WARSZAWSKIE GOŁĘBIE
- Film fabularny - telewizyjny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:1988
- Premiera:1989. 01. 18
- Barwny, 69 min
Lokacje: Warszawa (Osiedle Wawrzyszew).
Właściwie film ten miał reżyserować Jan Rybkowski. To on znalazł opowiadanie Jerzego Grzymkowskiego, na podstawie którego powstał scenariusz. Przedwczesna śmierć uniemożliwiła jednak realizację planów. Zadania tego podjął się Henryk Bielski: "Nakręciłem ten film z dwóch powodów: po pierwsze jestem związany z Warszawą od trzydziestu kilku lat i cała historia tego miasta, od odbudowy do dziś, nie jest mi obca. A drugi powód jest jeszcze bardziej osobisty: film dedykowany jest Janowi Rybkowskiemu. Był on pierwszym reżyserem, u którego praktykowałem i od którego wiele się nauczyłem". W ten sposób powstała warszawska opowieść o ludziach, którzy bronią własnych poglądów i przyzwyczajeń; wzruszająca opowieść o przemijaniu.
Rodzina Wacława Kaczmarskiego od wielu pokoleń mieszka na warszawskim Targówku. Kaczmarski jest pracownikiem warszawskiej zajezdni tramwajowej. Idąc w ślady dziada i ojca hoduje gołębie. Każdy ptak to dla niego indywidualność, o każdym mógłby opowiadać godzinami. Chwile spędzane z gołębiami są dla niego uspokojeniem i ucieczką od codziennych kłopotów. Ten spokój jednak nie trwa długo. Targówek się rozbudowuje, stare rudery są burzone, powstają nowe gmachy. Kaczmarski dostaje nowe mieszkanie na Ursynowie. Gołębiarz nie może rozstać się ze swymi pupilami, natychmiast więc instaluje skrzynki na balkonie. Oczywiście wywołuje to stanowczy sprzeciw sąsiadów, dla których gołębie są symbolem zacofania. Nikt nie słucha argumentów Kaczmarskiego, że "gołębie w Warszawie byli zawsze. Jak się Warszawa paliła w trzydziestym dziewiątym czy też w Powstanie, to ludzie uciekali, a gołębie fruwali nad taką kamienicą, co się paliła i nie odeszli".
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Reżyser II
- Współpraca reżyserska
- Scenariusz
- Dialogi
- Zdjęcia
- Operator kamery
- Współpraca operatorska
- Laboratorium
- Scenografia
- Scenograf II
- Dekoracja wnętrz
- Współpraca dekoratorska
- Atelier
- Kostiumy
- Współpraca kostiumograficzna
- Muzyka
- Wykonanie muzyki
- Dyrygent
- Konsultacja muzyczna
- Montaż muzykinie występuje w napisach
- Dźwięk
- Asystent operatora dźwięku
- Mikrofoniarznie występuje w napisach
- Imitator dźwięku
- Montaż
- Współpraca montażowaw napisach określenie funkcji: Asystent montażysty
- Charakteryzacja
- Współpraca charakteryzatorska
- KonsultacjaPiotr Pajewskid/s gołębi
- Kierownictwo produkcji
- Kierownictwo produkcji II
- Współpraca produkcyjna
- Produkcja
- Obsada aktorskagołębiarz Wacław Kaczmarskimatka Kaczmarskiegożona KaczmarskiegoJanina Krawczakowa, sąsiadka Kaczmarskich w blokudzielnicowysąsiad KaczmarskichWładysław Rosiak, dozorca w bloku Kaczmarskichprzewodnicząca kolegiumgołębiarzKrzysiek, syn KaczmarskichAlka, starsza córka Kaczmarskichsąsiad KaczmarskiegoAnna ŻurawskaDorota, młodsza córka Kaczmarskichprotokolant sądowykobieta z pieskiem przechodząca przez ulicęsekretarka kolegiumMarciniakowasąsiad Kaczmarskich na Targówku; w napisach nazwisko: Kosiorkiewiczsąsiadka Kaczmarskichławnikławnikgołębiarzsąsiadka Kaczmarskichuczestnik rozprawy sądowej