Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MAŁA MATURA 1947

  • Serial fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2010
  • Premiera:
    2013. 06. 07
  • Barwny + czarno-biały (ostatnie sekwencje serialu), 4 odcinki x ok. 45 min

Historia dojrzewania chłopca w okresie pierwszych powojennych lat, historia walki o jego duszę, którą toczą ze sobą biologia i polityka, natura i obyczaje, potrzeba wolności i opresja systemu. Do wyzwolonego Krakowa przyjeżdża ze Lwowa małżeństwo z dwojgiem dzieci, czternastoletnim Ludwikiem i pięć lat młodszą Hanią. Ludwik trafia do dobrego gimnazjum, nawiązuje przyjaźnie. Gdy przed czerwcowym referendum do Krakowa przyjeżdża Stanisław Mikołajczyk, Ludwik zamieszany przypadkowo w uliczną burdę zostaje aresztowany. W burzliwych czasach, w jakich dorasta, sprawy błahe i głupie wciąż ocierają się o poważne i tragiczne...

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

Patrz także:
schowaj

1

  • Odcinek serialu

Rok 1945. Do wyzwolonego Krakowa przyjeżdża rodzina repatriantów ze Lwowa, małżeństwo z dwojgiem dzieci, 14-letnim Ludwikiem i pięć lat młodszą Hanią. Dostają poniemieckie mieszkanie, bo na Tadeusza, Ojca, czeka już posada vice-dyrektora poczty. Ludwik trafia do dobrego gimnazjum, poznaje nowych kolegów, z jednym z nich, Romkiem, zaprzyjaźnia się. Wojna kończy się, życie zaczyna się stabilizować. Ludwik wrasta w nowe otoczenie, w szkole daje się poznać jako chłopiec inteligentny, ma wyraźnie humanistyczne zdolności, gorzej idą mu przedmioty ścisłe, Zawiera znajomość z dwiema bliźniaczkami z sąsiedztwa i z nimi zaczyna poznawać sekrety sztubackiego seksu. Do Krakowa przyjeżdżają wujostwo Ludwika z dziećmi, zostają przygarnięci przez Rodzinę we wspólnym mieszkaniu. Ludwik oprowadza ich po pięknym Krakowie. Na Plantach ciotka Wisia zostaje zaatakowana przez nieznajomą kobietę idącą w towarzystwie sowieckiego oficera, która twierdzi, że rozpoznała w Zosi, córeczce ciotki, swoją córkę Rózię, którą w czasie wojny, po ucieczce z getta, oddała na przechowanie jakiejś polskiej rodzinie. Sytuacja wyjaśnia się, ale przeżycie zostawia ślad i dzieli rodzinę w ocenie tego wydarzenia: Mama Ludwika stara się wczuć w uczucia Żydówki, która przez moment miała złudzenie, że odnalazła córkę, ciotka Wisia jest nieprzejednana, jej bezsporne prawa prawdziwej matki zostały zagrożone. Ludwik wyciąga z tego wnioski. Tymczasem biologia coraz bardziej domaga się swoich praw, chłopcy postanawiają pójść do domu publicznego, ale wciąż odwlekają tę decyzję.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2

  • Odcinek serialu

Rok 1946. Ludwik ma już 15 lat. Jego przyjaźń z Romkiem rozwija się, zdolności chłopców uzupełniają się - Romek jest dobry z przedmiotów ścisłych, ma za to kłopoty z humanistycznymi, w których celuje Ludwik. Ludwik poznaje w szkole Marka, ucznia starszej klasy, który trafił do Krakowa po powstaniu warszawskim, w którym uczestniczył. Marek bardzo imponuje Ludwikowi. Ludwik świetnie czuje się w swojej klasie, staje się pupilkiem germanisty, który poleca go jako korepetytora pewnej młodej mecenasowej. Atrakcyjna kobieta umiejętnie prowokuje chłopca i bawi się jego nieporadnością, Ludwik przeżywa to bardzo intensywnie.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

