SAMI SWOI
- Film fabularny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:1967
- Premiera:1967. 09. 15
- Gatunek:Komedia
- Czarno-biały (wersja oryginalna z 1967), barwny (wersja z 2000), 2400 m, 78 min
Lokacje: Dobrzykowice (zagrody Kargula i Pawlaka), Lubomierz, stacja kolejowa w Czernicy Wrocławskiej, Sobótka (kamieniołom w Strzeblowie), most na Odrze w ok. Brzegu Dolnegom, Kruplin Radomszczański - filmowe Krużewniki w retrospekcji, Sadowice (młyn), tor kolejowy pomiędzy Wołowem a Mojęcicami, kamieniołomy w Sobótce Zachodniej (kiedyś wieś Strzeblów).
W 2001 roku Studio Filmowe "Oko" wraz z Telewizją "Polsat" postanowiło pokolorować film (także "Jak rozpętałem II wojnę światową"). Głównymi osobami odpowiedzialnymi za całe przedsięwzięcie byli: operator Jerzy Stawicki i kierownik produkcji Zbigniew Stanek. Technicznej realizacji przedsięwzięcia podjęła się firma "Dynacs Digital" z Hollywood. Wersja kolorowana nie była dystrybuowana w kinach, premierę telewizyjną miała 1 kwietnia 2002 w telewizji Polsat.
Komedia obyczajowa, opowiadająca o zwaśnionych rodach zabużańskich chłopów, które zadawniony spór o miedzę przeniosły tuż po wojnie na ziemie zachodnie. Komediowa opowieść o zwaśnionych rodzinach - Pawlaków i Kargulów. Przed wojną kargulowa krowa weszła na łąkę Pawlaków, co spowodowało, że spłonęły dwie stodoły, polała się krew i Jaśko Pawlak, uciekając przed karą za pocięcie kosą Kargula, musiał wyemigrować do Ameryki. Tenże Jaśko, teraz John, przyjeżdża po wojnie do Polski i zastaje sytuację niezwykłą - obie rodziny żyją w zgodzie i harmonii. Tak jednak nie od razu było, ale życie zmusiło emigrantów zza Buga do zakończenia dawnego sporu, a miłość Witi Pawlaka i Jadźki Kargulanki połączyła ich więzami rodzinnymi.
Film był bardzo ciepło przyjęty przez krytyków i publiczność. Do dziś uznawany jest za najzabawniejszą komedię w historii polskiego kina. Sukces "Samych swoich" zachęcił reżysera i scenarzystę do realizacji kolejnych części historii o dalszych losach rodzin Pawlaka i Kargula. Jednak zarówno "Nie ma mocnych" jak i "Kochaj albo rzuć" nie cieszyły się już tak ogromną popularnością. Autorem scenariusza jest Andrzej Mularczyk, który pomysł na opowieść o repatriantach zza Buga zaczerpnął ze wspomnień rodzinnych. Jak sam powiedział w jednym z wywiadów prasowych, pierwowzorem Kazimierza Pawlaka był stryj Jaśko, który osiedlił się na Ziemiach Odzyskanych. Wybrał wieś Tymowa ponoć tylko dlatego, że zobaczył pasące się na łące krowy swego sąsiada z Boryczówki, z którym był skłócony. W filmie znalazło się też wiele pomysłów opartych na osobistych przeżyciach Wacława Kowalskiego (odtwórca roli Pawlaka), który pochodził z kresów, z Janowa Podlaskiego.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Reżyser II
- Współpraca reżyserska
- Scenariusz
- Zdjęcia
- Operator kamery
- Współpraca operatorska
- Laboratorium
- Scenografia
- Scenograf II
- Współpraca scenograficzna
- Dekoracja wnętrz
- Atelier
- Kostiumy
- Muzyka
- Wykonanie muzyki
