PIERŚCIONEK Z ORŁEM W KORONIE
- Film fabularny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:1992
- Premiera:1993. 02. 15
- Gatunek:Film wojenny
- Barwny (negatyw: Kodak), 104 min
Lokacje: Drohiczyn, Warszawa (ul. Łucka), Mińsk Mazowiecki (kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny przy ul. Kościelnej 1).
W pierwszej połowie lat sześćdziesiątych Aleksander Ścibor-Rylski napisał książkę pod tytułem "Pierścionek z końskiego włosia". Nie wydał jej jednak z powodów cenzuralnych. Po latach do rzekomo zaginionego maszynopisu dotarł Tadeusz Drewnowski i wkrótce powieść pojawiła się na księgarskich półkach. Utworem zainteresował się Andrzej Wajda i zrobił na jego podstawie film. Film niezmiernie ważny w jego artystycznej biografii, ponieważ - zgodnie ze słowami reżysera - stanowiący pożegnanie ze "szkołą polską", nurtem rodzimej kinematografii, którego Wajda był współtwórcą ("Kanał", "Popiół i diament"). Jest nawet w "Pierścionku z orłem w koronie" scena, będąca swoistą parafrazą słynnego fragmentu "Popiołu i diamentu", kiedy Maciek Chełmicki zapala alkohol w kieliszkach na pamiątkę po zmarłych kolegach. W "Pierścionku..." jednak ma ona nieco inną wymowę. Odmienne też - wbrew Ściborowemu oryginałowi - jest zakończenie, zmienione zresztą pod wpływem m.in. reakcji publiczności na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie odbył się pierwszy pokaz utworu Wajdy. Reżyserowi udało się zaprosić do współpracy wielu znakomitych aktorów, którzy nie zawiedli mistrza i dali popis swych umiejętności. Spore wrażenie na krytykach zrobiły też początkowe wstrząsające sekwencje filmu, poświęcone dogorywającemu powstaniu warszawskiemu.
Rok 1944. Październik Ostatnie dni Powstania Warszawskiego. Podchorąży Marcin z resztką swojego plutonu wycofuje się z ruin bronionego domu. Zostaje ranny. W czasie kapitulacji jego dziewczyna, Wiśka, trafia do jednego z przejściowych obozów dla ludności cywilnej. Zostają rozdzieleni. W niemieckim szpitalu pod Warszawą opiekuje się Marcinem Janina, sanitariuszka jego oddziału. Przełożony Marcina, major Steinert, nawiązuje z nim kontakt i proponuje walkę z nowym, sowieckim okupantem. Marcin wraca do zdrowia w domu pani Choińskiej, dokąd przewiozła go Janina. Obojgu udaje się odszukać leczących się w szpitalach żołnierzy z powstańczego plutonu. Marcin czuje się za nich odpowiedzialny. Wierząc w kompromis i możliwość porozumienia z nowym reżimem postanawia nawiązać kontakt z ludową władzą . . .
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Współpraca reżyserska
- Asystent reżysera
- Scenariusz
- Zdjęcia
- Operator kamery
- Współpraca operatorska
- Scenografia
- Scenograf II
- Współpraca scenograficzna
- Dekoracja wnętrz
- Współpraca dekoratorskaAndrzej Donieckikolekcja oświetlenia stylowego
- Atelier
- Kostiumy
- Współpraca kostiumograficzna
- Militariaczołgi
- Muzyka
- Dyrygent
- Konsultacja muzyczna
- Dźwięk
- Współpraca dźwiękowa
- Efekty dźwiękowe
- Montaż
- Współpraca montażowa
- Charakteryzacja
- Współpraca charakteryzatorska
- Konsultacjakaskaderska; nie występuje w napisach
- Fotosy
- Ewolucje kaskaderskie
- PojazdyMoto-Movie
- Kierownictwo produkcji
- Organizacja produkcji
- Kierownictwo planunie występuje w napisach
- Script (Sekretariat planu)
- ProdukcjaCine ElectraErato FilmsRegina Ziegler Filmproduktion (Berlin Zachodni)
- WspółfinansowanieFundusz KinematografiiMinisterstwo Kultury Francji
- Obsada aktorska2 role: Marcin; Andrzej (w scenie cytatu z "Popiołu i diamentu", w scenie tej wykorzystano głos Adama Pawlikowskiego)Kosior, porucznik UBmajor SteinertTadeusz Śliwa "Tatar", sekretarz powiatowy PPRJaninapułkownik "Prawdzic", szef sztabu AKWiśkałączniczka Steinerta"Łabęda", członek oddziału Marcina"Kastet", członek oddziału MarcinaFunk, członek oddziału MarcinaChoińska, gospodyni wynajmująca pokój Marcinowi i JaninieMaciek Chełmicki; w scenie słyszymy głos Zbigniewa Cybulskiegokolejarzstrażnik w komitecie powiatowym PPRlekarzA Golukstrażnik w komitecie powiatowym PPRstrażnik sowiecki na bocznicy kolejowejkolejarzpielęgniarkaH Ładońpowstaniec rozjechany przez czołgMieczysław Mazurkolejarzkolejarzczłonek dowództwa WiN-uporucznik "Kmicic"żołnierz w komitecie powiatowym PPRstrażnik sowiecki na bocznicy kolejowejoficer Armii Czerwonej wkraczający do WarszawyUkrainiec gwałcący Wiśkęstrażnik sowiecki na bocznicy kolejowejpodwładny Kosiorastrażnik w siedzibie UB; nie występuje w napisachPolak na bocznicy kolejowej; nie występuje w napisachPolak na bocznicy kolejowej; nie występuje w napisachstrażnik; nie występuje w napisachnie występuje w napisachnie występuje w napisachsanitariuszka; nie występuje w napisach
Pierwowzoryschowaj
Pierwowzór | |
PIERŚCIONEK Z KOŃSKIEGO WŁOSIA | |
Powieść | |
Autor | Aleksander Ścibor-Rylski |