Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MIT DEM MUT DER VERZWEIFLUNG

  • Podtytuł: 70 JAHRE NACH AUSCHWITZ
  • Film dokumentalny - fabularyzowany
  • Produkcja:
    Niemcy
  • Rok produkcji:
    2015
  • Barwny, 80 min

    Okres zdjęciowy: 14 - 27 października 2014.
    Lokacje: Wrocław.

27 stycznia 1945 roku żołnierze radzieccy wyzwolili niemiecki obóz zagłady Auschwitz. Zwycięski pochód aliantów wydobył na światło dzienne najpotworniejsze zbrodnie hitlerowskich Niemiec. Naziści nie zdążyli zatrzeć śladów działania machiny śmierci.
Z okazji 70 rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz, II program niemieckiej telewizji publicznej (ZDF) wyemituje inscenizowany film dokumentalny (75 minut) ukazujący zbrodnie ludobójstwa, których ofiarą padło między innymi sześć milionów Żydów. "Mit dem Mut der Verzweiflung" przedstawia losy ludzi, którzy mimo ciągłego strachu przed śmiercią wykazywali się w tamtym piekielnym miejscu niezwykłą odwagą, zachowali człowieczeństwo, poświęcali się dla innych. Przeżyło - dzięki szczęśliwym zbiegom okoliczności - tylko kilkoro z nich.
Witold Pilecki jest oficerem Tajnej Armii Polskiej. W roku 1940 pozwala się aresztować niemieckim żandarmom, żeby trafić do "fabryki śmierci", zorganizować tam ruch oporu i przeszmuglować za druty informacje o tym, co dzieje się w Auschwitz.
Zawsze nam powtarzał: "Jeżeli zaczynasz coś robić, rób to dobrze i do końca". Tak wspomina postawę życiową ojca jego syn.
Fredy Hirsch dorastał w Akwizgranie jako Niemiec pochodzenia żydowskiego. W roku 1935 ucieka przed represjami nazistów do Pragi. Tam pracuje w syjonistycznym ruchu młodzieżowym. W marcu 1939 roku dopadają go jego prześladowcy. W obozach w Terezinie i Auschwitz był dzielnym opiekunem i nadzieją dla wielu dzieci.
"To jemu zawdzięczam to, że ciągle żyję. Nie tylko ja. Życie zawdzięczają mu wszystkie dzieci z baraku dziecięcego" - mówi Yehuda Bacon, artysta malarz mieszkający dziś w Izraelu.
Itzhack Birnhack i Rena Ferber poznają się w hitlerowskim obozie pracy przymusowej pod Krakowem. W czasie likwidacji obozu młodzi kochankowie mają szczęście. Dostają się na listę Oskara Schindlera. Jednak pociąg z kobietami omyłkowo został skierowany do Auschwitz. "Zawsze mówiłam: jak chcę żyć! Nawet w najcięższych chwilach. Chcę żyć" - wspomina Rena.
Siedemnastoletni Hans Frankenthal jest ofiarą prześladowania ludności żydowskiej. Przeżywa prace przymusowe, obóz koncentracyjny i marsze śmierci. Po wyzwoleniu, jako jeden z nielicznych ocalałych, wraca do rodzinnej wioski w Sauerland. Jego ostatni wywiad jest jednocześnie jego ostatnia wolą. "Kocham Niemcy, kocham ten kraj. Trzeba tylko uważać, żeby ten kraj nie zrobił znów jakiegoś głupstwa. To się da zrobić. Mogą mi państwo wierzyć."
Gerda Leyserson jest matką Hugona Egona Baldera. Ona i jego przyrodni brat Peter zawdzięczają życie zrządzeniu losu. W czasie wywózek z Berlina zostają najpierw wepchnięci do pociągu, ale podczas kontroli nazwisk esesmani stwierdzają, że do tego transportu została przeznaczona osoba o takim samym nazwisku. Oboje zostają wyciągnięci z wagonu i wysłani do Terezina. Głowa rodziny, Walter Leyserson, zostaje zamordowany w Auschwitz. "Nie potrafisz sobie wyobrazić, ile potrafi znieść człowiek." Hugo Egon Balder dobrze pamięta dobitne słowa matki, która po wojnie wróciła do swojego rodzinnego Berlina. W tym inscenizowanym dokumencie Balder nie tylko opowiada o losach swojej rodziny. Przeplata je także z przemyśleniami, które skłoniły go do poszukiwania śladów przeszłości.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 02:15:52
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.