PSY
- Film fabularny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:1992
- Premiera:1992. 11.
- Gatunek:Film sensacyjny
- Barwny, 104 min
Lokacje: Piotrków Trybunalski (więzienie), Łódź (m.in. gmachy Politechniki Łódzkiej, Wydział Włókiennictwa ASP, Park Poniatowskiego, Centrum Zdrowia Matki Polki, kamienica przy ul. Roosevelta 16, nieistniejący budynek oczyszczalni ścieków na Lublinku, Poleski Ośrodek Sztuki przy ul. Krzemienieckiej 2 A), Warszawa (gmachy przy ul. Rakowieckiej, Hotel "Europejski"przy ul. Krakowskie Przedmieście 13), Tworzyjanki.
O czym są "Psy"? O pieskim świecie, o tym, że wolność wyniosła także brud i głupotę, niszcząc ideały. Wszystko spsiało, ubabrało się w błocie i w kloace" - pisał recenzent. Tak gwałtowne reakcje krytyki wywołała tematyka filmu, ukazująca świat w zasadzie pozbawiony pozytywów, pełen cynizmu, moralnego brudu i okrucieństwa. Świat bynajmniej nie abstrakcyjny, lecz obecny tu i teraz (tj. w Polsce roku 1989), a na dodatek pokazany w sposób obrazoburczy i prowokacyjny, wyśmiewający wszystkie świętości, zarówno narodowe, jak i religijne. Za fasadą szyderstwa i antymartyrologicznych bluźnierstw kryło się jednak coś więcej - moralitet, bolesna aż do bólu diagnoza polskiej współczesności, "kino niemoralnego niepokoju"? Opinie były podzielone. Jedynie widzowie "wypowiedzieli" się jednoznacznie. Kolejki ustawiające się pod kasami kin przysporzyły "Psom" miana komercyjnego szlagieru. Rzecz - jak na polski film - rzadka. Finansowym sukcesom filmu towarzyszyły prestiżowe, w tym: kilka nagród na XVII Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 1992 roku oraz wyróżnienie na Festiwalu w Mannheim.
Grupa członków SB zostaje po weryfikacji przeniesiona do policji i rozpoczyna walkę z bandą groźnych przestępców. Główny bohater, Franz, z wykształcenia prawnik, kończy "karierę" w SB. Jak dowiadujemy się z przesłuchań na komisji weryfikacyjnej, nawet wśród swoich 37-letni Franc nie należał do szaraków (31 nagan i 18 pochwał). Szybki awans i stabilną pozycję w SB zawdzięczał małżeństwu z córką byłego wiceministra, członka Biura Politycznego KC PZPR, która go porzuciła i prysnęła za granicę, "taka z niej była szmata" (słowa Franza). Po weryfikacji Franz przenosi się do pracy w policji. W trakcie jednej z akcji, w której kierowany przez niego "oddział" ma zatrzymać gang złodziei samochodów, trzech kolegów Franza zostaje zabitych. Franz wie, że gra idzie o wyższą stawkę aniżeli handel kradzionymi samochodami. Domyśla się także, że tak otwarcie przeciw policji mogli się zwrócić tylko jego byli koledzy po fachu. Postanawia się zemścić, jednak próba wciągnięcia do współpracy kumpla z SB, Ola, którego po weryfikacji wyrzucono z policji, jest fatalną pomyłką. Olo bowiem w tym czasie znalazł już nowych mocodawców i pracuje dla przeciwnej strony. Osamotnionego w walce Franza opuszcza także przygarnięta przez niego dziewczyna, która odchodzi do lepiej ustawionego Ola. Pojedynek Franza i Ola skończy się tragicznie dla nich obu: Franz dopadnie Ola i nie zawaha się strzelić do niego, sam jednak trafia na wiele lat do więzienia. Być może coś komuś udowodnił, na pewno jednak przegrał życie.
