Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DZIECKO JEGO ŻYCIA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2014
  • Barwny, 34 min

Inżynier elektryk Kazimierz Szpotański skończył studia w Berlinie i odbył praktyki w najlepszych firmach niemieckich. W 1918 roku zaczął rozwijać nowoczesny przemysł energetyczny w Polsce. Jego warszawska Fabryka Aparatów Elektrycznych była najpierw firmą trzyosobową, w dwupokojowym mieszkaniu, lecz szybko dzięki kredytom i zdolnościom organizacyjnym założyciela zmieniła się w zakład zatrudniający setki techników i inżynierów. Zaczęła konkurować z niemieckim Siemensem. Przeszła zwycięsko kryzys okresu międzywojennego i przetrwała czasy okupacji, dając zatrudnienie, bezpieczeństwo, a nawet ratując życie wielu mieszkańcom Warszawy. Zniszczona pod koniec wojny została szybko odbudowana i uruchomiona przez swego właściciela i załogę w latach czterdziestych. Wtedy Kazimierzowi Szpotańskiemu zabrano fabryki i zakazano wstępu na ich teren. O losach polskiego przemysłowca i jego fabryki mówią bohaterowie filmu: syn Kazimierza Jacek Szpotański i córka Krystyna Brochocka. O tym jak wielką rolę odegrał Kazimierz Szpotański w życiu pracowniczych rodzin (szczególnie w czasie wojny), opowiadają Jerzy Winsze i Bogdan Kozłowski, synowie nieżyjących już pracowników zakładów na Kamionku i w Międzylesiu. Tłem wypowiedzi są zdewastowane hale fabryczne i zdjęcia fotograficzne z fabrycznego archiwum.
Produkty fabryki zdobywały medale na krajowych i międzynarodowych targach, ale największym sukcesem Szpotańskiego było to, że wychował on i wykształcił inżynierów, którzy stali się po wojnie kadrą naukową polskich politechnik. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:48:02
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.