Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PRZYSTANEK GDAŃSKA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2009
  • Barwny, 28 min

Przystanek Gdańska to historia polskiego małżeństwa, które na emigracji w Niemczech potrafiło z polskości zrobić nie tylko biznes, ale również stać się ambasadorem polskiej kultury. To opowieść o rodzinie, która nie boi się wyzwań, ryzyka i z sukcesem pokonuje kompleksy emigranta. Marii i Czesław Gołębiewscy wyjechali z kraju w roku 1990. W Polsce żyli jak przeciętna inteligencka rodzina. Oboje ukończyli studia na Uniwersytecie Gdańskim, tam też się poznali. W Polsce byli nauczycielami i mimo, że jakoś sobie radzili to ciągnęło ich w świat. Czesław czasem wyjechał na saksy dorobić, czasem coś zahandlować. Perspektywa wyjazdu z Polski pojawiła się po obaleniu muru berlińskiego. Gołębiewscy podjęli decyzję, że ruszają w świat szukać nowego miejsca dla siebie. Najbliższe dla nich mentalnie były Niemcy. Przyjechali do Oberhausen. Na początku sądzili, że oboje znajdą pracę w szkole. Niestety. Nie było łatwo. Czesław najpierw otworzył sklep z towarami z Polski, był taksówkarzem, Maria podjęła pracę sprzątaczki, a trójka dzieci musiała się zmagać z kompleksami emigranta. Potem było tylko lepiej. Sklep niebawem stał się również galerią sztuki, Maria podjęła pracę w szkole jako nauczyciel chemii, a dzieci zaczęły wyczynowo uprawić sport. W roku 2000 spełniają się im marzenia i zakładają w Oberhausen, Restaurację Gdańska. Dzisiaj już wiadomo, że Gdańska to największa polska restauracja w Niemczech: mieści tu się 300 osób. To coś więcej niż zwykła knajpa. To swego rodzaju ośrodek kultury polskiej i niemieckiej. Tu odbywają się koncerty polskich muzyków, spotkania literackie, działa teatr, okazjonalnie wydawana jest gazeta. Na koncerty polskich jazzmanów Niemcy przyjeżdżają nawet z oddalonej o 80 km Kolonii, a sztukę Mrożka Emigranci grają niemieccy aktorzy, którzy na co dzień pracują w miejskich teatrach. Po latach widać, że polska restauracja stała się sercem kulturalnym miasta. To Pan dał drugie życie naszemu miastu. Bo dzięki Gdańskiej życie nocne wróciło na starówkę mówi burmistrz miasta. Oprócz artystów do Gdańskiej często zachodzą młodzi działacze SPD, burmistrz czy też kibice obejrzeć mecz. Z życiem na emigracji poradziły sobie również dzieci p. Gołębiewskich. 13 letni Cyprian zdobył w szermierce mistrzostwo landu, a jego siostry zdobyły mistrzostwo Niemiec w kategorii nastolatek. Czesław Gołębiewski jest jedynym na świecie polskim restauratorem uhonorowanym Złotym Krzyżem Zasługi przez prezydenta za swoją działalność. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 02:27:56
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.