ORKIESTRA
- Spektakl telewizyjny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:2013
- Premiera:2013. 12. 04
- Barwny, 83 min
Zdjęcia do telewizyjnej "Orkiestry" kręcone były m.in. w szybach kopalni w Lubinie, ponad 600 metrów pod ziemią. Powstała produkcja, która nie jest ani tradycyjną rejestracją spektaklu teatralnego, ani "przeniesieniem". To propozycja na pograniczu gatunków, odwołująca się do stylistyki filmowej i najlepszych wzorców teatru telewizji.
Podstawą tekstu "Orkiestry" stały się relacje i wspomnienia pracowników KGHM – tych aktualnych i tych, którzy choć w kopalni już nie pracują, to doskonale pamiętają początki „miedziowego raju”. W oparciu o te wspomnienia, opowieści, relacje i anegdoty, twórcy „Orkiestry” w konwencji ballady opowiadają o tym, jak powstawało mityczne eldorado ściągające przybyszów z całej Polski. A także o tym, jak w sennych miasteczkach budziły się wielkomiejskie ambicje i apetyty na "lepszą przyszłość".
W tle losów członków górniczego zespołu muzyków pobrzmiewają echa historycznych wydarzeń: walki z wodą przy głębieniu pierwszych szybów, pochodów pierwszomajowych, uroczystości milenijnych i słynnego biskupiego „przebaczamy i prosimy o przebaczenie”, tragedii sierpnia 1982 roku, strajków przeciw prywatyzacji... Pojawia się Krzysztof Kieślowski kręcący propagandowy film, a także Edward Gierek prowokowany perspektywą naftowego eldorado i "polskiego Kuwejtu". Całość osadzona została w klimacie, któremu najbliżej do realizmu magicznego: wśród żywych pojawiają się postaci z górniczych wierzeń i przesądów. Jest patronka "dobrej śmierci", Święta Barbara i strzegący podziemnego bogactwa Skarbek.
Mitologię w spektaklu budują też anegdoty – o partyjnej działaczce, która odkryła w Lubinie pokłady ropy, o pierwszomajowych pochodach i cwaniakach, którzy próbowali za bezcen kupić miedziowy interes. Mamy tu cały korowód barwnych postaci, charakterystycznych typów i typków, członków górniczej orkiestry, ich przełożonych, żon, kochanek, reżimowych aparatczyków, cwanych dorobkiewiczów i kopalnianych duchów. "Orkiestra" to bowiem opowieść o ludziach na tle kolejnych epok – od PRL-u po raczkujący kapitalizm... – Tak naprawdę, to wtedy wszystko się rozpadło. Nic nas wcześniej nie podzieliło, dopiero pieniądze – mówi jedna z bohaterek "Orkiestry".
"Orkiestra" w reżyserii Jacka Głomba teatralną premierę miała ponad dwa lata temu. Powstała na zamówienie KGHM z okazji 50-lecia miedziowego kombinatu. Nieprzypadkowo premiera odbyła się w cechowni Zakładów Górniczych Lubin. Przedstawienie grane było także w ZG Rudna, Hucie Miedzi Głogów i Ścinawie na długo przed tym, zanim trafiło na teatralną scenę w Legnicy. Także dlatego, że według jego twórców prawdziwe historie warto grać w "prawdziwych miejscach". Co ciekawe, nie wszyscy miedziowi górnicy zakochali się w "Orkiestrze" od pierwszego wejrzenia. Po premierze protestował m.in. chór męski działający przy KGHM, który domagał się ocenzurowania spektaklu. [TVP]
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Scenariusz
- Zdjęcia
- Operator kamery
- Asystent operatora obrazuostrzycielostrzyciel
- Asystent operatora kamery
- Oświetleniemistrz
- Wózkarz
- Sprzętzdjęciowy
- Korekcja barwna
- Scenografia
- Rekwizyty
- Kostiumy
- Garderoba
- Muzyka
- Wykonanie muzyki
- Układ ruchu
- Dźwięk
- Mikrofoniarz
- Zgranie dźwięku
- Efekty dźwiękowe
- Montaż
- Charakteryzacja
- Redakcja
- Inspicjent
- Transportwypożyczenie samochodu
- Catering
- Kierownictwo planu
- Script (Sekretariat planu)
- Obsługa planu
- Producent
- Produkcja
- Obsada aktorskaBiedaFugaArletaPan PiotrHelmut (Semenko)ZenekZdzichoFrancuzkaKonczitaJadźkaUbolka; Matka ZdzichaToloŚw. BarbaraSkarbekDziergany