Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

INNA

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1976
  • Premiera:
    1976. 12. 21
  • Gatunek:
    Film psychologiczny, Film dla dzieci (młodzieży)
  • Barwny, 2279 m, 78 min

    Lokacje: Piwniczna Zdrój, stacje kolejowe: Ozorków, Warszawa Gdańska.

Piętnastoletnia Danka Jest wychowanką Domu Dziecka w Warszawie. Na okres Świąt Bożego Narodzenia zostaje zaproszona przez obcych jej ludzi, państwa Pietrzaków do ich domu położonego w malowniczej górskiej miejscowości. Święta mają spędzić w szerszym gronie: oprócz syna gospodarzy. Mariana, przyjechał już ich bratanek Julek. Wszyscy oczekują jeszcze na przybycie Zenka, ideału obu chłopców, którego poznali na letnich wakacjach. Trwają już ostatnie przygotowania do świąt, Danka zostaje wciągnięta w atmosferę i sprawy domu. Początkowo nieufnie i niechętnie, potem z rosnącym zapałem - włącza się do zajęć.
Gdy Danka orientuje się, że wszyscy wzajemnie przygotowują sobie prezenty pod choinkę, nie mając pieniędzy, kradnie ze sklepu samoobsługowego drobiazgi dla chłopców. Zostaje to zauważone przez pewnego młodego człowieka, który podąża za nią na ulicę i przestrzega przed konsekwencjami takiego czynu. Danka jednak nie rezygnuje ze swoich planów - ukradzione prezenty kładzie pod choinkę, ciesząc się radością obdarowanych chłopców. Następnego dnia na świąteczny obiad przybywa oczekiwany Zenek. Ku swemu przerażeniu Danka poznaje w nim świadka swej kradzieży. Pomimo, że Zenek przed nikim nie zdradza jej tajemnicy, Danka potajemnie ucieka. Chłopcy odnajdują ją na dworcu i dosłownie w ostatniej chwili zabierają z pociągu do domu.
Ferie dobiegły końca. Danka wraca do Warszawy. Chłopcy nie pozostawiają jej jednak samej. Pomagają jej w nawiązaniu znajomości z ich wakacyjną przyjaciółką, Ula, która zakochana w Zenku gotowa jest zrobić wszystko, o co ją tylko poprosi. Ula też marzy o poznaniu prawdziwej przyjaciółki, gdyż mieszkając z ciągle zapracowanym ojcem - odczuwa brak kogoś bliskiego. Pierwsze spotkanie dziewczynek nie rokuje niczego dobrego - nieufność Danki i jej celowa szorstkość przeraża wrażliwą i subtelną Ulę. Jednak taktowne postępowanie Uli przełamie w końcu opory Danki - to właśnie jej opowie historię swego smutnego życia i zwierzy się z kompromitującego uczynku w sklepie.
Marian przejeżdżając przez Warszawę, wysiada na kilka minut z pociągu, by zobaczyć się z Danką; oczekuje go jednak tylko Ula. Chłopiec jest zawiedziony, od dawna bowiem darzy Dankę sympatią. Danka tymczasem obserwuje ich z pobliskiego mostu i dopiero w ostatniej chwili decyduje się podejść. Nieufność została przełamana...

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
INNA?
Powieść
AutorIrena Jurgielewiczowa

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

  • 1977
    Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!")-Poznańskie Koziołki dla najlepszego filmu aktorskiego
    Brązowe; 5 Ogólnopolski Festiwal Filmów dla Dzieci i Młodzieży (16-19.04)
  • 1977
    Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!")-Nagroda Jury Dziecięcego "Marcinek"
    "Marcinek"; 5 Ogólnopolski Festiwal Filmów dla Dzieci i Młodzieży (16-19.04)
2024.06.06 02:17:23
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.