HOW CULTURE WORKS?
- Podtytuł: A PRACTICAL GUIDE TO BETTER LIVING
- Tytuł polski: JAK DZIAŁA KULTURA? PRAKTYCZNY PORADNIK LEPSZEGO ŻYCIA
- Film krótkometrażowy
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:2015
- Język:angielski
- Barwny, 13 min
Jedni ludzie robią rzeczy dobrze, inni źle. Ci, którzy robią je dobrze, uprawiają więcej seksu i szybciej spłacają kredyty. I tu nasuwa się pytanie, czy jest jakaś ogólna zasada, jak robić rzeczy dobrze? - Takim zadziornym pytaniem zaczyna się film “How Culture Works?”
Co ma kultura do tempa spłacania kredytów? Czym w ogóle jest kultura? Dlaczego kultury różnią się między sobą i czy jedne są lepsze od innych? Dlaczego niektóre ich elementy się starzeją a inne nie zmieniły się od tysięcy lat? Dlaczego niektóre łatwo wymienić, a inne uparcie opierają się zmianom choć przynoszą więcej szkody niż pożytku? Czym jest dzisiaj wielokulturowość?
“How Culture Works?” jak na podejmowaną tematykę jest pozornie niewinny. Nie pada w nim ani jedno słowo o kontrowersyjnych tematach, zderzeniu cywilizacji i gwałtownych konfliktach między zwolennikami różnych światopoglądów.
Twórcy na najprostszych przykładach pokazują, czym jest kultura, z czego i w jaki sposób powstaje, dlaczego i jak się zmienia. Film stawia tezy z którymi nie sposób się nie zgodzić, a sformułowane na ich bazie zasady działania kultury są uniwersalne. Stosują się zarówno do budzących kontrowersje problemów wielokulturowego społeczeństwa jak i codziennych, indywidualnych wyborów życiowych każdego z nas. Ich zrozumienie pozwala lepiej używać kultury, i - co za tym idzie - po prostu skuteczniej żyć. Twórcy deklarują: “Chcieliśmy by nasz film był maksymalnie praktycznym, obiektywnym przewodnikiem; by ułatwiał świadome kształtowanie naszych sposobów życia w coraz bardziej skomplikowanym świecie.”
Całość wykładu składa się na zaskakujący obraz kultury rozumianej jakoś ściśle praktyczne narzędzie, stworzone przez nasz sprytny gatunek, by ułatwiać sobie zaspokajanie wrodzonych potrzeb.
Autorzy prowadzą narrację filmu lekko, na granicy nonszalancji, jednocześnie opierając się na solidnych podstawach; researchu i literaturze naukowej. “Zaczynając prace nad scenariuszem, mieliśmy tylko zarys tezy. Pisząc go, staraliśmy się rozpracować te tematy na własny użytek, dowiedzieć się, jak tak naprawdę działa kultura” - mówią twórcy.
Akcja rozgrywa się w nieokreślonej, błękitnej przestrzeni. Styl opowieści, zakorzeniony we współczesnej, post-internetowej estetyce, balansuje pomiędzy biznesowym explanation video, programami Adama Słodowego i popularnonaukowym show w stylu wykładów TED.
Powstanie filmu zainicjowało Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena w ramach realizowanego przez siebie projektu o wielokulturowości.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Reżyser II
- Komentarz
- Zdjęcia
- Asystent operatora kamery
- Oświetlenie
- Korekcja barwna
- Opracowanie plastyczne
- Scenografia
- Kostiumy
- Muzyka
- Dźwięk
- Charakteryzacja
- Fotosy
- Catering
- Kierownictwo produkcji
- Kierownictwo produkcji II
- Asystent producenta
- Produkcja
- Obsada aktorskanarratorka prowadząca wykładmężczyzna w tle; znawcaTomasz KurzejaPrzemysław Marszałek