Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DO GÓRY NOGAMI

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1982
  • Premiera:
    1983. 09. 01
  • Gatunek:
    Film dla dzieci (młodzieży)
  • Barwny, 2661 m, 93 min

    Lokacje: Świętochłowice (Chropaczów).

Wiosna 1939 r. w Chorzowie. Dwaj chłopcy bawią się na hałdach. Karol uczy Pawełka trudnej sztuki stania na rękach, której jego koledzy przypisują dużą wagę: jest to dziecięcy sposób na wszelkie zmartwienia. W kamienicy, gdzie mieszkają chłopcy, wszyscy mężczyźni pasjonują się meczami piłkarskiej drużyny "Ruchu" Chorzów. Sukces jedenastki, która zdobyła mistrzostwo Polski, mobilizuje także Karola i Pawełka. Razem z kolegami z podwórka całymi dniami uganiają się za szmacianką. Pewnego dnia jeden z nich, Gerard, zamiast do szkoły trafia na stadion piłkarski. Znajduje tam skórę od prawdziwej piłki nożnej. W nadziei wyproszenia tej "piłki" pomaga dozorcy zbierać papiery i butelki po wódce, wreszcie ucieka. Zdobytą przez Gerarda skórę od piłki reperuje młody sąsiad Edzio, którego pasją - obok, oczywiście, piłki nożnej - jest gra na puzonie. Skórzana piłka staje się skarbem szóstki przyjaciół tworzących podwórkową drużynę. Edzio pokazuje chłopcom swoją kolekcję gipsowych odlewów nóg piłkarzy. Największy podziw budzi "noga" Peterka, uwielbianego przez wszystkich zawodnika "Ruchu" Chorzów.
Chłopcy grają na hałdach w piłkę nożną. Przypadkiem podglądają pantomimę głuchoniemej dziewczyny, odgrywającej scenę zaślubin. Chłopcy śmieją się z niej i obrzucają kamieniami. Ta, z zemsty, przedziurawia im piłkę. Pojawia się Edzio i odpędza chłopców, a dziewczynę zabiera do swojego mieszkania. W czasie wspólnie spędzonego popołudnia, pomiędzy obojgiem rodzi się uczucie miłości. Edzio daje dziewczynie pierścionek, a ona zwraca chłopcom piłkę.
Przed ważnym meczem "Ruchu" trener zamyka piłkarzy w pokoju hotelowym. Peterek wyrzuca przez okno pięć złotych i prosi chłopców o przyniesienie wódki z restauracji. Chłopcom udaje się dostarczyć wódkę do pokoju piłkarzy. Zrozpaczony restaurator, który jest również kibicem "Ruchu", poniewczasie dowiaduje się o wszystkim.
Edzio żeni się z głuchoniemą dziewczyną. Szczęśliwa panna młoda częstuje małych sąsiadów tradycyjnym plackiem z kruszonką i zawiera z nimi przyjaźń. Wesele zaszczycają swoją obecnością dwaj piłkarscy idole - Peterek i Wilamowski.
W czasie jednej z zabaw piłka chłopców wpada do ogrodu otaczającego zamożną willę. Znajduje ją lokaj i na oczach małych piłkarzy tnie na kawałki. Chłopcy, aby się zemścić, robią szmaciankę i maczają w nieczystościach. Tak spreparowaną piłkę wrzucają do ogrodu, wprost na stolik udekorowany wykwintną zastawą śniadaniową. Przodownik policji, szukając sprawców tego incydentu, trafia do kamienicy zamieszkiwanej przez szóstkę przyjaciół. W tym czasie radio nadaje sprawozdanie z ważnego meczu. Kibice zgromadzeni w mieszkaniu Edzia z przejęciem śledzą przebieg piłkarskiego spotkania. Policjant słucha wraz z nimi i rezygnuje ze znalezienia winnych.
Wybucha wojna. Karol i Pawełek obsługują na dachu domu radiotelefon. W pewnej chwili zaczynają odbierać wyłącznie niemieckie meldunki. Zaskoczony tym Karol wychodzi na ulicę. Widzi uzbrojonych hitlerowców. Miasto zostało zajęte przez Niemców. Następne dni przynoszą zaskakujące dla dzieci wydarzenia. Okupanci zrywają napis "Ruch Chorzów" z bramy stadionu. Właścicielka sklepiku spożywczego jako Żydówka zostaje wywieziona przez Niemców. Chłopcy zgodnie stwierdzają, że to Hitler wywrócił świat do góry nogami. Na murze swej kamienicy malują Hitlera powieszonego głową na dół. Przypadkiem rysunek znajduje się tuż pod oknami Edzia. Niemcy aresztują puzonistę. Zrozpaczeni chłopcy, w tajemnicy przed dorosłymi, postanawiają przyznać się do autorstwa rysunku. Idą na posterunek niemieckiej policji. Gerarda zatrzymują w domu rodzice, a mały Pawełek ze strachu ucieka. Niemiecki policjant początkowo przyjmuje wyjaśnienia chłopców pobłażliwie, ale w trakcie rozmowy zjawia się SS-man traktujący chłopców jak bandytów. Sprawdza w kartotece dane ich rodzin. Wypuszcza jedynie Karola, gdyż jego ojciec służył w pruskim wojsku.
Pawełek, Karol i Gerard na próżno oczekują powrotu kolegów. W wyobraźni widzą ich biegnących po hałdach. W świetle zapadającego zmierzchu pojawia się obraz zabranych przez Niemców przyjaciół. Wiszą na szubienicy do góry nogami.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

2024.06.06 02:17:09
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.