3

  • Odcinek serialu

W czerwcu ma się odbyć referendum, słynne "3 x tak", do Krakowa przyjeżdża Stanisław Mikołajczyk, entuzjastycznie witany na Rynku. Ludwik zostaje przypadkowo zamieszany w uliczną burdę i aresztowany. Spędza noc w celi z zabawnym kieszonkowcem, Lwowiakiem. Rano zostaje doprowadzony do komendanta. Jest tam już wezwany ojciec Ludwika. Komendant MO zwalnia Ludwika, ale zapowiada ponowne wezwanie ojca, aby porozmawiać o przyszłości Ludwika, którego inteligencję zauważa. Ojcu wydaje się, że rozpoznał w komendancie krawca, który pracował w znanym zakładzie mistrza Burka we Lwowie, ten jednak zaprzecza. W klasie zaczyna się teraz piękny okres: Ludwik na każdej lekcji opowiada kolejnemu nauczycielowi historię swego aresztowania, która dzięki inwencji całej klasy staje się coraz bardziej sensacyjna i obrasta w niedorzeczne szczegóły. Przy okazji ujawniają się poglądy polityczne profesorów, przeważają konserwatywne, ale nauczyciel chemii nieoczekiwanie okazuje się żarliwym komunistą.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

4

  • Odcinek serialu

Chłopcy decydują się pójść w grupie do prostytutki. W ostatniej chwili kilku z nich tchórzy, wśród nich Ludwik i Romek.
Rok 1947. Dwaj starsi koledzy Ludwika: poznany już Marek i jego przyjaciel Bogdan chcą założyć podziemną organizację i zwalczać komunistów, ojciec tego ostatniego został bowiem fałszywie oskarżony o współpracę z wywiadem amerykańskim, aresztowany i czeka na proces w ubeckim więzieniu. Bohdan i Marek rozbrajają na ulicy policjanta i uciekają z jego pistoletem, ostrzeliwani przez przypadkowych tajniaków. Marek zostaje trafiony i ucieka do domu. Rodzina natychmiast wywozi go na wieś, aby go ukryć, Bogdan zabarykadowuje się w jakiejś komórce, z której się ostrzeliwuje. Dziwnym trafem dzieje się to koło domu, w którym mieszka Ludwik, który nie wie kim jest człowiek okrążony przez MO. Po całonocnym oblężeniu, rano milicja przypuszcza szturm. Ostrzał trwa kilkanaście minut, kiedy cichnie, Ludwik przez szparę w zasłonie widzi ciało zabitego, nakryte białym prochowcem i wciąż nie rozpoznaje w nim kolegi. Dowiaduje się o wszystkim dopiero w szkole: Bogdan odebrał sobie życie ostatnim nabojem, chociaż był wielokrotnie ranny kulami MO. Marek rychło został znaleziony i osadzony w więzieniu. Znowu pojawia się były krawiec Reiss, który już jako major Trzaska prowadzi śledztwo w sprawie Marka. Ludwik nie jest wprawdzie oskarżony, ale jego nazwisko pojawi się ponownie w aktach milicyjnych, a to może mu zaszkodzić, kiedy będzie chciał iść na wyższe studia, do czego predestynuje go jego inteligencja. Major Trzaska sugeruje ojcu, żeby dla dobra syna zapisał się do Partii, ojciec odmawia, deklarując, że jest wierzącym katolikiem. To zdumiewa majora, był bowiem pewny, że oni są też Żydami. Ludwik głęboko przeżywa te wydarzenia, chodzi na pokazowy proces wytoczony Markowi przed sądem wojskowym, słucha jego przemówień, które zachwycają go godnością i odwagą, Marek staje się jego ideałem. Nadchodzi koniec roku szkolnego, klasa Ludwika pisze małą maturę. W czasie pisemnego egzaminu z matematyki przychodzi wiadomość: Marek został skazany na karę śmierci. Mała matura to jeszcze nie egzamin dojrzałości, ale doświadczenia ostatnich miesięcy spowodowały przyspieszone dojrzewanie tych chłopców, a szczególnie Ludwika. Sceną rozdania świadectw żegnamy się z bohaterami opowieści osnutej na prawdziwych wydarzeniach.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:06:46
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.