Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KAKTUS I MAŁY

  • Serial animowany
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2012-2014
  • Premiera:
    2013. 03. 02
  • Gatunek:
    Film rysunkowy, Film oświatowy
  • Barwny, odcinki x ok. 5 min

Dwóch tytułowych bohaterów, Kaktus i Mały, rozwiązuje codzienne problemy z dziedziny ekologii i ochrony środowiska.

1: DLACZEGO MAM DOBRE ZDANIE O BOCIANIE?: Kaktus i Mały, podczas wakacyjnego pobytu na wsi, poznają cykl życia bocianów. Obserwują młodego bociana Wojtka uczącego się latać i dorosłe osobniki, które przygotowują się do zimowej wyprawy na południe.
2: DLACZEGO MOŻE NAS ZŁOŚCIĆ SŁOŃ ZE SŁONIOWEJ KOŚCI?: W czasie pierwszej wrześniowej lekcji dzieci w klasie wspominają lato i chwalą się, co ciekawego przywiozły z wakacji. Kaktus i Mały uświadamiają sobie, że najlepszą pamiątką wakacyjną są zdjęcia, a nie kamienie czy muszelki.
3: CZY WIECIE DZIECIAKI W CZYM POMAGAJĄ RAKI?: Mali bohaterowie jadą na wycieczkę w góry. Niesforny Kaktus, chce z bliska obserwować kozice...
4: DLACZEGO ZWYKŁEJ KROWIE ZAWDZIĘCZAM ZDROWIE?: Kaktus próbuje hodować rzodkiewkę na balkonie, jednak okazuje się że w mieście produkcja ekologicznej żywności jest niemożliwa. Chłopcy jadą na wieś, by dowiedzieć się w jaki sposób wytwarzane są zdrowe produkty.
5: DLACZEGO WĘDRUJĄC LASEM WARTO POMYŚLEĆ CZASEM?: Kaktus i Mały wyjeżdżają na obóz harcerski. Dzieci dowiadują się, czym jest ekosystem i dlaczego las jest jego najistotniejszym elementem.
6: DLACZEGO NIE MA ZGODY NA MARNOWANIE WODY?: Kiedy najlepiej podlewać kwiaty, by woda od razu nie wyparowała? Aby uświadomić konieczność oszczędzania wody, Kaktus, Mały i Kaśka sprawdzają ile jej tracimy przez nieuwagę.
7: DLACZEGO NIC MI SIĘ NIE STANIE, GDY WYŁĄCZĄ OGRZEWANIE?
8: DLACZEGO PRACA MALARZA ODPADY WYTWARZA?: Każdy remont to wydatki na narzędzia i materiały. Wiele osób stara się zrobić zakupy na zapas i w efekcie często zostaje wiele niepotrzebnych rzeczy... Co zrobić, żeby farby się nie marnowały i nie zanieczyszczały środowiska?
9: DLACZEGO ŻABIE TRUDNO ŻYĆ W STAWIE: Dlaczego żaby nie chcą żyć w stawie? Niektóre wody są coraz bardziej zanieczyszczone, a to sprawia że żyjące w nich zwierzęta starają się uciec, gdzie tylko mogą. Jak można im pomóc?
10: DLACZEGO NADMIAR CO2 ZŁY WPŁYW NA KLIMAT MA?: Czym tak właściwie jest dwutlenek węgla i skąd się bierze? Wbrew pozorom sam w sobie nie jest niczym złym, ale jego nadmiar może być bardzo niebezpieczny dla przyrody...
11: DLACZEGO BATERIE SĄ CZASEM JAK BAKTERIE?: Zużyte baterie mogą być bardziej niebezpieczne niż bakterie! Jakie zagrożenie jest z nimi związane?
12: DLACZEGO CUDZE ŚMIECI MUSZĄ ZBIERAĆ DZIECI?: Dlaczego ludzie wyrzucają swoje śmieci na ulicy lub w lesie? Być może najlepszą karą było by dla nich... przyniesienie śmieci z powrotem do ich domów.
13: DLACZEGO PAPIER Z PIWNICY MOŻNA NA DRZEWA PRZELICZYĆ?: Kaktus i Młody dowiadują się w szkole, że niepotrzebne już gazety i książki, należy oddawać do skupu makulatury, co pozwoli na ponowne wykorzystanie i ochronę drzew.
14: DLACZEGO ELEKTRYCZNY ZŁOM ZAŚMIECA DOM?: Co powinniśmy robić ze zużytymi urządzeniami elektronicznymi? Niektórych rzeczy nie należy po prostu wyrzucać do śmietnika, a tym bardziej do... lasu.
15: DLACZEGO CHOINKI BOJĄ SIĘ WYCINKI?: Krążą pogłoski o nielegalnym wycinaniu choinek w lesie, więc Mały, Kaśka i Kaktus postanawiają to sprawdzić. Podczas narciarskiej wycieczki do lasu trafiają na podejrzany ślad...
16: DLACZEGO PRZEZ PUSZKI BOLAŁY NAS NÓŻKI?: Z tymi bolącymi nóżkami to oczywiście żart. Ale z tymi puszkami to już nie, bo wszyscy teraz piją z puszek...
