Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

POKŁOSIE

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska, Holandia, Rosja, Słowacja
  • Rok produkcji:
    2012
  • Premiera:
    2012. 11. 09
  • Gatunek:
    Thriller
  • Barwny (negatyw: Fujifilm), 104 min

    Okres zdjęciowy rozpoczął się w lipcu 2011.
    Lokacje: Parysów k. Garwolina, Twierdza Zegrze (Umocnienie Małe), stacja PKP Warszawa Szczęśliwice.

Twórca kasowego przeboju "Psy" z 1992 r. , w "Pokłosiu" sięgnął po zupełnie inny temat, wzbudzający wiele emocji i kontrowersji. W swoim dramacie Władysław Pasikowski porusza sprawę relacji polsko - żydowskich z okresu II wojny światowej. Akcja "Pokłosia" została jednak osadzona w realiach współczesnych. Główny wątek to bowiem konflikt między sąsiadami, jaki wybuchł wiele lat po wojnie. Historia dwóch braci, którzy narażają się mieszkańcom swojej wsi, doprowadzając do ujawnienia tajemnicy sięgającej czasów okupacji niemieckiej.
Starszy z braci, Franciszek Kalina, wyemigrował do Ameryki przed stanem wojennym, w okresie rodzącej się w Polsce "Solidarności". Osiadł w Chicago. Po 20 latach wraca do kraju na wieść o problemach brata Józefa. Chce mu pomóc, mimo że od wyjazdu za granicę nie utrzymywał z nim bliższych kontaktów. We wsi panuje dziwna atmosfera, wyczuwa się napięcie, niepokój, podejrzliwość. Józef nie zważa na ostracyzm środowiska, żyje własnym życiem i postępuje według własnego sumienia. Nie dba o dobre układy z sąsiadami. Przeciwko niemu jest też młody ksiądz, który wkrótce przejmie parafię po odchodzącym na emeryturę starym proboszczu. Franciszek niewiele rozumie z tego, co się dzieje z jego bratem. Nie wie nawet, dlaczego zostawiła go żona i wraz z dziećmi wyjechała do Ameryki, "zwalając się" do jego domu w Chicago. Przyciśnięty do muru Józek powoli odkrywa przed nim prawdę o sobie i mieszkańcach wsi. Zaczęło się od nagrobków z żydowskiego cmentarza. Podczas okupacji Niemcy zburzyli cały cmentarz i macewami utwardzili drogę, potem wszystko zarosło trawą. Wbite w ziemię macewy odsłoniła dopiero powódź we wsi. Co więcej, okazuje się, że wiele nagrobkowych płyt jest porozrzucanych po gospodarstwach, gdzie służą do różnych celów. Józek zbiera je i przenosi na swoje pole, chce w ten sposób uszanować pamięć zmarłych. Naraża się sąsiadom, którym zaczyna przeszkadzać jego dziwna działalność pro memoria. Oni woleliby zapomnieć o przeszłości.
Połączeni na nowo Franciszek i Józef wspólnie angażują się w miejscową sprawę. Sięgający odległych czasów spór przybiera coraz większe rozmiary. Wieś kipi. Trudno o jednoznaczną ocenę wydarzeń z przeszłości. Narastający konflikt przeradza się w otwartą wojnę, a ostateczne ujawnienie mrocznej tajemnicy ma dramatyczny wpływ zarówno na dalsze losy braci, jak i ich sąsiadów. [TVP]

Zwiastuny i fragmenty filmu (6)
pokaż

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

2024.06.06 04:15:23
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.