BAGAŻ STRACHU
- Film dokumentalny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:2013
- Barwny, 76 min
"Bagaż strachu" dotyczy wydarzeń rozgrywających się w latach 70. ubiegłego wieku. Kilku ówczesnych studentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego - Piotr Jegliński, Janusz Krupski, Bogdan Borusewicz i Wit Wojtowicz - postanowili, że będą drukować książki zakazane przez PRL-owskie władze. Jeden z nich wyjeżdża do Paryża, tam kupuje powielacz, który następnie przez Londyn przemycają do Lublina. Dzięki temu w Lublinie od 1976 r. działa środowisko niezależnego ruchu wydawniczego w okresie PRL.
Film opowiada historię sprowadzenia powielacza do Polski i towarzyszący temu strach, kontrole na granicy, konspiracyjne metody kontaktowania się studentów między sobą.
W Lublinie w latach 70. powstało środowisko podziemnego ruchu wydawniczego, którego głównym inicjatorem był Janusz Krupski (zginął w 2010 r. katastrofie smoleńskiej).
W latach 1977-1988 Krupski był w Lublinie redaktorem niezależnego pisma młodych katolików "Spotkania". Współpracowali z nim m.in. Wojciech Samoliński, Janusz Bazydło, Bogdan Borusewicz, Jan Krzysztof Wasilewski, Janusz Drob, Jan Andrzej Stepek i Piotr Jegliński.
W połowie 1976 r. działacze skupieni wokół "Spotkań" sprowadzili do Lublina powielacz i uruchomili podziemną drukarnię. W okresie PRL-u było to jedno z pierwszych tego typu działań dających początek podziemnemu, niezależnemu ruchowi wydawniczemu. Na tym powielaczu wydrukowane zostały m.in. pierwsze komunikaty KOR-u a także pierwszy numer kwartalnika literackiego "Zapis" w czerwcu 1977 roku, którego publikację uważa się za narodziny tzw. drugiego obiegu wydawniczego.Przemycony do Polski powielacz - nazywany potem Zuzią - można obecnie oglądać w Izbie Drukarstwa, prowadzonej przez Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN zajmujący się dokumentowaniem i przywracaniem pamięci o historii Lublina.
W filmie "Bagaż strachu" wykorzystano wiele materiałów archiwalnych z okresu PRL, ale też zastosowano elementy animacji komputerowej.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Scenariusz
- Dokumentacjafotograficzna
- Lektor
- Zdjęcia
- Asystent operatora obrazu
- Sprzętoświetleniowyoświetleniowyzdjęciowy
- Postprodukcja obrazukoordynacja
- Korekcja barwna
- On-line
- Współpraca scenograficzna
- Rekwizyty
- Kostiumy
- Muzyka
- Dźwięk na planie
- Udźwiękowienie
- Montaż
- Animacja
- Charakteryzacja
- Konsultacjanaukowa
- Obróbka cyfrowa fotografii
- TransportPaweł Dąbrowski
- Kierownictwo produkcji
- Producent
- Produkcja
- Koprodukcja
- Współfinansowanie
Nagrodyschowaj
- 2015Częstochowa (do roku 2014 Rzeszów) (Festiwal Filmów Optymistycznych "Multimedia Happy End")-Nagroda dla najlepszego profesjonalnego filmu dokumentalnego
- 2016Radom (Festiwalu Filmów "Czerwiec 76")-III Nagroda