Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DWA OBLICZA WOŁYNIA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2008
  • Barwny, 24 min

Dwa oblicza Wołynia to ten wojenny, zapisany w pamięci jako miejsce zbrodni sowieckich, niemieckich i ludobójstwa dokonanego przez sąsiadów ukraińskich na cywilnej ludności polskiej tylko dlatego, że byli to Polacy, i współczesny - region otwarty na kontakty z Polską w dziedzinie gospodarczej, kulturalnej i oświatowej. Bohaterami reportażu są dwaj Polacy. Jeden z nich, Zygmunt Mogiła - Lisowski, były żołnierz AK i WIN, to dawny mieszkaniec Wołynia. Drugi, Bogdan Rozdziewicz, również pochodzący z poleskiej, ziemiańskiej rodziny - to przedsiębiorca zainteresowany nawiązaniem współpracy z województwem wołyńskim. Osobom tym towarzyszą sprzeczne odczucia: pierwszy nie może wyzwolić się z koszmarów wojennych, ciągle towarzyszy mu żal, niedowierzanie, wzruszenie, kiedy odwiedza rodzinne strony i zapomniane groby czy miejsca kaźni, drugi - nieobciążony przeszłością, na Ukrainie na Wołyniu poczynił inwestycje na przyszłość, odbudował dawny zakład przemysłu drzewnego w Smydze. Te dwie historie to zderzenie dwóch odmiennych obrazów tego samego miejsca, różnych, subiektywnych odczuć ludzi, dla których to samo słowo "Wołyń" znaczy zupełnie coś innego. Razem z bohaterami reportażu odkrycie nie tylko trudnej przeszłości, ale także postawienie pytania, na jakim fundamencie powinniśmy budować przyszłe relacje z Ukrainą. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:45:21
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.