Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PIERWSZY VIRTUTI...

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2009
  • Barwny, 27 min

Bohaterem filmu jest kapral Wincenty Dziechciarz, ułan 24. Pułku Ułanów z Kraśnika, poległy 2 września 1939 roku pod Wysoką w Beskidzie Makowskim. Według naocznych świadków (wspomina o tym w swej książce "Od podwody do czołgu" gen. Stanisław Skibiński i inni autorzy) zniszczył on tego dnia siedem niemieckich czołgów. Spłonął ostrzelany pociskami zapalającymi. Bohaterski działonowy armaty ppanc został pośmiertnie odznaczony Srebrnym Krzyżem Virtuti Militari, bez wątpienia jako jeden z pierwszych żołnierzy Września.
Nie jest znane miejsce pochówku kaprala Dziechciarza, nie wiadomo, skąd dokładnie pochodził, rodzina nigdy nie odebrała bojowego odznaczenia... Zamiarem autora jest przywołanie minionego czasu, przywrócenie naszej pamięci postaci zwykłego żołnierza, który swój obowiązek wykonał do końca i ostatecznie. Wspólnie z muzealnikami z Muzeum 24. Pułku Ułanów w Kraśniku (jedynego pułkowego muzeum w Polsce) chciałby autor odnaleźć rodzinę Wincentego Dziechciarza (prawdopodobnie mieszka ona w powiecie kraśnickim), wręczyć jej akt nadania Virtuti Militari wraz z odznaczeniem oraz odnaleźć mogiłę kaprala. Wszystko to działoby się przed kamerą.
Autor dysponuje oryginałem dziennika ułana Stanisława Tymina z 24. Pułku z września 1939 roku, licznymi opracowaniami dotyczącymi walk pod Jordanowem i Rabką, kontaktami z muzealnikami z Kraśnika i pasjonatami historii z Małopolski.
Dodać trzeba przy tym, że 24. Pułk Ułanów im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego wsławił się niezwykłym bohaterstwem w czasie II wojny światowej, walcząc zwycięsko od 1939 roku po maj roku 1945. Został za to odznaczony Orderem Wojennym Virtuti Militari, a tylko jeden pułk w roku mógł dostąpić tego zaszczytu.
Na tle wspomnień o heroicznych bojach Brygady Pancernej płk. Maczka toczy się reporterska opowieść o zwykłym żołnierzu. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:43:13
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.