Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WROCŁAWSKIE DWORCE KOLEJOWE

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2008
  • Barwny, 13 min

Początki historii wrocławskiego węzła kolejowego sięgają I polowy XIX wieku. Dla budowniczych i projektantów kolej była nowym wyzwaniem. Traktowana początkowo jako ciekawostka techniczna, szybko znalazła swoje miejsce na rynku, stając się z biegiem czasu głównym środkiem transportu towarowego i pasażerskiego na Dolnym Śląsku. Dworce kolejowe, budynki początkowo skromne i surowe, rychło zaczęły być traktowane przez towarzystwa kolejowe jako wizytówki firm. Budowano zatem gmachy budzące podziw swoją wielkością i olśniewające przepychem wnętrz. Nowością w tamtych czasach była konieczność współpracy specjalistów z różnych dziedzin. Funkcje czysto techniczne wymagane przez kolej musiały być pogodzone z wygodą podróżnych, obowiązującą estetyką i aspiracjami towarzystwa kolejowego. Niektóre z wybudowanych wówczas obiektów dziś już nie istnieją, niektóre zmieniły przeznaczenie lub niszczeją. Największe z tych, które pozostały, do dziś służą podróżnym budząc zachwyt nad kunsztem XIX-wiecznych inżynierów i architektów. W reportażu pokazana jest historia kilku wrocławskich dworców. Te największe to: Dworzec Świebodzki, Dworzec Główny, Dworzec Nadodrze, Dworzec Górnośląski- pierwszy i najstarszym wrocławskim dworzec kolejowy, Dworzec Dolnośląsko – Marchijski, z którego została tylko jasna wieża, dworzec kolejki wąskotorowej, czy Dworzec prawego brzegu Odry-Dworzec miejski, który już nie istnieje.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

  • 2009
    Ostrava (Międzynarodowy Festiwal Filmów i Programów Telewizyjnych o Zabytkach Techniki i Przemysłu)-wyróżnienie honorowe
2024.06.06 01:30:04
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.