WIELKA WSYPA
- Film fabularny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:1992
- Premiera:1993. 01. 06
- Barwny (negatyw: Agfa-Gevaert), 98 min
Lokacje: Warszawa (hotel "Polonia" przy Alejach Jerozolimskich 45, ulica Złota).
Tuż za czołówką filmu autorzy umieścili przekorny napis informujący, iż wszelkie podobieństwa do autentycznych postaci i sytuacji są w pełni zamierzone. Żart się udał, widzowie zastanawiali się, czy Jarek Bronko to Grobelny i jakie jeszcze nazwiska ze świata biznesu i polityki można by przypisać postaciom filmowym. Bohaterem "Wielkiej wsypy", zrealizowanej na podstawie opowiadania Czesława Magnowskiego, jest cinkciarz, przedsiębiorczy kombinator, inteligentny i z wyobraźnią. Gdy po ostatnim zuchwałym skoku grunt zaczyna mu się palić pod nogami, ukrywszy łupy prosi znajomego, aby "doniósł" na niego w zupełnie innej sprawie. Postanowił bowiem jednym susem przeskoczyć z podziemia gospodarczego do podziemnej opozycji. Trwa stan wojenny. Bohater, już jako Jarosław Branicki, założyciel partii ziemiańskiej, żądającej zwrotu majątków upaństwowionych po wojnie, zostaje aresztowany. Oficerowie SB odpowiedzialni za gospodarkę i politykę wprost wyrywają go sobie z rąk. Branicki trafia do więzienia na parę lat. Tam zawiera nader cenne znajomości. Po czerwcowym przełomie 1989 r. wychodzi na wolność w glorii kombatanta. Ze swymi dawnymi prześladowcami, byłymi funkcjonariuszami SB, MO i więziennictwa, zakłada prywatny bank, oferujący wysokie oprocentowanie. Tak zwana Kasa Branickiego jest oczywiście "bardzo bezpieczna".
Film sensacyjny, o zacięciu komediowo-satyrycznym, bawił publiczność, choć czasem była to zabawa gorzka. Walorami "Wielkiej wsypy" są nieodparcie śmieszne sytuacje, doskonałe dialogi oraz znakomita obsada, zwłaszcza świetny duet: Jan Englert w roli głównej i Krzysztof Wakuliński jako pułkownik służb bezpieczeństwa, dawniej przeciwnik Jarka, a potem najdoskonalszy partner w interesach.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Współpraca reżyserska
- Nowelanowela nosiła tytuł "Szmal, kryminał"; w napisach nie podano autora scenariusza
- Zdjęcia
- Współpraca operatorska
- Scenografia
- Współpraca scenograficzna
- Dekoracja wnętrz
- Współpraca dekoratorska
- Kostiumy
- Współpraca kostiumograficzna
- Muzyka
- Konsultacja muzyczna
- Dźwięk
- Współpraca dźwiękowa
- Montaż
- Współpraca montażowa
- Charakteryzacja
- Współpraca charakteryzatorska
- KonsultacjaWojciech Brejnak
- Ewolucje kaskaderskie
- Fotosy
- Kierownictwo produkcji
- Organizacja produkcji
- Współpraca produkcyjna
- Produkcja
- Obsada aktorskaJarek Bronko vel BranickiRyszard, pułkownik SBpani Hanka, kelnerkaIruśkaoddziałowy Zenon Walasektaksówkarz Frankie, prawa ręka Branickiegoszatniarz w hotelu "Polonia"handlarzKazio, kapitan SBCzesio, kapitan z Wydziału Przestępstw Gospodarczychdozorczyni w domu na Lampegożona oddziałowego Walaskakobieta kontrolowana w pociągudziennikarka telewizyjna przeprowadzająca wywiad w Jarosławem Bronko vel Branickimżona Władka, brata Jarka Bronko vel BranickiegoEwa, sekretarka Branickiegofunkcjonariusz SB przesłuchujący Jarka Bronko vel Branickiegostrażnik więziennypracownik "Kasy Branickiego"współwięzień Branickiegoproducent kaftanikówbyły więzień dostarczający Frankiemu gryps od BranickiegoDziuniek, współwięzień BranickiegoWładek, brat Branickiego"Profesor", sprzedawca krugerówdziałacz opozycji"Playboy"dziennikarz tvprostytutka Mariolka; nie występuje w napisachcelnik; nie występuje w napisachprostytutka Elka; nie występuje w napisachdostarczyciel paczki; nie występuje w napisachwspółwięzień Branickiego; nie występuje w napisachkobieta w restauracji hotelu "Polonia"; nie występuje w napisachwięzień zamawiający "O dwóch takich, co ukradli księżyc"; nie występuje w napisachcelniczka w pociągu; nie występuje w napisachfunkcjonariusz MO; nie występuje w napisachkioskarka w kiosku "Ruchu" naprzeciwko hotelu "Polonia"; nie występuje w napisachpijaczek; nie występuje w napisachpracownik "Kasy Branickiego"; nie występuje w napisachdziałacz opozycji; nie występuje w napisachpokerzysta; nie występuje w napisachkelnerka w restauracji hotelu "Polonia"; nie występuje w napisachprostytutka; nie występuje w napisachgość w hotelu "Polonia"; nie występuje w napisachwspółwięzień Branickiego; nie występuje w napisachobserwujący grę w pokera; nie występuje w napisachkelnerka w restauracji hotelu "Polonia"; nie występuje w napisachpijaczek; nie występuje w napisachpokerzysta; nie występuje w napisachstrażnik w areszcie; nie występuje w napisachprostytutka; nie występuje w napisachbarmanka; nie występuje w napisachwięzień; nie występuje w napisachzagraniczny gość hotelowy; nie występuje w napisach
Patrz także:schowaj
- 1994Film fabularny / Jan Łomnicki