Fragmenty filmupokaż
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Reżyser II
- Asystent reżysera
- Scenariusz
- Zdjęcia
- Operator kamery
- Asystent operatora obrazu
- Operator Steadicam
- Oświetleniegłówny oświetlaczgłówny oświetlacz
- Wózkarz
- Laboratorium
- Scenografia
- Scenograf II
- Dekoracja wnętrz
- Rekwizyty
- Kierownictwo budowy dekoracji
- Atelier
- Kostiumy
- Asystent kostiumografa
- Garderoba
- Muzyka
- Instrumentacjaorkiestracja
- Wykonanie muzykiMoscow Symphony Orchestra
- DyrygentKonstantin Krymiec
- Dźwięk
- Technik dźwięku
- Mikrofoniarz
- Imitator dźwięku
- Montaż
- Współpraca montażowaw napisach określenie funkcji: Asystent montażystyw napisach określenie funkcji: Asystent montażysty
- Charakteryzacja
- Fotosy
- Efekty specjalne
- Koordynacja kaskaderskanie występuje w napisach
- Ewolucje kaskaderskienie występuje w napisachnie występuje w napisachnie występuje w napisach
- Kierownictwo produkcji
- Kierownictwo produkcji II
- Asystent kierownika produkcji
- Kierownictwo planu
- Script (Sekretariat planu)
- Sekretariat grupy zdjęciowej
- Administracja
- Kasjer
- Producent
- Produkcja
- Współfinansowanie
- Obsada aktorskaFranz MaurerOlo Żwirskipodporucznik Waldemar Morawiec "Nowy"Gross "Siwy", były major SB z LublinaAngela Wenzsenator Wencel, przewodniczący komisji weryfikacyjnejKaniewski, oficer SBWawro, oficer SB"Dziadek", oficer SBKazek, oficer SBJerzyk, oficer SBRoman Bluszcz "Chemik"Barański, człowiek GrossaOchocki, człowiek GrossaJaworskimajor Stanisław Bień"Student"; w napisach nazwisko: Bilińskiposeł Rutecki, członek komisji weryfikacyjnejadwokat Jaromił, członek komisji weryfikacyjnejMarian "Wielki" Słaby, producent amfetaminyZenon Słaby, producent amfetaminy; w napisach nazwisko: Odyjaprokurator NawrockiRadosław Wolf, handlarz bronią; w napisach określenie roli: Elegant"Rewizor" z MoskwyWalenda, major SBTadeusz Stopczyk, kapitan SBKrzyś "Młody"dziewczyna Wolfaw rzeczywistości aktorka nie pojawia się na ekranieprostytutka w łóżkudziewczyna przy stoliku w restauracjigość z Moskwy; w napisach imię: Tadeuszpolicjantkucharz na hotelowym korytarzuNiemiec ze Stasi, handlarz amfetaminyCraig MasseyCraig Allison, adwokat żony Franzażona Grossa; nie występuje w napisachHolender zabity przez Grossa; nie występuje w napisachżona prokuratora Nawrockiego; nie występuje w napisachwitająca gości z Moskwy na lotnisku; nie występuje w napisachbrat "Młodego"; nie występuje w napisachpielęgniarka; nie występuje w napisachwychowawca w domu dziecka; nie występuje w napisachtłumacz adwokata z Nowego Jorku; nie występuje w napisachdyrektorka domu dziecka; nie występuje w napisachcórka Grossa; nie występuje w napisachkelner obsługujący Grossa i Żwirskiego; nie występuje w napisach
Nagrodyschowaj
- 1992Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda za reżyserię
- 1992Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda za rolę męską
- 1992Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda za drugoplanową rolę kobiecą
- 1992Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda za muzykę
- 1992Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda za montaż
- 1993Złota Kaczka (przyznawana przez pismo "Film")
w kategorii: najlepszy film polski; za rok 1992 - 1994Valenciennes (F Kina Akcji i Przygody)-nagroda za reżyserię
- 1994Valenciennes (F Kina Akcji i Przygody)-nagroda aktorska
- 2012Złota Kaczka (przyznawana przez pismo "Film")
dla najlepszego polskiego filmu sensacyjnego - 2012Złota Kaczka (przyznawana przez pismo "Film")
dla najlepszego aktora w polskich filmach sensacyjnych
Patrz także:schowaj
- 1994Film fabularny / Władysław Pasikowski
- 2020Film fabularny / Władysław Pasikowski