SKARGA
- Film fabularny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:1991
- Premiera:1991. 12. 18
- Gatunek:Film psychologiczny, Film polityczny
- Barwny (negatyw: Kodak), 84 min
Lokacje: Szczecin (Stocznia Szczecińska, Aleja Wojska Polskiego, Komenda Wojewódzka Policji przy ul. Małopolskiej 47, ulice: Mariacka, Kaszubska).
Zdjęcia zrealizowano przy udziale Jednostki Wojska Polskiego Nr 2459 w Szczecinie. Realizatorzy filmu dziękują organizacjom związkowym a szczególnie "Solidarności 80" oraz Dyrekcji Stoczni Szczecińskiej za wsparcie finansowe i pomoc okazaną przy realizacji zdjęć.
Reżyserski debiut słynnego operatora "szkoły polskiej", Jerzego Wójcika. Osnową "Skargi" stała się tragedia, do jakiej doszło podczas dramatycznych wydarzeń na Wybrzeżu w 1970 roku. W grudniu w Gdańsku i w Szczecinie stocznie ogłosiły strajk. Podczas tłumienia wystąpień stoczniowców zginęło wielu ludzi, setki zostało rannych. Film jest hołdem złożonym tym wszystkim, którzy walczyli o słuszną sprawę.
Dzień 18 grudnia 1970 r. w domu państwa Stawickich, mieszkańców Szczecina, rozpoczyna się od zwykłej porannej krzątaniny, ale w powietrzu wyraźnie wyczuwa się nerwową atmosferę. Babcia jest zaniepokojona nasilającymi się zamieszkami w mieście. Matka czeka na powrót ojca, który został na nocnej zmianie, i z trudem zachowuje spokój. W całym mieście panuje chaos, wszędzie widać czołgi, uzbrojonych żołnierzy, funkcjonariuszy MO. Zdesperowani ludzie wychodzą na ulice, podpalają czołgi, rzucają kamieniami. Syn Stawickich, Stefan, 16-letni uczeń Zasadniczej Szkoły Budowy Okrętów, wybiera się na zajęcia. Matka prosi, by nie szedł koło stoczni, lecz okrężną drogą, bo tam jest bardzo niebezpiecznie. Kiedy Stefania Stawicka jest już w pracy, nie potrafi się skupić. Jej myśli błądzą daleko, niepokoi się o bliskich. Wkrótce kontaktuje się z nią mąż, który dotarł do domu. Na pytanie o Stefana, kobieta drżącym głosem odpowiada, że poszedł do szkoły. Jest podenerwowana, ma jakieś dziwne przeczucia..
Stefania i Stanisław Stawiccy na próżno czekają na syna. Chłopak nie wrócił ze szkoły. Nikt nie wie, co się z nim stało. Przeczuwający najgorsze rodzice rozpoczynają poszukiwania. Telefony do wszystkich szczecińskich szpitali nie przynoszą rezultatu. Ich błagania o jakiekolwiek informacje o synu brzmią coraz bardziej dramatycznie. Kto widział wysokiego, szczupłego szatyna o niebieskich oczach, ubranego w zieloną kurtkę, dżinsowe spodnie i szary sweter? Ślad jednak po chłopaku zaginął.
Wreszcie rodzice mają jakiś znak - mają przyjechać do szpitala wojskowego, nie znają więcej szczegółów. Okazuje się, że ich syn nie żyje. W drodze do szkoły Stefan został zabity, zginął od kul oddziałów pacyfikujących strajk. Przewieziono go do prosektorium, ale Stawiccy nie mogą zobaczyć syna, mają przyjść nazajutrz, funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa zasłaniają się procedurami. W rzeczywistości chcą wyciszyć sprawę, nie dopuścić do zbiorowych pogrzebów i masowych mszy ku czci zabitych. Starają się ukryć przed społeczeństwem faktyczną liczbę ofiar. Nie chcą wydać ciała Stefana, odmawiają rodzicom też prawa do pogrzebu. Na twarzach poniżanych i represjonowanych Stawickich rysuje się ból i cierpienie, ale nie poddają się.
Wreszcie pewnej nocy zjawiają się tajniacy i oświadczają zdumionej rodzinie, że właśnie ma się odbyć pogrzeb ich syna. Chcąc nie chcąc, pogrążeni w żalu Stawiccy udają się na cmentarz. Pod osłoną nocy odbywa się tajny pochówek z fałszywymi grabarzami i fałszywym księdzem. Tylko bliscy są prawdziwi i prawdziwe jest ich cierpienie. Prawdziwa jest też śmierć Stefana, którego ciało spoczywa w skromnej trumnie z jasnego drewna oznaczonej numerem 5. [TVP]
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Współpraca reżyserska
- Scenariusz
- Zdjęcia
- Operator kamery
- Współpraca operatorskaPWSFTviT-ŁódźPWSFTviT-ŁódźPWSFTviT-ŁódźPWSFTviT-ŁódźPWSFTviT-ŁódźPWSFTviT-ŁódźPWSFTviT-ŁódźPWSFTviT-Łódź
- Oświetlenie
- Laboratorium
- Scenografia
- Współpraca scenograficzna
- Dekoracja wnętrz
- Atelier
- Kostiumy
- Współpraca kostiumograficzna
- Garderoba
- Muzyka
- Dyrygent
- Konsultacja muzycznawspółpraca
- Dźwięk
- Współpraca dźwiękowa
- Imitator dźwięku
- Montaż
- Współpraca montażowa
- Charakteryzacja
- KonsultacjaStanisław Wądołowskihistoryczna
- Efekty pirotechniczne
- Opracowanie graficzne
- Kierownictwo produkcji
- Organizacja produkcji
- Współpraca produkcyjna
- Kierownictwo planu
- Script (Sekretariat planu)
- Kierownictwo budowy dekoracji
- Rekwizyty
- Produkcja
- Obsada aktorskaStefania Stawicka, matka StefanaStanisław Stawicki, ojciec Stefanababcia StefanaStefan StawickiAnia, dziewczyna StefanaSB-ek, organizator pogrzebu Stefanaksiądzmężczyzna w płonącym budynku KWmężczyzna w płonącym budynku KWlekarzSB-ek w szpitaluOlejnik, czekająca w prokuraturze żona zabitegofałszywy ksiądz na pogrzebie StefanaSB-ek w mieszkaniu Stawickichlekarz w prosektoriumTadeusz, znajomy Stanisława StawickiegoKowalczyk, ojciec zabitych dziewczynekSkipor, ojciec zabitegoprokuratorurzędniczka, koleżanka Stefanii Stawickiejurzędniczka, koleżanka Stefanii Stawickiejurzędniczka, koleżanka Stefanii StawickiejBłażewicz, członek rodziny zabitegomilicjant w mieszkaniu StawickichkasjerkaKowalczykowa, matka zabitych dziewczynekSkiporowa, matka zabitegopielęgniarka; nie występuje w napisachmilicjant w prokuraturze; nie występuje w napisachrobotnik w kolejce do kasy; nie występuje w napisachrobotnik w kolejce do kasy; nie występuje w napisachmężczyzna w budce telefonicznej; nie występuje w napisachkobieta w budce telefonicznej; nie występuje w napisach