UMARŁEM, ABY ŻYĆ
- Film fabularny - telewizyjny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:1984
- Premiera:1984. 09. 08
- Gatunek:Film wojenny, Film sensacyjny
- Barwny, 88 min
Lokacje: Warszawa.
"Każdego roku w grudniu, w rocznicę mojej śmierci, idę na swój grób... zapalam tradycyjną świeczkę i przypominam sobie okres, w którym mnie uśmiercono" - to fragment wydanych pod tytułem "Benefis konspiratora" wspomnień Stanisława Miedzy-Tomaszewskiego. Jego okupacyjne przeżycia stały się inspiracją dla scenarzysty Jerzego Janickiego. Kilka lat wcześniej na podstawie tej samej fabuły zrealizowano widowisko telewizyjne.
Tomaszewski w roku 1941 wpadł w ręce gestapo. Niemcy szybko zorientowali się, że mają w ręku osobę, która zna szyfr niezbędny do odczytania listy konspiratorów działających na terenie Rzeszy. Torturowany nie zdradza szyfru, ale bliski załamania przesyła prośbę o truciznę. Lekarz, do którego zwrócono się o cyjanek proponuje, przemycenie na Pawiak zamiast trucizny bakterii tyfusu. Z rozpoznaniem tej choroby Leopold Wójcik - bo takie nazwisko nosi w filmie bohater - trafia do szpitala. Leżąc w szpitalu zakaźnym symuluje atak wyrostka robaczkowego. Przewieziony zostaje do szpitala na Płocką wprost na salę operacyjną. Niemcy zostają pod drzwiami. Po jakimś czasie lekarz oświadcza czekającym, że pacjent zmarł. Na wózku leżą jego zwłoki. Panicznie bojący się tyfusu Niemcy nawet nie dokonują szczegółowych oględzin. A tymczasem zmarłym jest zupełnie inny, choć bardzo podobny człowiek. Wójcik zostaje ocalony.
Film zrealizowany został w zawrotnym tempie 24 dni. Stanisław Tomaszewski wystąpił w jednym z epizodów, pełnił także rolę konsultanta. Zdjęcia nakręcono w autentycznych celach Pawiaka, a sekwencje szpitalne na Lindleya i w Szpitalu Praskim.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Reżyser II
- Współpraca reżyserska
- Scenariusz
- Zdjęcia
- Operator kamery
- Współpraca operatorska
- Laboratorium
- Scenografia
- Scenograf II
- Współpraca scenograficzna
- Dekoracja wnętrz
- Współpraca dekoratorska
- Atelier
- Kostiumy
- Współpraca kostiumograficzna
- Konsultacja muzyczna
- Dźwięk
- Współpraca dźwiękowa
- Montaż
- Współpraca montażowa
- Charakteryzacja
- Współpraca charakteryzatorska
- Konsultacja
- Fotosy
- Kierownictwo produkcji
- Kierownictwo produkcji II
- Współpraca produkcyjna
- Produkcja
- Obsada aktorskaLeopold Wójciklekarka na Pawiakuprofesor Tadeusz Pytellekarz na Pawiakudoktor LeśniakPrahl, strażnik więzienny na PawiakuMaria Wójcikowa, matka Leopoldasłużąca chorego na tyfus profesorasiostra SalomeaWróbel, major AKranny aresztowany przez gestapo w szpitaluobergruppenfuhrer Hans MoserZygmunt Bruzda, ojciec zmarłego w szpitalu na Solcu Krzysztofahauptsturmfuhrer Knothe, dowódca Pawiakapielęgniarka aresztowana w szpitalupielęgniarka asystująca przy "operacji"żona profesora PytlaMaria Bruzdowa, matka zmarłego w szpitalu na Solcu Krzysztofapielęgniarka pomagająca doktorowi LeśniakowipielęgniarkaHeymann, adiutant Moseradozorcatajniak w kawiarni; w napisach nazwisko: FreidenheimKrzysztof, lekarz w szpitalu na Solcu"reperujący" windęniemiecki specjalista od szyfrów"Kmicic", współwięzień Wójcika na Pawiakuchirurg ze szpitala Dzieciątka Jezuskierowca karetki przewożący zwłokigestapowiec w szpitalulekarzszpicel śledzący Wójcikachory na tyfus profesor, przyjaciel Pytla"reperujący" windęgestapowiec w szpitaludziewczyna w kawiarni; nie występuje w napisachwoźnica wożący "Wróbla" do szpitali; nie występuje w napisachnie występuje w napisach; pojawia się w pierszych i ostatnich minutach filmu
Pierwowzoryschowaj
Pierwowzór | |
UMARŁEM ABY ŻYĆ | |
Dramat | |
Autor | Jerzy Janicki |
W czołówce filmu nie ma informacji o pierwowzorze scenariusza filmu, choć sprawa jest oczywista (pierwodruk: 1970). Najprawdopodobniej stało się tak ze względu na proces o plagiat ze wspomnień S. Miedzy-Tomaszewskiego wytoczony Janickiemu przez zainteresowanego (zob. artykuły: Życie Warszawy 1970 nr 164, Kultura 1970 nr 49). |
Variapokaż
Patrz także:schowaj
- 1970Spektakl telewizyjny / Jerzy Janicki
- 1989Film fabularny - telewizyjny / Stanisław Jędryka
- 1989Film fabularny - telewizyjny / Stanisław Jędryka