Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WITOLD PILECKI. A VOLUNTEER FOR AUSCHWITZ

  • Tytuł polski: WITOLD PILECKI. OCHOTNIK W AUSCHWITZ

w HEROES OF WAR. POLAND

  • Film dokumentalny - fabularyzowany
  • Produkcja:
    Wielka Brytania
  • Rok produkcji:
    2013
  • Barwny, 46 min

Bohaterem filmu jest Witold Pilecki, rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, żołnierz AK, więzień i organizator ruchu oporu w KL Auschwitz. Autor raportów o holokauście. Oskarżony i skazany przez władze komunistycznej Polski Ludowej na karę śmierci, stracony w 1948 r.
Witold Pilecki był człowiekiem wyjątkowym. Wyróżnił się już podczas wojny polsko - radzieckiej w 1920 r. Podczas II wojny światowej wykazał niezwykłe męstwo, jednak jego bohaterskie czyny przez kilkadziesiąt lat były skazane na zapomnienie.
Po kampanii wrześniowej rotmistrz Pilecki szybko angażuje się w działalność konspiracyjną. Docierają do niego niepokojące wieści o obozie, w którym Niemcy zamykają Polaków i Żydów. Żeby poznać prawdę, przedstawia dowództwu bardzo ryzykowny plan. Pozwoli schwytać się w ulicznej łapance i dobrowolnie trafi do Auschwitz. Za drutami przygotowuje raport, opisujący szczegóły obozowej tragedii. Niestety, alianci nie dają wiary doniesieniom Pileckiego. Rotmistrz podejmuje brawurową ucieczkę z Auschwitz, wraca do Warszawy i bierze udział w powstaniu. Po kapitulacji trafia do obozu jenieckiego.
Koniec wojny nie przyniósł wolności Polsce, Witold Pilecki wraca do kraju i usiłuje odbudować siatkę konspiracyjną do walki z narzuconą, komunistyczną władzą. Zostaje aresztowany i w pokazowym procesie skazany na śmierć. Wyrok wykonano w 1948 roku. Komuniści usiłowali wymazać postać bohaterskiego rotmistrza z kart historii. Dopiero po 1989 roku przywrócono mu należne miejsce w panteonie polskich bohaterów. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.