Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

HARRY. TUNEL DO WOLNOŚCI

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2011
  • Barwny, 44 min

Pierwszy polski dokument o największej ucieczce II Wojny Światowej.
W "Wielkiej Ucieczce" wzięło udział 41 Brytyjczyków, 6 Polaków oraz Kanadyjczycy, Australijczycy, Nowozelandczycy, Norwegowie, Czesi i po jednym jeńcu z Belgii, Francji, Grecji, Holandii i Litwy. W sumie 76 osób.
Tego filmu nie tworzą suche wspomnienia czy pożółkłe, archiwalne dokumenty lecz pasja współczesnych mieszkańców Żagania.
Obóz Stalag Luft III powstał w niemieckim mieście Sagan (obecnie Żagań), na wschodnich rubieżach III Rzeszy. Dziś jest to malownicze miasteczko na zachodzie Polski. Jego mieszkańcy stworzyli grupę rekonstrukcji historycznych nazywając ją właśnie "Sagan".
Zafascynowani historią, chcąc oddać hołd alianckim bohaterom postanowili odtworzyć atmosferę Wielkiej Ucieczki, w której przygotowaniu uczestniczyło ponad 600 osób. W głębokiej konspiracji na przełomie 1943 i 1944 roku wykopano 110-metrowy tunel którym w nocy z 24 na 25 marca 1944 zbiegło 76 jeńców.
Film pokazuje to niezwykłe przedsięwzięcie w trzech płaszczyznach. Widzimy codzienne życie w mieście, które przenika historia "Wielkiej Ucieczki". Ona z kolei przemienia zwykłych mieszkańców w bohaterów sprzed lat.
Mieszkańcy Żagania odtwarzają realia jenieckiego obozu dla pilotów z całego świata, by zrozumieć marzenia i emocje, które towarzyszyły ich bohaterstwu. W fabularyzowanych scenkach grają z pasją i autentyzmem.
Wielka Ucieczka skończyła się tragicznie, bo tylko 3 aliantom udało się skutecznie zbiec. Reszta została schwytana, a 50 z nich na osobisty rozkaz Hitlera rozstrzelana.
Czy to oznacza, że ich brawurowy czyn był pozbawiony sensu? To pytanie zadają sobie w filmie mieszkańcy Żagania.

Zwiastun
pokaż

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 00:42:36
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.