- Dyrygent
- Dźwięk
- Współpraca dźwiękowa
- Montaż
- Współpraca montażowa
- Charakteryzacja
- Współpraca charakteryzatorska
- Kierownictwo produkcji
- Kierownictwo produkcji II
- Współpraca produkcyjna
- Produkcja
- Obsada aktorska2 role: Kazimierz Pawlak; w retrospekcji Kacper Pawlak, ojciec Kazimierza2 role: Władysław Kargul; w retrospekcji Kargul senior, ojciec Władysława; rola dubbingowana przez Bolesława PłotnickiegoJaśko "John" Pawlak, brat Kazimierza; rola dubbingowana przez Kazimierza Dejunowiczamłynarz KokeszkoJadźka Pawlakowa, córka Kargula; rola dubbingowana przez Elżbietę KępińskąWitia Pawlak, syn KazimierzaMania Pawlak, żona KazimierzasołtysAntoni Wieczorek"Warszawiak"Aniela Kargulowa, żona WładysławaLeonia Pawlak z Furtaków, matka Kazimierza i Jana; rola dubbingowana przez Irenę MalkiewiczPaweł Pawlak, młodszy syn Kazimierzażołnierz obserwujący ujeżdżanie konianiemiecki ksiądzdowódca radzieckiego czołgu wjeżdżającego na podwórko PawlakaSaszka, żołnierz radzieckimimo, że nazwisko aktorki pojawia się w napisach filmu, najprawdopodobniej w nim nie zagrała, możliwe jest też, że sceny z jej udziałem "zniknęły" w trakcie montażużołnierz radzieckiobserwujący rozdział koni z UNRRY; nie występuje w napisachWaldemar DybaJaśko "John" Pawlak, brat Kazimierza w młodości; nie występuje w napisachsprzedawczyni lisów na targu; nie występuje w napisachsprzedawca kota; nie występuje w napisachhandlarz na targu, sprzedawca 10 sukien damskich, i do tego lakierek; nie występuje w napisachsąsiad Kargula; nie występuje w napisach
- Obsada dubbinguJaśko "John" Pawlak, brat Kazimierza; rola Zdzisława Karczewskiego; nie występuje w napisachJadźka Pawlakowa, córka Kargula; rola Ilony Kuśmierskiej; nie występuje w napisachLeonia Pawlak z Furtaków, matka Kazimierza i Jana; rola Natalii Szymańskiej; nie występuje w napisachWładysław Kargul; rola Władysława Hańczy; nie występuje w napisach
Nagrodyschowaj
- 1969Nagroda Ministra Kultury i Sztuki
II stopnia - 1976Łagów (Lubuskie Lato Filmowe)-Złote Grono
za przenikliwość obserwacji w przeobrażającym się społeczeństwie polskim - 1978Złota Kamera (przyznawana przez pismo "Film")
w kategorii: najlepszy film o tematyce współczesnej; za trylogię: "Sami swoi", "Nie ma mocnych", "Kochaj albo rzuć"; przyznana za rok 1977; nazwa nagrody: Nagroda "Filmu" - 1999Koniec wieku - ankieta "Polityki"
2 miejsce w ankiecie "Najciekawsze filmy polskie XX wieku" - 2007Złota Kaczka (przyznawana przez pismo "Film")
"Złota Kaczka" 50-lecia w kategorii: Najlepsza złota myśl za kwestię "Sąd sądem, a sprawiedliwość musi być po naszej stronie" - 2008Złota Kaczka (przyznawana przez pismo "Film")
Specjalna "Złota Kaczka" 100-lecia Polskiego Kina" w kategorii: Polska Komedia Stulecia; w głosowaniu telewidzów
Patrz także:schowaj
- 1973RYSOPIS UWODZICIELA (5) w DROGASerial fabularny / Sylwester Chęciński
- 1974Film fabularny / Sylwester Chęciński
- 1977Film fabularny / Sylwester Chęciński
- 2024Film fabularny / Artur Żmijewski