ZAWÓD FOTOGRAF
- Film dokumentalny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:2015
- Barwny, 46 min
Lublin jest miastem, z którego wyszli i do którego przybywali wielcy fotografowie. Nazwiska takie jak Wanda Chicińska, Józef Czechowicz, Edward Hartwig, Stefan Kiełsznia, Tadeusz Rolke, Bogdan Konopka znane są w Polsce i za granicą, a wszystkie te osoby łączy fotografia i Lublin. Historia fotografii zaczyna się w tym mieście prawdopodobnie wraz z rokiem 1846 kiedy to pierwszy dagerotypista w atelier przy Krakowskim Przedmieściu wykonuje portret rodziny. Od tego czasu rzemieślnicy i artyści, dokumentaliści, amatorzy i zawodowcy nieustannie pokazują oblicze miasta i jego mieszkańców. Dokumentują najważniejsze wydarzenia i życie codzienne. Fotografują fuzję wielokulturowej społeczności wobec dramatów wojen, ukazują różnorodność i ciągle zmieniający się charakter miasta. Archiwa fotograficzne spoczywają niedocenione w ciemnych zakamarkach muzeów i instytucji, a używane pełnią zwykle funkcję ilustracyjną, która nie wyczerpuje dostatecznie ich potencjału. Każde działania wokół lubelskiej fotografii to działanie na rzecz popularyzacji lokalnej kultury i historii, która jest bazą i punktem odniesienia w myśleniu o tożsamości mieszkańców miasta, i szerzej - regionu.
Każde zagadnienie poruszane w filmie dotyka fotografii w inny sposób. Pokazywać wiele aspektów pracy z tym medium, od historycznego, przez czysto dokumentalny, rzemieślniczy (w sensie użytkowym), artystyczny, a w końcu także irracjonalny czy metafizyczny (fotografia spirytystyczna). Kamera zagląda do pracowni, ciemni, do archiwów, pokazuje też miejsca, w których udało się zatrzymać dawną tkankę miasta.
Film opowiada o Lublinie poprzez fotografię i osobę młodego fotografa, który próbuje odkryć miasto oraz alchemiczne i magiczne właściwości samego medium. Dzięki swoistej eksploracji Marcin Sudziński spotyka na swojej drodze wielu ciekawych ludzi - ogarniętych pasją fotografów, podąża tropem starych fotografii, trafia w miejsca związane z utrwalonymi na nich obrazami.
Ta wędrówka zaczyna się w jednym z lubelskich zakładów fotograficznych "Foto Renata", którego właścicielka, Renata Sarnowska, nadal posługuje się tradycyjnymi metodami fotograficznymi, a na ścianie jej studia wisi oryginalna, jedna z najstarszych fotograficznych panoram Lublina. Marcin Sudziński podąża między innymi tropem Józefa Czechowicza i w Paryżu dociera do domu św. Kazimierza, miejsca, gdzie umierał Cyprian Kamil Norwid. Filmowa wędrówka doprowadzi widza do paryskiego mieszkania Bogdana Konopki, autora fotografii wykonanej na ulicy Żmigród, która znalazła się w prestiżowej Galerie Francoise Paviot. Ten fakt nieoczekiwanie stawia Lublin w szeregu wielkich miast europejskich, pokazuje na wspólne doświadczanie przestrzeni przez artystów bez względu na czas i kontekst społeczno-polityczny.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Scenariusz
- Zdjęcia
- Muzyka
- Dźwięk
- Montaż
- Fotosy
- Kierownictwo produkcji
- Produkcja
- Współfinansowanie