Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

NOCNY GOŚĆ

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska, Czechosłowacja
  • Rok produkcji:
    1989
  • Premiera:
    1990. 05. 07
  • Gatunek:
    Film kostiumowy, Film biograficzny, Film poetycki
  • Barwny, 2900 m, 83 min

    Lokacje: Czechosłowacja.

Rok 1456. Franciszek Villon z kamratami napada w lesie na kupca. Na wozie znajdują zmarłą na zarazę dziewczynę. Rezygnują z rabunku. Wieczór spędza Villon w gospodzie. Pije, tańczy - zabawę przerywa przybycie trędowatego. Tylko Villon nie boi się go dotknąć, traktuje go jak bliźniego. W łóżku kochanka Małgośka skarży się poecie, że nikt nie chce się z nią ożenić...
Wieczorem na melinie Villon pisze i czyta kamratom balladę o wisielcach. Razem marzą o bogactwie. Pod osłoną nocy, w przebraniu mnichów, w czwórkę włamują się do kościoła. Villonowi ukazuje się zmarła matka. W nawie leżą ciała ofiar zarazy. Kamraci Villona rabują ze skarbca biżuterię i złote monety. Straż nie zdąży przeszkodzić złodziejom w ucieczce.
Na melinie dzielą się łupem. W czasie gry w kości Montaigne traci wszystko i ciosem sztyletu zabija oszukującego Thevenina.
Villon z kamratami ucieka z meliny. Błądzi po mieście. Małgośka odmawia mu noclegu, gości osobników, którzy mogliby go zabić.
Villon trafia do domu możnego arystokraty - Feliera. Gospodarz mówi, że jest w domu sam, częstuje poetę kolacją. Zjawiają się strażnicy. Szukają zabójcy. Felier twierdzi, że nikogo nie widział. Villon przedstawia się gospodarzowi jako poeta, magister sztuk. Śpiewa jedną ze swych ballad. Kątem oka dostrzega w drzwiach piękną, młodą kobietę - Katarzynę, która daje mu znak, aby nie zdradził się, że ją widział.
W przedsennych wspomnieniach i majakach jawi się poecie rycerz spotkany w dzieciństwie, dziewczyna z lasu, matka ucząca go pacierza. "Drzewo życia", pod którym bywał z matką, zamienia się w drzewo wisielców. Otrząsnąwszy się ze snu Villon błądzi po domostwie Feliera. Spotkana znów Katarzyna zwierza mu się, że jest przybraną córką gospodarza, który teraz chce ją wydać za mąż za niekochanego człowieka. Poeta namawia Katarzynę do ucieczki. Bezskutecznie, także ona dotknięta jest zarazą.
Villon trafia do dawnej komnaty tortur. Budzi się w nim podejrzenie, że Felier był człowiekiem Inkwizycji.
Felier proponuje Villonowi karierę dworskiego poety - pieniądze i sławę w służbie księcia. Villon odrzuca ofertę, woli autentyczne burzliwe życie na wolności. W gwałtownym starciu poeta o mało nie zabija Feliera. O świcie opuszcza jego dom. Poeta zagląda - może w wyobraźni - do gospody. Pogodny taniec z kamratami zamienia się w męczący koszmar. Jasny obraz matki pod "drzewem życia"... Villon odchodzi, ginie we mgle.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
NOCNA GOŚCINA
Opowiadanie
AutorRobert Louis Stevenson

Nagrody
schowaj

2024.06.06 02:31:47
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.