Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ROŚLINY TRUJĄCE

  • Film fabularny - telewizyjny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1985
  • Premiera:
    1988. 04. 13
  • Barwny, 67 min

W filmie Roberta Glińskiego nie tylko rośliny są trujące, trujący jest również klimat, w którym żyją bohaterowie jego noweli. Jej akcja toczy się w drugiej połowie lat 50. Nie dając wiary wspomnieniom dużej części starszego pokolenia, które lata te postrzega jako okres "popaździernikowej euforii" i ulgi po okresie "błędów i wypaczeń", Gliński ukazuje je jako czas zagubienia, braku nadziei i wiary w przyszłość.
W tej niezbyt radosnej rzeczywistości próbuje się odnaleźć młody dziennikarz (w tej roli Bogusław Linda), zdolny i wrażliwy chłopak zwany przez kolegów "Szekspirem notatek prasowych". Pragnie zdobyć pozycję w zawodzie, ułożyć sobie życie prywatne, ale nie potrafi zachować dystansu do ponurych wydarzeń, których jest świadkiem i które odciskają trwałe piętno na jego psychice.
Adam, który kiedyś pracował w "Po prostu", angażuje się do "Kuriera". Naczelny wysyła go do podwarszawskiej wsi, która ma być wchłonięta przez miasto, by napisał budujący reportaż o przemianach cywilizacyjnych. Adam sporządza notatki - o nieuczciwym sołtysie, dziewczynie z przyzwoitej rodziny, która zamiast studiować zeszła na złą drogę, o niesprawiedliwym wyroku śmierci. Angażuje się zwłaszcza w sprawę skazanego, prowadzi śledztwo na własną rękę, które potwierdza jego wcześniejsze ustalenia. Siara zostaje jednak stracony, gdyż dziennikarzowi brakowało dowodów. Naczelny wyrzuca go z pracy, Adam traci też wynajęte mieszkanie. Zbiera swój mizerny dobytek i wyjeżdża z Warszawy. Stopniowo popada w obłęd. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
NOTATKA
Powieść
AutorKrzysztof Kąkolewski
W czołówce nie ma informacji o pierwowzorze literackim scenariusza, informacja za słownikiem "Współcześni polscy pisarze i badacze literatury. T. 4"

Varia
pokaż

2024.06.06 02:33:48
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.