KUCHNIA POLSKA
- Film fabularny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:1991
- Premiera:1991. 11. 22
- Barwny, 107 min
Próba rozrachunku z komunistyczną przeszłością pierwszej połowy lat 50., zainspirowana artystycznym sukcesem "Przesłuchania" Ryszarda Bugajskiego. W obu filmach podobnie dramatyczną rolę zagrała Krystyna Janda. Równolegle powstały wersja kinowa "Kuchni" i 6-odcinkowy serial telewizyjny. Krytycy podkreślali dobre, sugestywne aktorstwo całej obsady, ale też z przekąsem odnotowali "troskę o tzw. szeroką widownię" i ustępstwa na rzecz jej gustów.
W roku 1945 r. do kraju powracają masowo żołnierze Armii Polskiej walczący na Zachodzie. Jest wśród nich także porucznik lotnictwa Stanisław Szymanko, który służył w siłach RAF-u. Szymanko przywozi do kraju swoją piękną żonę, Angielkę Margaret. Młodzi zamieszkują w dużym, wygodnym mieszkaniu wraz z matką Stanisława, on dostaje pracę w lotnictwie cywilnym, ona powoli oswaja się z nową, nie zawsze dla niej zrozumiałą rzeczywistością, uczy się języka. Tak mija parę lat.
W noc narodzin upragnionej córeczki szczęśliwy Stanisław tańczy i śpiewa na ulicach. Aresztuje go pierwszy napotkany patrol milicji w przekonaniu, że Szymanko cieszył się ze śmierci Stalina, który tego właśnie dnia pożegnał się ze światem. Z pozoru błaha sprawa nabiera politycznej wagi. Szymanko zostaje przekazany w ręce Urzędu Bezpieczeństwa. Przeciwko niemu przemawia pobyt w czasie wojny w Wielkiej Brytanii, żona Angielka, obecna praca w lotnictwie, a tym samym dostęp do tajemnic wojskowych. Jako rzekomego wroga ludowego państwa i szpiega obcego wywiadu Szymankę brutalnie przesłuchuje major Bolko. Chce przysłużyć się w ten sposób sekretarzowi KW, Jerzemu Bergmanowi, i utrącić jego zastępcę, Henryka Kowalczyka, popularnego w województwie byłego partyzanta, chłopskiego komunistę, który ma przyjaciół w polskim i radzieckim dowództwie LWP. Bolko chciałby zrobić z niego szpiega, do współpracy z którym miałby się przyznać torturowany Szymanko.
Bergman straszy Kowalczyka, że bezpieka schwytała człowieka, który zeznał, że zastępca sekretarza kierował siatką szpiegowską. Równie podejrzana jest przyjaźń Kowalczyka z przedwojennym ziemianinem Janem Biesiekierskim, współtowarzyszem z partyzantki. Kowalczyk wykpiwa takie podejrzenia, ale o insynuacjach UB powiadamia na wszelki wypadek swych wysoko postawionych przyjaciół. W takiej sytuacji Bergman każe wymazać jego nazwisko z akt i zostawić w spokoju również Biesiekierskiego.
W rękach UB pozostaje jednak nadal Szymanko, o którego uwolnienie na próżno zabiega Margaret. Nie może jednak uzyskać żadnych informacji na temat męża, adwokaci odmawiają bronienia go.
Zdesperowana kobieta dociera w końcu do Bergmana, któremu od razu wpada w oko. Przyjmując przyjacielski ton, sekretarz KW informuje ją, że powinna się cieszyć, gdyż sprawa męża przeszła do sądu cywilnego.