17: DLACZEGO GRAT PARKOWAŁ W LESIE OD LAT?: W lesie, tuż przy domku letniskowym, ktoś podrzucił stary samochód. Ale przecież samochód to nie kukułcze jajo...
18: DLACZEGO KLONY POTRZEBUJĄ OCHRONY?: W nocy na osiedlu zaczyna rozchodzić się przykry zapach palonej gumy. Mały, Kaśka i Kaktus postanawiają zabawić się w detektywów i dzięki sprytnemu fortelowi „namierzają” sprawcę.
19. DLACZEGO DOMOWE KOMPOSTOWANIE TO ŚWIETNE ROZWIĄZANIE?: Mały z Kaktusem wybierają się za miasto na ryby. Okazuje się, że nie zabrali ze sobą przynęty. Na pomoc chłopcom rusza starszy Pan, który zaprasza ich do swojej kompostowni, gdzie dżdżownic jest bez liku.
20. DLACZEGO W DOMACH I BIURACH WYSZŁY Z MODY PIÓRA?: Podczas wycieczki do dziadka Kaktusa, który posiada na wsi stary, piękny dom. Wśród znajdujących się tam skarbów, chłopcy odkrywają pióro i kałamarza. Kiedyś bez tych przedmiotów nie wpuszczano uczniów na lekcje.
21. DLACZEGO LODÓWKA TO NIE ŁAMIGŁÓWKA?: Starszej pani, sąsiadce Kaktusa, popsuła się lodówka i nie nadaje się już do naprawy. Jakiś cwaniak proponuje jej, że za niewielką opłatą odda zużytą lodówkę do odpowiedniego punktu zbiórki. Słowa jednak nie dotrzymuje.
22. JAK KAKTUSA GRANIE WSPARŁO ŚMIECI SEGREGOWANIE?: Podczas wakacji w szkole Małego został przeprowadzony remont. Budynek wygląda teraz pięknie, ale wykonawca nie uprzątnął śmieci po remoncie, które zalegają szkolne podwórko i boisko. Kaśka, Mały i Kaktus wpadają na pomysł szeroko rozreklamowanej szkolnej imprezy połączonej z quizem i występem zespołu Kaktusa, promującej selektywną zbiórkę śmieci.
23. DLACZEGO DVD ZBYT CZĘSTO W ŚMIECIACH LŚNI?
24. DLACZEGO KOZA CHODZIŁA BEZ POWROZA?: Ludzie często coś gubią. Dlatego stworzono biura rzeczy znalezionych. Kaktus nie raz już znajdował różne przedmioty. Tym razem znalazł zagubioną... kozę.
25. DLACZEGO KOTEK NIE WLAZŁ NA PŁOTEK?: Do klasy przychodzi nowy uczeń, który ma doskonały apetyt i unika ćwiczeń fizycznych. Zapewnia jednak, że dobrze gra w piłkę i chętnie wystąpi w reprezentacji klasy w szkolnym turnieju. Podczas meczu okazuje się, że mocno przeliczył się z siłami. Małemu przypomina to historię kota z sąsiedztwa. Zwierzak rozpieszczony i przekarmiony przez właścicielkę stał się pośmiewiskiem myszy.
26. DLACZEGO W KARMNIKU GOŚCI PTAKÓW BEZ LIKU?: Przyroda rządzi się swoimi prawami i człowiek nie powinien w nią ingerować, żeby nie zakłócać panującej w niej naturalnej równowagi i harmonii. Czasami jednak trzeba interweniować i dokarmiać zwierzęta. Należy to robić umiejętnie. Przekonuje się o tym Kaktus podczas przygody z dzikami, które przybyły do miasta w poszukiwaniu pokarmu.
27. DLACZEGO JEŻE JECHAŁY NA ROWERZE?: Dzieci wybierają się na wyprawę rowerową, ale nie wiedzą jak dostać się na drugą stronę autostrady. W końcu wybierają kładkę, ale co mają zrobić w takiej sytuacji zwierzęta? Około miliona jeży jest co roku rozjeżdżanych na polskich drogach.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

  • 2014
    Warszawa (Film, Art & Tourism Festival)-Nagroda dla filmu dla dzieci i młodzieży w kategorii: Animacja
    za odcinek "Dlaczego Grat parkował w lesie od lat?"
  • 2014
    Nowogard (Ogólnopolski i Międzynarodowy Festiwal Filmów Ekologicznych im. Macieja Łukowskiego "Ekofilm")-III Nagroda
    w kategorii: Ekofilm; za "trafne, merytoryczne dotarcie do wyobraźni najmłodszego widza"
  • 2015
    Veliko Gradiste (Międzynarodowy Festiwal Filmów Turystycznych i Ekologicznych)-Nagroda dla najlepszego filmu animowanego
    za odcinek "Dlaczego kotek nie wlazł na płotek"
2024.08.08 00:14:04
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.