Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KROLL

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1991
  • Premiera:
    1991. 10. 11
  • Gatunek:
    Film psychologiczny, Film sensacyjny
  • Barwny, 101 min

    Lokacje: Poznań (Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych przy ul. Wojska Polskiego), Łódź (m. in. Grand Hotel, osiedle studenckie Lumumbowo, ul. Wólczańska 17, stacja pogotowia ratunkowego przy ul. Sienkiewicza 137, skrzyżowanie ulicy Srebrzyńskiej i Alei Włókniarzy, ul. Włókiennicza 5, akademik "Balbina" przy ul. Lumumby 16/18, Zajazd "Na Rogach" przy ul. Łupkowej 10/6).

"Gorzki, wściekły film" - napisał po premierze "Krolla" jeden z krytyków. "Pierwszy amerykański film produkcji polskiej" - wtórował mu inny. Przyjęcie publiczności, zwłaszcza młodej, było entuzjastyczne. Po raz pierwszy od wielu miesięcy przed kinami ustawiły się kolejki, aby obejrzeć utwór zrealizowany w Polsce. "Krolla" wyreżyserował trzydziestodwuletni wówczas Władysław Pasikowski. Był to jego debiut, a zarazem...praca dyplomowa.
Marcin Kroll, główny bohater filmu, jest żołnierzem, odbywającym służbę zasadniczą. Tuż przed manewrami dezerteruje. Przyczyną ucieczki staje się wiadomość, że jego żona i najlepszy przyjaciel mają ze sobą romans. Postępek Krolla zbiega się w czasie z samobójstwem innego żołnierza, który nie wytrzymał prześladowań ze strony sadystycznych podoficerów. Kadra oficerska boi się skandalu - samobójstwo i dezercja to zbyt dużo, jak na jedną jednostkę. Dowództwo postanawia więc na własną rękę odszukać dezertera, zanim zainteresuje się nim prokuratura wojskowa. W ślad za Marcinem wyruszają porucznik Arek i kapral Wiaderny. Docierają do siostry i żony Krolla oraz jej kochanka i wspólnie kontynuują poszukiwania. Udaje im się Krolla złapać, ale w drodze powrotnej do jednostki Wiaderny razem z kochankiem Agaty Krollowej, Kubą, umożliwiają Marcinowi ucieczkę. Jego miejsce zajmuje spowity w bandaże Kuba, który myśli, że w jednostce - po wyjaśnieniu "pomyłki" - zostanie zwolniony. Arek i jego przełożony uznają go jednak za Krolla, byleby stan osobowy się zgadzał.
Film wzbudził kontrowersje w środowisku wojskowym. Pojawiły się głosy, że jest "nasycony wulgaryzmami i chamstwem", a "tytułowy bohater mimo pozytywnego przebiegu służby i ludzkiego podejścia do "młodych", w życiu codziennym okazuje się "damskim bokserem" i "dziwkarzem". Nie przeszkodziło to jednak "Krollowi" w uzyskaniu miana kasowego przeboju roku. Obraz Pasikowskiego zdobył także wiele nagród na XVI Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku - Gdyni oraz nagrodę Grand Fajans na X Przeglądzie Polskich Filmów Fabularnych we Włocławku.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

2024.11.08 00:13:53
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.