani Bekiesińska cieszy się z jego powrotu i -ponieważ wszystkich mężczyzn wywieźli Niemcy - proponuje, by razem z Jurym obsługiwali projektory filmowe. Chłopaków z radością witają córki Bekiesińskiej - Krysia i Anisia.
Podczas pierwszej projekcji salę okupują sami Niemcy i folksszturmiści, którzy po propagandowej kronice hitlerowskiej "Wochenschau" domagają się czegoś wesołego. Włodek zmienia taśmę na operetkowy musical. W kabinie pojawia się "Mickey Mouse", miejscowa panienka lekkich obyczajów - zagorzała kinomanka.
Wieczorem na sali kinowej Bekiesińska urządza seans spirytystyczny, na którym obecny jest ksiądz kapelan. Padają pytania o najbliższą przyszłość tych ziem...
Naśladując konspiracyjne akcje Jury z Włodkiem wykonują wyrok na "Mickey Mouse" za to, że zadaje się z Niemcami. Ale jego wykonanie - dziesięć razów gumowym wężem w nagie pośladki - staje się groteskową parodią wyroków na konfidentach, ponieważ chłopcy czerwienią się widząc kobiecą nagość. Później jednak Jury będzie przyjmował z rąk dziewczyny niemiecką słoninę i opychał się nią w ukryciu.
Krysia zaczyna interesować się Włodkiem. Pociąga ją nieznane uczucie miłości, upostaciowane w niemieckim plakacie filmowym przestrzegającym żołnierzy przed chorobami wenerycznymi.
Włodek jedzie po kopię nowego filmu. W drodze powrotnej "leśni" niszczą mu pudełka z taśmą. Pod kinem dostrzega żołnierzy niemieckich zdzierających odzienie z Jurego. Ksiądz kapelan każe wydać im cywilne ubrania i poleca wynieść się z miasta, jednak za ziemniaki Niemcy kupują sobie prawo pozostania. Jednego z nich - młodego chłopaka, ich rówieśnika - Włodek zatrudnia przy sprzątaniu kina. Mają podobną pasję - obaj z uwielbieniem wymieniają nazwiska słynnych gwiazd i gwiazdorów filmowych. Włodek robi sobie fryzurę a la Barrymore.
W miasteczku pojawiają się Węgrzy w służbie niemieckiej. Pragną przedostać się do swojego kraju, ale zatrzymują się na krótko i urządzają małą pijatykę, w której bierze udział frywolna "Mickey Mouse".
Krysia ponownie prosi Włodka o wyświetlenie "miłosnego filmu". Ogląda go z podnieceniem. Pod ekra-nem "Mickey Mouse" uwodzi Jurego.
Pojawiają się pierwsi żołnierze radzieccy, ale nocą faszystowski czołg dokonuje rajdu przez miasteczko. Włodek z Jurym niszczą go za pomocą min. Rankiem Węgrzy odpływają kajakiem. Jury, w zamian za lotnicze okulary podarowane radzieckiemu oficerowi, otrzymuje od niego karabin. Nie wraca już do kina. Rusza z żołnierzami, a po kilku dniach wraca do miasteczka w mundurze żołnierza Wojska Polskiego.
Nadchodzi polskie wojsko. Żołnierze domagają się wesołych filmów. Włodek znów jedzie po nowe taśmy. I tym razem "leśni" biją go za wysługiwanie się "czerwonym".
Przy pełnej sali Włodek wyświetla "Świat się śmieje" Aleksandrowa. Potem następuje ogólna zabawa z okazji wyzwolenia. Podczas kolejnego seansu z okien kabiny chłopak dostrzega ludzi szukających czegoś w rzece. Zabawa zostaje przerwana, wszyscy zbierają się nad brzegiem. Leżą tam zwłoki Jurego z uwiązaną do szyi tablicą, na której widnieje napis: "Kto przemówi na jego grobie, temu śmierć".
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Reżyser II
- Współpraca reżyserska
- Scenariusz
- Zdjęcia
- Współpraca operatorska
- Laboratorium
- Scenografia
- Atelier
- Kostiumy
- Współpraca kostiumograficznaBarbara Walczak
- Muzyka
- Wykonanie muzykiorkiestra
- Dyrygent
- Konsultacja muzyczna
- Dźwięk
- Współpraca dźwiękowa
- Efekty dźwiękowe
- Montaż
- Charakteryzacja
- Współpraca charakteryzatorska
- Kierownictwo produkcji
- Kierownictwo produkcji II
- Współpraca produkcyjnaJanina Pręgowska
- Script (Sekretariat planu)
- Produkcja
- Obsada aktorskaWitold GolińskiJuryWłodekKrysia, córka BekiesińskiejMickey MouseBekiesińska, kierowniczka kina; w czołowce nazwisko: Rinoficer radzieckiksiądz kapelanpolski żołnierzJ. AntoszfolksszturmistaAkos EngelmayerB. KozłowskiH. SandorR. Żeleńskinie występuje w napisach