Na procesie złamany torturami Szymanko przyznaje się do rzekomego szpiegostwa i ze względu na skruchę i współpracę z UB dostaje karę "tylko" 15 lat więzienia. Zrozpaczona Margaret postanawia uciec z dzieckiem z Polski. Okazuje się to bardzo trudne. W nadziei, że Bergman ułatwi jej wyjazd, kobieta zostaje jego kochanką. [TVP]
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Reżyser II
- Współpraca reżyserska
- Scenariusz
- Zdjęcia
- Operator kamery
- Współpraca operatorska
- Laboratorium
- Scenografia
- Współpraca scenograficzna
- Dekoracja wnętrz
- Rekwizyty
- Kostiumy
- Współpraca kostiumograficzna
- Muzyka
- Wykonanie muzykiBelgijska Narodowa Orkiestra Symfoniczna
- DyrygentWilly Mortier
- Nagranie muzykiStudio New D.E.S. (Bruksela)
- Realizacja nagrańFrancis Dewell
- Konsultacja muzyczna
- Dźwięk
- Współpraca dźwiękowa
- Imitator dźwięku
- Montaż
- Współpraca montażowa
- Charakteryzacja
- Współpraca charakteryzatorska
- Konsultacja
- Opracowanie graficzneStudio P
- Kierownictwo produkcji
- Organizacja produkcji
- Kierownictwo planu
- Script (Sekretariat planu)
- Produkcja
- Obsada aktorskaMargaret SzymankoJerzy BergmanHenryk KowalczykStanisław Szymanko, mąż MargaretJan Biesiekierskimajor BolkoJarosława Szymanko, matka Stanisława; w napisach imię: StanisławaIrena Biesiekierska, żona JanaAlicja, żona Bergmanamecenas ŚwiątekIgnacy Feureisen, urzędnik Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznegodyrektorka szkołysekretarka BergmanaHelena Kowalczykowa, żona Henrykadyrektor PGR-ugenerał Władysław ŁabuzLipiński, podwładny BolkamilicjantChrobot, milicjant w Miłkowiekapral, posterunkowy w MiłkowieFajbusiewicz, podwładny Bolka"przewodnik" w samolocie "do Szwecji", oficer UBAleksandr Borodiańskimajor Kriworuczenko, znajomy Łabuza na polowaniuWasilij Miszczenkożołnierz radzieckiRunnals Daviskonsul brytyjskigenerał LWP w restauracji hotelu "Monopol"kobieta w samolociezabójca Margaretksiądz Kazimierz, proboszcz w Biesiekierachtajniak w mieszkaniu Szymankówkrawiec, organizator wyjazdu "do Szwecji"sędzia na procesie Szymankistrażnik w więzieniuJerzy Mizerski, świadek na procesie Szymankiprokurator oskarżający Szymankęrzeźnik Marchoładiutant generała w restauracji hotelu "Monopol"sołtys Miłkowaksiądz w samolocieurzędnik przy wykwaterowaniu Szymankówmężczyzna w samolocie; nie występuje w napisachoficer UB otrzymujący odznaczenie; nie występuje w napisachtajniak pod domem Kowalczyka; nie występuje w napisachkobieta w samolocie; nie występuje w napisachdziewczyna w samolocie; nie występuje w napisachhrabianka Sobańska, matka chrzestna Ani Biesiekierskiej; nie występuje w napisachchłop w Miłkowie; nie występuje w napisachportier w szpitalu; nie występuje w napisachdziewczyna w samolocie; nie występuje w napisachmężczyzna w samolocie; nie występuje w napisachksiądz w samolocie; nie występuje w napisachchłop w Miłkowie; nie występuje w napisachkobieta w Miłkowie; nie występuje w napisachpani Krysia, opiekunka w żłobku; nie występuje w napisachmężczyzna w samolocie; nie występuje w napisachobrońca Szymanki; nie występuje w napisachmężczyzna w samolocie zastrzelony podczas próby ucieczki; nie występuje w napisachtragarz; nie występuje w napisachmieszkanka rudery; nie występuje w napisachstrażnik w siedzibie urzędu Bergmana; nie występuje w napisachklientka w mięsnym; nie występuje w napisachoficer UB otrzymujący odznaczenie; nie występuje w napisach
- Obsada dubbingumilicjant przesłuchujący Szymankę; nie występuje w napisach
Variapokaż
Patrz także:schowaj
- 1991Serial fabularny / Jacek Bromski
- 1992Film fabularny / Jacek Bromski