Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

NASZ ŚPIEWNIK

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2003
  • Barwny, 13 min

Artur Żmijewski studiował rzeźbę na warszawskiej ASP w pracowni Grzegorza Kowalskiego (swój dyplom uzyskali tam też tacy artyści jak Paweł Althamer i Katarzyna Kozyra). Pracownia ta była znana z eksperymentów zmuszających ludzi do przekroczenia granic intymności, nietykalności cielesnej lub prywatności. Stwierdziwszy, że rzeźba nie daje tych możliwości ekspresji, jakich poszukiwał, Żmijewski zwrócił się ku filmowi i sztuce video, często aranżując na ich potrzeby sytuacje kształtujące relacje pomiędzy tak zwanymi "normalnymi" ludźmi i niepełnosprawnymi. Artur Żmijewski realizuje radykalne wizje artystyczne. W swoich pracach odnosi się do problemu cielesności i fizyczności człowieka postrzeganego z perspektywy jego podstawowych funkcji biologicznych. W twórczości Żmijewskiego pojawiają się pytania o o przyjętą w społeczeństwie "normę" - stosunek do wszelkiej inności.
W "Naszym śpiewniku" Artur Żmijewski podejmuje temat pamięci. Jest to film o "przypominaniu sobie", który powstał w 2003 roku w Izraelu. Artysta filmował Żydów polskiego pochodzenia śpiewających polskie piosenki - hymn narodowy, ale i "Ta ostatnia niedziela" Obrazy kryją dramatyzm przemijania i umierania, przedstawiają pokolenie, które przeżyło zagładę, a teraz umiera w sensie dosłownym. Odśpiewywanie przed kamerą starych, zapamiętanych z przeszłości piosenek, jest rodzajem patriotycznego rytuału, powrotu do korzeni, chwilą poszukiwania własnej tożsamości, przywołaniem świata, który czas skutecznie zacierał, a który teraz powraca... [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:54:30
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.