Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

UWIKŁANY W HISTORIĘ. GERARD JURGEN BLUM KWIATKOWSKI

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2011
  • Barwny, 11 min

Minidokument poświęcony człowiekowi, który najpierw był Jurgenem Blumem, małym cyrkowcem, dwunastym w piramidzie w niemieckim mieście Eling. Jego marzeniem było dostać się do Hitlerjugend, ale cyrkowcy nie mogli należeć do elitarnych młodzieżowych organizacji. W 1945 roku Eling stał się Elblągiem, a Jurgen - Gerardem Kwiatkowskim. Na dodatek o mały włos zostałby Rosjaninem, bo z żołnierzami radzieckimi powędrował aż do Stalingradu i nauczył się rosyjskiego. Z ZSRR uciekł i wrócił do Elbląga. W tym czasie jego ojciec, niemiecki żołnierz wrócił z frontu i cała rodzina wyjechała do niego do Niemiec. Gerard został w Polsce i zaczął uczyć się polskiego.
Polska bardzo mu się podobała, wszystko zaczynało się tu od nowa i Gerard odnajdywał się w nowej rzeczywistości. Jego powołaniem okazała się awangarda artystyczna, został nowoczesnym artystą i organizatorem życia kulturalnego w powojennym Elblągu, w którym wszyscy byli skądś. Założył Galerię El - Laboratorium Sztuki, był inicjatorem i kuratorem pięciu Biennale Form Przestrzennych (1965 - 73), najciekawszej inicjatywy artystycznej tamtych czasów w Polsce. Był naprawdę kimś.
W połowie lat siedemdziesiątych pojechał do Niemiec do rodzinny i uległ poważnemu wypadkowi. Długo chorował. Jeszcze zanim oprzytomniał, ojciec zrobił z niego Niemca, Jurgena Bluma. Za żelazną kurtyną był oczywiście nikim, musiał zaczynać wszystko od początku. Założył tzw. Stacje sztuki w Cornbergu, Fuldzie, Eschwege i Kleinsassen. W 1990 roku otworzył Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Hunfeld, gdzie zgromadził kolekcję sztuki awangardowej i prowadzi Wolną Akademię Sztuki.
Na jego życie ogromny wpływ miała historia. Granica miedzy Polską a Niemcami spowodowała, że raz był Niemcem, raz Polakiem, potem znowu Niemcem. Dzisiaj, kiedy nie ma już granic, może być wreszcie sobą. W wieku 80 lat jest człowiekiem, który swoim życiem i działalnością na polu sztuki podważa sens wszelkich granic, przede wszystkim mentalnych. I może mieć dwie ojczyzny. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:35:48
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.