Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

"DZIECI UKRADZIONE PRZEZ HITLERA"

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2008
  • Barwny, 29 min

Podczas wojny okupanci niemieccy prowadzili w różnych krajach (między innymi w Polsce) akcję zniemczania dzieci, najczęściej z sierocińców, chociaż zdarzały się też akcje odbierania dzieci rodzicom. Dzieci te, najczęściej kilkuletnie, były w specjalnych ośrodkach poddawane praniu mózgów, uczyły się niemieckiego i wyrastały w niemieckiej świadomości. Często były też adoptowane przez zaufane niemieckie i austriackie rodziny. W perspektywie dzieci miały się stać obywatelami Rzeszy.
Około 200 tysięcy polskich dzieci poddano zniemczeniu. Po wojnie władze polskie (londyńskie) i PCK odnalazły około 30 tysięcy porwanych dzieci. Większość z nich wróciła do kraju, a niewielka część przebywała w obozach na terenie Austrii i Niemiec. Zorganizowano dla nich w Barcelonie ośrodek, w którym przywracano je polskości. Większość z około 200 wychowanków ośrodka pamiętała mimo niemieckich starań, kim są naprawdę. Dzieci dość szybko przypomniały sobie polski. Ci, co mieli rodzinę w kraju wrócili do Polski. Pozostali rozjechali się po świecie. Największą grupę polskich dzieci przyjęły władze okręgu Buffalo w USA.
W grudniu 2008 roku po raz pierwszy od wojny, Konsulat Generalny RP w Barcelonie w porozumieniu z władzami Katalonii, zorganizowały spotkanie dzieci ukradzionych przez Hitlera. Niektórzy zobaczyli swoich znajomych i stare miejsca po pięćdziesięciu latach. Było wiele wzruszeń. Ale też refleksja o życiu. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 00:40:05
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.